Dajmy prąd pamirskiej wiosce! ID: 2ft7j4

Dajmy prąd pamirskiej wiosce! ID: 2ft7j4

6 639 zł z 76 400 zł

8%

6 639 zł

6 639 zł

z 76 400 zł

zakończona

zakończona

30.08.2019r

41

41

wspierających
8%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Słyszeliście kiedyś o Mazanchu?

Mazanchu to mała wioska w górach Pamir na południu Tadżykistanu. Została założona 20 lat temu przez Orefa, który sprowadził się tu wraz ze swoją rodziną i grupą przyjaciół. Od zera zbudowali tradycyjne pamirskie domy i założyli małe pola uprawne, którymi zajmują się w sposób całkowicie niezmechanizowany: od orania, przez sianie, podlewanie, aż do zbiorów.

W Mazanchu jest prąd dzięki małej prowizorycznej hydroelektrowni, jednak jej moc nie jest wystarczająca, żeby zasilić wiertarkę lub inne urządzenia, które ułatwiają życie. Można dzięki niej jedynie zaświecić żarówkę – jednak nie w każdym domu w tym samym czasie.

Żeby wytworzyć więcej prądu potrzebna będzie nowa turbina, generator, zastawki i sieć energetyczna. Oref otwarcie mówi, że nigdy nie będzie ich na to stać bez naszej pomocy. Nie potrzebują wiele – trudne warunki panujące w górach sprawiają, że to ludzie twardzi, przywykli do niewygód.

Orefa i innych mieszkańców wioski poznaliśmy 10 lat temu w trakcie trekingu nad pamirskie jezioro Sarez. Kiedy wróciliśmy do Mazanchu w zeszłym roku okazało się, że przez te lata nic się tu nie zmieniło. Góry otaczające wioskę wciąż zapierają dech w piersi, strumienie są krystalicznie czyste, a ludzie wciąż tak samo gościnni i serdeczni jak dawniej – ale starsi o 10 lat.

Ponieważ mieszkańcy małych pamirskich wiosek nie mogą liczyć na wsparcie lokalnych władz, zdecydowaliśmy się działać. O techniczne wsparcie poprosiliśmy Green Technologies – tadżycką firmę zajmującą się źródłami energii odnawialnej, działającą przy wsparciu szwajcarskich inżynierów. Specjalizują się w wykorzystaniu energii pochodzącej ze słońca i wody, i mają spore doświadczenie w realizacji podobnych projektów.

Na razie bazując na dostarczonych przez nas materiałach zaproponowali dwie możliwości: stworzenie tradycyjnej hydroelektrowni lub hybrydy, łączącej w sobie hydroelektrownię i elektrownię słoneczną. Ostateczna decyzja dotycząca najlepszego rozwiązania będzie mogła zostać podjęta na przełomie kwietnia i maja, gdy stopnieją pamirskie śniegi, a inżynierowie z Green Technologies będą mogli dotrzeć na miejsce i przeprowadzić szczegółowy rekonesans.

Z tego właśnie powodu wycena została przygotowana przez nich w dwóch wariantach. Pierwszy to tradycyjna hydroelektrownia, której koszt szacowany jest na 21 600 USD.

Drugi, to wspomniane rozwiązanie hybrydowe, wycenione na 19 210 USD.

Zdecydowaliśmy się ustalić cel zbiórki na 20 000 USD (76 400 zł) – końcowa kwota będzie mogła zostać skorygowana po ostatecznym wyborze najlepszej dla Mazanchu infrastruktury.

Szczegółową dokumentację możecie pobrać na dole strony.

Właściwe prace zaplanowane są na okres letni: wymiana sieci energetycznej, montaż turbin i koniecznego osprzętu, oraz, w przypadku rozwiązania hybrydowego, również paneli solarnych. Niezależnie od zastosowanego ostatecznie rozwiązania zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w krajobraz – nie chcemy, by Mazanchu straciło swój urok surowej, górskiej wioski.

O nas:

Cześć! Tu Gosia i Tomek (na zdjęciu Gosia trzyma owcę, a Tomek – Orefa ;) ). Mamy dwa psy i trochę więcej koni, lubimy dobrą architekturę, a jeszcze bardziej – przyrodę. Mieszkamy na Podlasiu, ale często z niego wyjeżdżamy. Udało nam się już zobaczyć całkiem spory kawałek świata, ale uwierzcie nam, nigdzie nie spotkaliśmy tak niesamowitych ludzi jak w Pamirze. Dlatego myśl o tym, bo pomóc mieszkańcom Mazanchu, od długiego czasu nie dawała nam spokoju.

To jak, działacie razem z nami?

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i pobierz dokumentację przygotowaną przez Green Technologies (w j.angielskim):

Przeczytaj więcej

Wpłacający41

 
Dane ukryte
4 500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
KS
Krzysztof Szuliński
300 zł
MS
Michał Salamon
200 zł
I
Izka
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
A
Ania
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
PC
Przemysław Celej
100 zł
MW
Magdalena Woźnicka
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

560 601 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?