id: 2gs6pj

Pomoc dla Czernihowa – Miasto-bohater Ukrainy / Допомога для Чернігова

Pomoc dla Czernihowa – Miasto-bohater Ukrainy / Допомога для Чернігова

Nasi użytkownicy założyli 982 772 zrzutki i zebrali 1 005 780 481 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Dziękuję za wpłaty! Udostępniajcie i wspierajcie drugą zrzutkę: https://zrzutka.pl/z/pomozochotnikowi

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

4 dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 28 lutego pojechałem prywatnie z pomocą humanitarną i trafiłem do małego ukraińskiego miasteczka przy granicy, Jaworowa. Dzięki życzliwości Dyrektora Dziecięcej i Młodzieżowej Szkoły Sportowej (która obecnie jest także ośrodkiem dla wewnętrznie przesiedlonych) oraz wszystkich pomagających tam ludzi, zostałem na 3 dni. Tam poznałem Walentyna Akhmedova, który od pierwszego dnia wojny pomaga ludziom w bombardowanych rejonach Kijowa, Czernihowa i okolic. Spędziliśmy dużo czasu na rozmowach o obecnej sytuacji Czernihowa, z którego Walentyn pochodzi. Drugiego dnia, Walentyn pakował swój samochód po dach, pomocą humanitarną, którą miał zawieźć do oblężonego wówczas Kijowa. Kiedy się rozstawaliśmy pod szkołą, myślałem, że to może być ostatni raz kiedy się widzimy... Sytuacja nawet tak blisko granicy była bardzo napięta, atmosfera zbliżającego się ataku, z ziemi, powietrza... Po powrocie do Polski, poprosiłem Dyrektora szkoły, Pana Wasyla, o numer do Walentyna i tak utrzymywaliśmy kontakt telefoniczny. W najgorszych momentach, wywoził ludzi z obszarów bombardowanych przez rosjan, uratował niezliczoną ilość istnień ludzkich.

W Jaworowie jestem co kilka tygodni, podczas ostatniej wizyty, umówiliśmy się z Walentynem na spotkanie i przyjechał na spotkanie ze mną z Równego (270km)!

Walentyn wraz ze swoim kolegą Denisem, zbierają pieniądze na pomoc swojemu miastu, od ludzi których spotkają po drodze, jeżdżąc i pomagając dosłownie wszędzie (Mikołajów, Czernihów, Kijów) i wszystkim. 

Walentyn nie usiedzi na miejscu, jak ma chwilę, to pomaga w naprawach samochodów, wymienia opony lub naprawia swój samochód, którym wozi pomoc humanitarną. Jakby tego było mało, to zbiera też pieniądze i organizuje pomoc dla żołnierzy i ochotników, wysuniętych najdalej na front. 

Każda pomoc jest obecnie na wagę złota, niestety "mała" prywatna pomoc jaką mogę zaoferować jest kroplą w morzu potrzeb: paliwo na podróż do Czernihowa to wydatek rzędu 1000 złotych (2000 km w obie strony). Te pieniądze można przeznaczyć na pomoc bezpośrednią (ostatnio zakupione zostały maski przeciwgazowe oraz butle turystyczne), zostały zawiezione do Walentyna, który był przejazdem w obwodzie Lwowskim.

6 marca 2022 dekretem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ustanowiono honorowy tytuł Miasto-bohater Ukrainy dla Czernihowa.

"Czernihów przeżył ponad miesiąc rosyjskiego okrążenia operacyjnego, bombardowania z powietrza i ostrzału artyleryjskiego, od pierwszych dni ataku na pełną skalę do początku kwietnia. I zamienił się w miasto bohaterów, które wytrzymało 38 dni ataku i nie pozwoliło najeźdźcy przebić się przez obronę." Według Mera Czernihowa, skutki rosyjskich ostrzałów miasta "są bardzo poważne. Takie same jak w Buczy, Charkowie, a w niektórych miejscach takie jak w Mariupolu".

Jestem do Państwa dyspozycji, mogę również podesłać więcej zdjęć i filmów na życzenie. Po uzbieraniu większej kwoty, prześlę potwierdzenie przelewu, a Walentyn po zakupie potrzebnych rzeczy zrobi zdjęcia, a podczas ich przekazywania mieszkańcom nagra filmy, które udostępnię na moim kanale na YouTube.

Dla nas nieduże wsparcie (koszt wyjścia do knajpy czy zakup nowych butów) może być ogromną pomocą dla ludzi ze wschodniej Ukrainy, którzy zostali bez dachu nad głową, nie mają nawet ubrań, bo wszystko spłonęło...


paypal.me/HelpUkraineEMANDziękuję !

Emanuel Żmudziński

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 3 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Nieaktywne
Inne
Znaczki z Ukrainy
Znaczki Ukraińskie kupione w czerwcu 2022
200 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
Magnes z Czernihowa
W ramach podziękowania, do Darczyńcy zostanie wysłany magnes, który został podarowany przez jednego z Mieszkańców Czernihowa
250 zł

Kupione 1 z 2

Zakończona

Wpłaty 16

 
Dane ukryte
100 zł
KR
Krzysiek
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AK
Adam Kalinowski
500 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
TW
Tomasz Waraksa
1 000 zł
KH
Krzysztof Heske
250 zł
GL
Gustavo Lopes Lemes
50 zł
 
Dane ukryte
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
 • TW
  Tomasz Waraksa

  Mam przyjaciół mieszkających w Czernichowie. Głowa rodziny pozostaje w mieście, pozostali na przymusowej emigracji. Ogrom potrzeb niewyobrażalny. Cieszą ogromnie inicjatywy które trafiają bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Gratuluję odwagi, życzę powodzenia i bezpiecznej drogi!

  1 000 zł