id: 2hfudk

Budowa pomnika na cmentarzu w Wawrzce

Budowa pomnika na cmentarzu w Wawrzce

Nasi użytkownicy założyli 1 034 554 zrzutki i zebrali 1 100 694 859 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • qElqT3IJuZ86ErWr.jpgWizualizacja pomnika. Autor: Jan Kozubski

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W miejscu z fotografii przedwojenni mieszkańcy wsi Wawrzka założyli cmentarz. Jednakże w wyniku akcji Wisła groby pozostały bez opieki. Z biegiem lat drewniane krzyże rozpadły się a sam cmentarz zarósł. Jednak pamięć o pochowanych tam ludziach przetrwała. Uważamy, że zasługują oni na upamiętnienie. Właśnie tam chcielibyśmy postawić pomnik - symboliczny grób zgodny z ich wiarą i tradycją.


Łemkowie stawiając pionowe formy trójramiennych krzyży wierzyli, że przenoszą one zmarłych z ziemi, z grobów ku górze, ku wieczności. Chcielibyśmy postawić właśnie taki kamienny krzyż na postumencie, wyraz szacunku do dziedzictwa kultury łemkowskiej i pamięci o ludziach tam pochowanych.


Na pomniku chcemy umieścić dwujęzyczną inskrypcję o treści: "Sam Panie, daj odpocząć duszom zmarłych sług Twoich w miejscu jasnym, miejscu kwitnącym, w miejscu spokojnym, skąd uciekł ból, smutek i zmęczenie. Ku pamięci przedwojennych mieszkańców wsi Wawrzka pochowanych w tym miejscu", zapisaną zarówno w języku łemkowskim, jak i polskim.


 Zachęcamy do wsparcia naszej zrzutki na stworzenie tego unikalnego kamiennego pomnika, w tradycyjnym łemkowskim stylu. Mamy już gotowy projekt, niezbędne zezwolenia i kosztorys, jednak brakuje nam środków finansowych. Dołącz do naszej społeczności i pomóż uczcić pamięć, tworząc coś pięknego i trwałego. Każda wpłata przyczyni się do zakupu materiałów, wynagrodzenia rzemieślników oraz utrzymania autentycznego charakteru tego wyjątkowego miejsca. Z całego serca dziękujemy za każdy wkład.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 27

JS
Justyna i Jarosław
100 zł
NK
Natalia Kiec
200 zł
HO
Honorata
50 zł
OB
Olga Bukowska
100 zł
OK
Oresta Szachmat
100 zł
OI
Jan Szachmat
500 zł
MS
Michał Szafran
517 zł
AI
Ania i Andrzej Peregrym
1 000 zł
AW
100 zł
H.
H.S.
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!