id: 2hrs6e

Wiara i pamięć - wyremontujmy zabytkową kaplicę w Jacznie

Wiara i pamięć - wyremontujmy zabytkową kaplicę w Jacznie

Nasi użytkownicy założyli 916 805 zrzutek i zebrali 884 319 778 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

 • Najnowsze zdjęcia z placu budowy. Dziękujemy !!

  b488d84959560b48.jpegrc01e26b1008ce73.jpeg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

[AKTUALIZACJA]

Dzięki wsparciu władz samorządowych kwota zrzutki została zmniejszona.Od grudnia ubiegłego roku parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie realizuje remont kaplicy św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic), zlokalizowanej na miejscowym cmentarzu. Dzięki błogosławieństwu abp Jakuba poczyniono starania aby pozyskać na ten cel fundusze. Dofinansowanie pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, które przyznał Zarząd Województwa, zaś sam projekt opiewający na 250 tys. zł. z otrzymaną dotacją 200 tys. zł., przygotowano w ramach LGD Fundusz Biebrzański. Aby dokończyć powyższe prace ośmielamy się prosić o pomoc w zebraniu brakującej kwoty wkładu własnego w wysokości 50 tysięcy złotych i brakującej kwoty na wyposażenie świątyni.

Remont kaplicy wyceniony na 250 tysięcy złotych nie obejmuje ikonostasu, prestoła, żertwiennika, panikadiła, anałojczyków, ławek i pozostałego wyposażenia niezbędnego w prawosławnej świątyni. 


http://cerkiew-sokolka.pl/parafia-w-jacznie-wyremontuje-zabytkowa-kaplice.html(fot. Adam Matyszczyk)k9ee0c58a0206c5a.jpegObecne prace są zwieńczeniem 6-letnich przygotowań. Począwszy od wpisania kaplicy do rejestru zabytków, które miało miejsce kiedy proboszczem był ks. Piotr Omelczuk oraz przygotowanie projektu, poprzez złożenie wniosku o dofinansowanie.


w68d2bd5c906d33e.jpeg

Pozyskane dofinansowanie w kwocie 200 tysięcy złotych pozwoli by drewniana cerkiewka zyskała nie tylko nowy dach, okna i drzwi. Odnowiona zostanie jej zewnętrzna elewacja oraz gruntownie wyremontowane wnętrze, ze wzmocnieniem kamiennych fundamentów i wymianą podłogi włącznie. Ponadto zagospodarowany zostanie teren przy bramie i wokół kaplicy. To bardzo ważna inwestycja, przywracającą blask zabytkowej świątyni na Sokólszczyźnie.


f2145ade582e4d3e.jpeg

Ważna nie tylko dla ogółu społeczeństwa ale nade wszystko dla miejscowych parafian, którzy właśnie w tej kaplicy ocierali łzy po pożarze głównej parafialnej cerkwi i gdzie wznosili modlitwy o jej rychłą odbudowę. Aby dokończyć powyższe prace ośmielamy się prosić o pomoc w zebraniu brakującej kwoty wkładu własnego w wysokości 50 tysięcy złotych ale nie tylko. Cała kwota w wysokości 250 tysięcy złotych nie obejmuje nowego ikonostasu, prestoła, żertwiennika, panikadiła, a także pozostałego wyposażenia niezbędnego w prawosławnej świątyni. W związku z trwającymi pracami konieczne było zruszenie prestołu. Na jego wewnętrznej części widnieje wpis, iż został on poświęcony przez duchownych, bez udziału biskupa, w 1969 r. Prawdopodobnie jest to ostatni remont kaplicy, nadający jej obecnego kształtu, przeprowadzony był właśnie w tym okresie.


j125a954b9a18ce9.jpeg

Także we wspomnieniach mieszkańców Jaczna da się usłyszeć wzmianki o remoncie dachu w tym właśnie czasie. Kaplica sama w sobie jest w bardzo dobrym stanie technicznym, jeśli chodzi o konstrukcję nośną. Ciekawostką jest fakt, iż została ona postawiona z materiału pozyskanego z rozbiórki innego budynku. Świadczą o tym wyraźne ślady, które dało się uchwycić po zdjęciu wewnętrznej dykty która pokrywała ściany.


r56bfd64bb0026b0.jpeg

Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie jest aktualnie małą wspólnotą - liczącą około 160 wiernych. Jednak może poszczycić się wielowiekową tradycją. Pierwsza kaplica prawosławna w Jacznie istniała już na początku XVI wieku. W 1846 roku we wsi wzniesiono drewnianą cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Proroka Eliasza. Świątynia spłonęła 14 listopada 1985 roku, wraz z całym wyposażeniem. Po tych tragicznych wydarzeniach wierni parafii na tym samym miejscu odbudowali świątynię i 2 sierpnia 1993 roku dokonano jej poświęcenia.


Ciąży na nas wielka odpowiedzialność za przekazanie dziedzictwa przodków następnym pokoleniom. Stanowimy więc część łańcucha pokoleń i zobowiązani jesteśmy do wdzięczności tym, którzy byli przed nami. Mamy też świadomość odpowiedzialności za to, by przyszłe pokolenia również posiadały najcenniejszy dar, jakim jest wiara.
Dlatego też zwracamy się do Was z ogromną prośbą o wsparcie remontu zabytkowej kaplicy. Ofiary można wnosić poprzez zrzutkę lub przelewem na wskazany poniżej numer konta bankowego, jak i osobiście, nie zapominając przy tym o pozostawieniu informacji z imionami ofiarodawców i ich bliskich, których będziemy wspominać w modlitwach. Imiona można również wysyłać drogą mailową: [email protected]


Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie

16-200 Dąbrowa Białostocka

Jaczno 20

telefon: 85 712 81 81

kom: 660 661 234

Konto bankowe: 03 8093 0000 0032 5187 2000 0010

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 9 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Ta zrzutka nie ma jeszcze żadnych ofert/nagród.

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 20

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków