id: 2j4g58

Pomóż przeżyć zabytkowym autobusom

Pomóż przeżyć zabytkowym autobusom

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.
Udostępnij

Nasi użytkownicy założyli 1 276 708 zrzutek i zebrali 1 489 496 040 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Zbiórka, której celem jest budowa hali i utwardzenie gruntu aby zachować zabytkowe pojazdy przed zniszczeniem i warunkami atmosferycznymi.

Malowania wykonujemy na dworzu z powodu braku hali

San czekający na remont i drugie życie

Tak wygląda plac, na którym obecnie stoją zabytki:

ZBIÓRKA NA RATUNEK ZABYTKOM

Jestem miłośnikiem komunikacji miejskiej od wielu lat. Od urodzenia mieszkałem w Bydgoszczy i zawsze marzyłem o swoim autobusie . I wreszcie, w 2000 roku udało mi się zdobyć pierwszy pojazd - Jelcz M11, ostatni tego typu jeżdżący po ulicach Bydgoszczy. Od niego się zaczęło.

Nawiązałem współpracę z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy (TMMB) i dzięki temu zdobyłem kolejne 17 autobusów. Niestety współpraca nie trwała za długo i zacząłem działać na własną rękę. Cały czas kupowałem kolejne autobusy, aż w końcu zaczęło brakować dla nich miejsca.

Byłem zmuszony kupić gospodarstwo w Paterku niedaleko Nakła nad Notecią, ok. 30 km od Bydgoszczy. Niektóre z moich nabytków dojechały na miejsce o własnych siłach, a niektóre niestety z pomocą. Zacząłem tworzyć muzeum ze swoich zbiorów oraz zabrałem się za remonty pojazdów. I w 2011 roku w końcu się udało i powstało Muzeum Komunikacji w Paterku.

Moim celem było, aby eksponaty nie tylko stały w muzeum ale były w ruchu. Postanowiłem działać, aby w Bydgoszczy powstała linia, na której jeździłyby zabytki. Mając tak liczne zbiory, w 2013 roku udało się uruchomić linię turystyczną. Do teraz udało się wyremontować i przygotować do linii 13 autobusów.

Obecnie posiadam około 30 autobusów, z których 19 zarejestrowanych jest jako pojazdy zabytkowe. Eksponaty stoją na trawie, pod gołym niebem i przez to praca, którą wkładam za kilka lat będzie wymagała powtórzenia. Aby tego uniknąć niezbędna jest hala oraz utwardzenie gruntu. Z racji tego, że muzeum jest prywatne i traktuję je jako hobby, utrzymuję je z własnych pieniędzy i nie otrzymuję żadnego dofinansowania. Przez to zawsze jest dylemat czy remontować kolejny pojazd czy utwardzić grunt i wybudować halę. Koszt wybudowania hali namiotowej na 3 autobusy to ponad 35 000, a jedna płyta betonowa to koszt 300 złotych.

Muzeum posiada prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję zabytkowych Jelczy "ogórków" i nie tylko. Nagrywano tutaj wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych, które dostępne są pod linkami:

https://www.motofakty.pl/artykul/kolekcja-zabytkowych-autobusow-w-muzeum-komunikacji-w-paterku-wideo.htm

https://player.pl/programy-online/legendy-prl-odcinki,44/odcinek-8,S09E08,4407

https://bydgoszcz.tvp.pl/33495001/zabytkowym-ogorkiem-bedzie-mozna-dojechac-do-myslecinka

https://bydgoszcz.tvp.pl/42305565/ogorki-znow-na-ulicach-prosto-z-paterka-gdzie-znajdziemy-tez-autosany-ikarusy-berliety

https://www.youtube.com/watch?v=jr24XmU1JN0

https://naklonadnotecia.naszemiasto.pl/autobusy-pana-artura-z-paterka-podbijaja-polske-w-maju-beda/ar/c13-4097226

https://pomorska.pl/artur-lemanski-i-jego-muzeum-starych-autobusow-czyli-ucieczka-z-bydgoszczy-do-paterka/ar/6429736

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,128852,12829204,W_prywatnym_muzeum_zebral_11___ogorkow_.html

Więcej o muzeum i nie tylko na:

Fanpage: www.facebook.com/autobusyzabytkowe

Stronie internetowej: www.zabytkowe-autobusy.pl

E-mail: [email protected]

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!