id: 2nemdk

Wózek inwalidzki dla Dariusa

Wózek inwalidzki dla Dariusa

Nasi użytkownicy założyli 1 034 554 zrzutki i zebrali 1 100 694 736 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Opowiedzieć historię Dariusa w krótkim wpisie to rzecz trudna. To chłopiec, którego poznaliśmy w 2016, kiedy rozpoczęliśmy współpracę z jego rodziną w ramach Programu na rzecz Romów i Romni rumuńskich. Miły, spokojny, trochę zamknięty w sobie, największy fan piłki nożnej jakiego dane nam było poznać. Boisko było zdecydowanie jego światem, pełnym uśmiechu i spełnienia. Darius to chłopiec, którego rodzina przeszła niesamowitą drogę - od trudnych warunków koczowiska romskiego, poprzez mieszkanie treningowe aż po samodzielność w lokalu socjalnym. Razem z bliskimi osobami stawiał czoła nowym wyzwaniom. Ich historia to gotowy scenariusz na niejeden film. Darius to także nastolatek, pełen pasji i marzeń. Zawsze gotowy wesprzeć swoją mamę w codziennych obowiązkach. 


tcdri9zreVYiaTS4.jpg

Życie Dariusa zmieniło się radykalnie w 2021 roku., kiedy to po pierwszej utracie przytomności zdiagnozowano u Dariusa padaczkę. Rozpoczął się żmudny okres badań, zwłaszcza, że utraty przytomności się nasilały. Na początku października 2022 rodzina i my wszyscy przeżyliśmy dramat, gdy Darius nie wrócił na noc do domu. Odnalazł się następnego dnia w szpitalu, przywieziony tam przez Policję jako “NN”. Funkcjonariusze zatrzymali go idącego poboczem drogi, późną porą. Nie było z nim świadomego kontaktu. 

W szpitalu został rozpoznany przez panią doktor, do której uczęszczał na wizyty lekarskie wraz z mamą. To dzięki jej uważności i zaangażowaniu rodzina uzyskała wiedzę, że chłopiec jest. Cały…, ale niestety nie zdrowy. 


W szpitalu, po kolejnych silnych atakach padaczki, został przetransportowany na oddział intensywnej terapii. Wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Przez cały czas trwały ustalenia przyczyn choroby. Padaczka miokloniczna Lafory to finał tych poszukiwań. Niezwykle rzadka choroba genetyczna powodująca postępującą degenerację układu nerwowego w tym utratę wzroku. Diagnoza zmieniła wszystko - plany, marzenia całej rodziny musiały ustąpić walce o każdy dzień Dariusa, o wyjście ze szpitala, o możliwie największy komfort, o bycie z bliskimi. 


DNY44cpFxBjSrAkw.jpg

11 stycznia 2023 r. Darius został wypisany do Hospicjum domowego, prowadzonego przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Wymaga stałej opieki, jest niesamodzielny w czynnościach higienicznych, korzysta z rurki tracheotomicznej oraz karmienia przez PEG. Brak rokowań na poprawę. Najbliższa rodzina Dariusa wykonała i każdego dnia wykonuje ogrom pracy aby umożliwić mu jak najlepszą jakość życia po wyjściu ze szpitala.  Wraz z postępem choroby rosną jednak potrzeby chłopaka. Aktualnym wyzwaniem jest zakup wózka inwalidzkiego dla Dariusa. Dzięki niemu będzie mógł spędzić choć trochę czasu poza łóżkiem, pokojem i mieszkaniem. Koszt indywidualnie dopasowanego wózka to ponad 5180 zł. Dofinansowanie z NFZ to 3 tys zł, więc po stronie rodziny jest dopłacenie 2180 zł. Wspieramy korzystanie z systemowych rozwiązań, ale fundusze PFRON w dyspozycji Działu adaptacji osób niepełnosprawnych MOPS skończyły się w maju. 


Chcielibyśmy wesprzeć Dariusa i jego Rodzinę organizując zbiórkę na ten cel. Wierzymy, że wiele osób, w tym tych, które miały okazję poznać całą rodzinę chłopaka, zechcą ich wspomóc w tej trudnej sytuacji. 


Ewentualną nadwyżkę ze zrzutki przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków związanych z opłatami mieszkaniowymi, w tym za energię elektryczną. Podstawowe źródło ogrzewania w mieszkaniu jest właśnie na prąd, a rodzina obecnie powoli spłaca kilkutysięczne zadłużenie, powstałe podczas tegorocznej zimy, a które związane jest z koniecznością i chęcią zapewnienia chłopcu jak najlepszych warunków w domu. Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 39

 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
MW
Marta
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AD
Anna D
68 zł
 
Dane ukryte
ukryta
AD
Aleksander Drzazga
ukryta
AD
Agnieszka Drzazga
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków