id: 2pggz4

Pomóż nam walczyć o dekryminalizację i dostęp do medycznych psychodelików dla polskich pacjentów!

Pomóż nam walczyć o dekryminalizację i dostęp do medycznych psychodelików dla polskich pacjentów!

16 639 zł 
z 100 000 zł
16%
zakończona 30.09.2021r
163 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne (PTP) to inicjatywa, która powstała w październiku 2019 roku w ramach działań Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, aby popularyzować rzetelną wiedzę o psychodelikach, integrować doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin i działać na rzecz racjonalnych regulacji prawnych dotyczących substancji psychodelicznych. 
Co chcemy zrobić w 2021 roku aby przyczynić się do dekryminalizacji psychodelików i zapewniania dostępu do medycznych psychodelików polskim pacjentom? 


 • Zrealizować film dokumentalny poświęcony leczniczym właściwościom psychodelików. Obecnie zakończyliśmy casting w którym zaleźliśmy osoby, które używały psychodelików w celach terapeutycznych i chcą podzielić się swoimi doświadczeniami. Realizacja filmu planowana jest na okres letni.


 • Stworzyć poradnię prawną, której zespół związanych z PTP prawników będzie udzielał nieodpłatnej pomocy prawnej oskarżonym w przypadku spraw karnych za posiadanie psychodelików na własny użytek.


 • Przygotować opinie prawną oraz projekty ustaw zmierzające do dekryminalizacji psychodelików.


 • Wspierać popularyzację wiedzy o psychodelikach za pośrednictwem działań medialnych i wydawniczych. W tym roku zaplanowane są między innymi polskie premiery książek: “How to Change Your Mind” autorstwa Michaela Pollana oraz “Drugs Without the Hot Air” autorstwa Davida Nutta.


 • Zorganizować w trzecim kwartale 2021 roku na Uniwersytecie Warszawskim konferencję naukową dotyczącą psychodelików (zaplanowaną pierwotnie na jesień 2020 roku, ale przełożoną z powodu pandemii COVID-19). Weźmie w niej udział kilku prelegentów z zagranicy, a jej forma będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.


 • Zajmować się redukcją szkód i edukacją dotyczącą środków psychoaktywnych na festiwalach i imprezach masowych. 


Przez pierwszy rok istnienia zrealizowaliśmy następujące działania: 


 • Stworzyliśmy zespół ekspertów z różnych dziedzin (od farmakologii po filozofię), którzy regularnie wymieniają się wiedzą, wspólnie pracując na rzecz rozwoju nauki psychodelicznej w Polsce. Cały zespół składa się z niemal pięćdziesięciu osób, z czego trzynaście posiada tytuły naukowe i wchodzi w skład Rady Naukowej. 


o3aa4d5988f97a7c.jpeg


 • Popularyzowaliśmy wiedzę na temat psychodelików. Przy naszym udziale pojawiły się materiały na temat psychodelików w mediach takich jak TVP1, Onet, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Focus, National Geographic, Przekrój, Krytyka Polityczna, Newsweek, Noizz, Oko.press, Halo Radio, Newonce, Medexpress.


 • Objęliśmy patronatem medialnym trzy książki na temat psychodelików: “Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów” (autorstwa Torstena Passie), “Gdy rośliny śnią: ayahuasca, amazoński szamanizm i ogólnoświatowy renesans psychodeliczny” (autorstwa Daniela Pinchbecka oraz Sophii Rokhlin) i “Psychologia przyszłości” (autorstwa Stanislava Grofa). 


 • Zorganizowaliśmy serię ogólnodostępnych webinarów, podczas których skupiliśmy się na takich zagadnieniach jak integracja doświadczeń psychodelicznych, współczesne badania nad terapeutycznym zastosowaniem MDMA oraz interpretacja doświadczeń psychodelicznych z perspektywy terapii systemu wewnętrznej rodziny i terapii akceptacji i zaangażowania. Obejrzano je łącznie ponad 35 000 razy.  


rc4561e3e004a528.jpeg


 • Zorganizowaliśmy w Warszawie spotkanie z amerykańskim weteranem, który podzielił się osobistym doświadczeniem i przemyśleniami związanymi z leczeniem zespołu stresu pourazowego (PTSD) za pomocą ayahuaski. Wzięli w nim udział przedstawiciele takich instytucji jak: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Fundacja eFkropka. 


 • Uczestniczyliśmy w prelekcjach i debatach o psychodelikach, między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim (“Science first”), Centrum Nauki Kopernik (“Odlot kontrolowany”), Uniwersytecie SWPS (“Psychodeliki. Szanse i zagrożenia związane z ich stosowaniem”), Uniwersytecie Warszawskim (“Człowiek w harmonii z wszechświatem”), konferencji CECF: Konopie medyczne w Polsce i Europie Środkowej (“Terapia psychodeliczna w Polsce: kolejna bariera” oraz “Terapia psychodeliczna w leczeniu depresji i PTSD”), konferencji Trzecia Fala Terapii Behawioralnych (“Mindfulness i doświadczenia psychodeliczne w leczeniu uzależnień“) i festiwalu Art of Healing (“O renesansie badań nad psychodelikami”).


i2068b46af9abf0a.jpeg • Uczestniczyliśmy w międzynarodowych akcjach informacyjnych, takich jak “Dzień świadomości psychodelików” (“Thank You Plant Medicine”) oraz  “Support don’t punish”.

 

 • Utrzymujemy regularny kontakt z organizacjami z innych krajów za sprawą partnerstw z Czech Psychedelic Society, The Psychedelic Society i Psychedelic Society of the Netherlands, a także uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach Global Psychedelic Leaders. Wzięliśmy również udział w międzynarodowych konferencjach Horizons w Nowym Jorku i Breaking Convention w Londynie.


 • Zajmowaliśmy się profilaktyką, redukcją szkód oraz pierwszą pomocą narkotykową na festiwalach (Sliver Lake, Wibracje) oraz cyklicznie na warszawskich bulwarach (Szerokie Bary) i w Lunaparku. Prowadziliśmy również działalność edukacyjną i zapewnialiśmy niezbędne wsparcie osobom, które po przyjęciu środków psychoaktywnych zmagały się z trudnymi doświadczeniami.


x7f0a7c260365d97.jpeg • Rozpoczęliśmy realizację badania naukowego “Charakterystyka poznawcza i psychofizjologiczna osób zażywających substancje psychodeliczne” we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu SWPS, Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.


 • Dostarczaliśmy rzetelne informacje na temat psychodelików, często jako jedyni w Polsce. W rok udało nam się stworzyć fanpage, który zrzesza ponad 10 000 osób, a najpopularniejsze posty docierały nawet do 120 000 osób.


u66dc21c3952d4f6.jpeg


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 163

KW
4 000 zł
PZ
Piotr Zieliński
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
KK
Krzysztof Królak
900 zł
ŁC
500 zł
MJ
Michał Jezierski
500 zł
KZ
KRZYSZTOF ZWOLAN
300 zł
AP
Psycare Egodrop
250 zł
EL
Ewa Łowżył
200 zł
PP
Piotr Pyrka
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 7

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

852 637 zrzutek

i zebrali

738 452 375 zł

A ty na co dziś zbierasz?