id: 2pggz4

Pomóż nam walczyć o dekryminalizację i dostęp do medycznych psychodelików dla polskich pacjentów!

Pomóż nam walczyć o dekryminalizację i dostęp do medycznych psychodelików dla polskich pacjentów!

Opis zrzutki

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne (PTP) to inicjatywa, która powstała w październiku 2019 roku w ramach działań Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, aby popularyzować rzetelną wiedzę o psychodelikach, integrować doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin i działać na rzecz racjonalnych regulacji prawnych dotyczących substancji psychodelicznych. 
Co chcemy zrobić w 2021 roku aby przyczynić się do dekryminalizacji psychodelików i zapewniania dostępu do medycznych psychodelików polskim pacjentom? 


 • Zrealizować film dokumentalny poświęcony leczniczym właściwościom psychodelików. Obecnie zakończyliśmy casting w którym zaleźliśmy osoby, które używały psychodelików w celach terapeutycznych i chcą podzielić się swoimi doświadczeniami. Realizacja filmu planowana jest na okres letni.


 • Stworzyć poradnię prawną, której zespół związanych z PTP prawników będzie udzielał nieodpłatnej pomocy prawnej oskarżonym w przypadku spraw karnych za posiadanie psychodelików na własny użytek.


 • Przygotować opinie prawną oraz projekty ustaw zmierzające do dekryminalizacji psychodelików.


 • Wspierać popularyzację wiedzy o psychodelikach za pośrednictwem działań medialnych i wydawniczych. W tym roku zaplanowane są między innymi polskie premiery książek: “How to Change Your Mind” autorstwa Michaela Pollana oraz “Drugs Without the Hot Air” autorstwa Davida Nutta.


 • Zorganizować w trzecim kwartale 2021 roku na Uniwersytecie Warszawskim konferencję naukową dotyczącą psychodelików (zaplanowaną pierwotnie na jesień 2020 roku, ale przełożoną z powodu pandemii COVID-19). Weźmie w niej udział kilku prelegentów z zagranicy, a jej forma będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.


 • Zajmować się redukcją szkód i edukacją dotyczącą środków psychoaktywnych na festiwalach i imprezach masowych. 


Przez pierwszy rok istnienia zrealizowaliśmy następujące działania: 


 • Stworzyliśmy zespół ekspertów z różnych dziedzin (od farmakologii po filozofię), którzy regularnie wymieniają się wiedzą, wspólnie pracując na rzecz rozwoju nauki psychodelicznej w Polsce. Cały zespół składa się z niemal pięćdziesięciu osób, z czego trzynaście posiada tytuły naukowe i wchodzi w skład Rady Naukowej. 


o3aa4d5988f97a7c.jpeg


 • Popularyzowaliśmy wiedzę na temat psychodelików. Przy naszym udziale pojawiły się materiały na temat psychodelików w mediach takich jak TVP1, Onet, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Focus, National Geographic, Przekrój, Krytyka Polityczna, Newsweek, Noizz, Oko.press, Halo Radio, Newonce, Medexpress.


 • Objęliśmy patronatem medialnym trzy książki na temat psychodelików: “Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów” (autorstwa Torstena Passie), “Gdy rośliny śnią: ayahuasca, amazoński szamanizm i ogólnoświatowy renesans psychodeliczny” (autorstwa Daniela Pinchbecka oraz Sophii Rokhlin) i “Psychologia przyszłości” (autorstwa Stanislava Grofa). 


 • Zorganizowaliśmy serię ogólnodostępnych webinarów, podczas których skupiliśmy się na takich zagadnieniach jak integracja doświadczeń psychodelicznych, współczesne badania nad terapeutycznym zastosowaniem MDMA oraz interpretacja doświadczeń psychodelicznych z perspektywy terapii systemu wewnętrznej rodziny i terapii akceptacji i zaangażowania. Obejrzano je łącznie ponad 35 000 razy.  


rc4561e3e004a528.jpeg


 • Zorganizowaliśmy w Warszawie spotkanie z amerykańskim weteranem, który podzielił się osobistym doświadczeniem i przemyśleniami związanymi z leczeniem zespołu stresu pourazowego (PTSD) za pomocą ayahuaski. Wzięli w nim udział przedstawiciele takich instytucji jak: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Fundacja eFkropka. 


 • Uczestniczyliśmy w prelekcjach i debatach o psychodelikach, między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim (“Science first”), Centrum Nauki Kopernik (“Odlot kontrolowany”), Uniwersytecie SWPS (“Psychodeliki. Szanse i zagrożenia związane z ich stosowaniem”), Uniwersytecie Warszawskim (“Człowiek w harmonii z wszechświatem”), konferencji CECF: Konopie medyczne w Polsce i Europie Środkowej (“Terapia psychodeliczna w Polsce: kolejna bariera” oraz “Terapia psychodeliczna w leczeniu depresji i PTSD”), konferencji Trzecia Fala Terapii Behawioralnych (“Mindfulness i doświadczenia psychodeliczne w leczeniu uzależnień“) i festiwalu Art of Healing (“O renesansie badań nad psychodelikami”).


i2068b46af9abf0a.jpeg • Uczestniczyliśmy w międzynarodowych akcjach informacyjnych, takich jak “Dzień świadomości psychodelików” (“Thank You Plant Medicine”) oraz  “Support don’t punish”.

 

 • Utrzymujemy regularny kontakt z organizacjami z innych krajów za sprawą partnerstw z Czech Psychedelic Society, The Psychedelic Society i Psychedelic Society of the Netherlands, a także uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach Global Psychedelic Leaders. Wzięliśmy również udział w międzynarodowych konferencjach Horizons w Nowym Jorku i Breaking Convention w Londynie.


 • Zajmowaliśmy się profilaktyką, redukcją szkód oraz pierwszą pomocą narkotykową na festiwalach (Sliver Lake, Wibracje) oraz cyklicznie na warszawskich bulwarach (Szerokie Bary) i w Lunaparku. Prowadziliśmy również działalność edukacyjną i zapewnialiśmy niezbędne wsparcie osobom, które po przyjęciu środków psychoaktywnych zmagały się z trudnymi doświadczeniami.


x7f0a7c260365d97.jpeg • Rozpoczęliśmy realizację badania naukowego “Charakterystyka poznawcza i psychofizjologiczna osób zażywających substancje psychodeliczne” we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu SWPS, Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.


 • Dostarczaliśmy rzetelne informacje na temat psychodelików, często jako jedyni w Polsce. W rok udało nam się stworzyć fanpage, który zrzesza ponad 10 000 osób, a najpopularniejsze posty docierały nawet do 120 000 osób.


u66dc21c3952d4f6.jpeg


Wpłacający 142

KW
Kamil Wicher
4 000 zł
PZ
Piotr Zieliński
1 000 zł
KK
Krzysztof Królak
900 zł
ŁC
Łukasz Caputa
500 zł
MJ
Michał Jezierski
500 zł
KZ
KRZYSZTOF ZWOLAN
300 zł
E
Ewa Łowżył
200 zł
P
Piotr Pyrka
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MU
Maciej Urbanke
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

646 314 zrzutek

i zebrali

402 377 527 zł

A ty na co dziś zbierasz?