id: 2smvrw

Ratujemy dla nauki unikalną kolekcję amonitów

Ratujemy dla nauki unikalną kolekcję amonitów

Nasi użytkownicy założyli 1 166 207 zrzutek i zebrali 1 212 564 063 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W imieniu Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy na zakup wyjątkowej kolekcji jurajskich amonitów z Łukowa. Naszym celem jest pozyskanie całości kolekcji i przygotowanie poświęconej amonitom wystawy w Muzeum Ewolucji, zaś fundusze zebrane w ramach zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rzeczników Nauki i Crazy Nauka, będą stanowić istotny składnik kwoty, którą obecnie staramy się intensywnie pozyskać z innych źródeł. Informacje o losach przedsięwzięcia będziemy umieszczać na Facebooku Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN.

Prof. Jarosław Stolarski, dyrektor Instytutu Paleobiologii PANZbieramy na fantastyczną kolekcję amonitów i wielu innych skamieniałości z zalanego obecnie wodą stanowiska w Łukowie. Kolekcję zgromadził i wypreparował pan Janusz Stanowski. Okazy są wyjątkowo dobrze zachowane. Nie ma drugiej takiej kolekcji nigdzie na świecie!

x657129b8d46f483.jpegOkazja jest wyjątkowa - stanowisko (dawna cegielnia), z którego pochodzą okazy, już nie istnieje, zostało zalane wodą. Na szczęście zanim to nastąpiło, aż do roku 1990, udało się zebrać 389 wyjątkowych skamieniałości. Ten bezcenny zbiór zgromadził przez 33 lata pan Janusz Stanowski, od którego chcemy teraz odkupić kolekcję i przekazać ją polskim naukowcom oraz muzeum, w którym mogłaby być prezentowana publiczności.


Naszym celem jest zebranie 50 000 zł. Instytut Paleobiologii PAN dołoży do tego 30 000 zł i wówczas kolekcja stanie się częścią zbiorów Instytutu Paleobiologii PAN. Część pochodzących z niej okazów trafi do ekspozycji Muzeum Ewolucji IPAL PAN w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


Dlaczego to takie ważne?

1. Bo to zbiór, który jest wyjątkowy i niemożliwy do odtworzenia;

2. Bo dzięki kolekcji polscy naukowcy mogą rozwiązać zagadki życia amonitów;

3. Bo kolekcja może trafić w prywatne ręce i zostać utracona dla nauki i dla publiczności.


Więcej na temat kolekcji możecie dowiedzieć się z prezentacji przygotowanej przez profesora Marcina Machalskiego.

n27ac02a63fa976d.jpegKto zbiera?

Zrzutkę organizują Ola i Piotrek Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka, oraz dr Monika Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Patronem akcji jest profesor Tomasz Sulej, paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN.

Pieniądze wpłyną na konto Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, które zrzesza badaczy popularyzujących naukę, a następnie zostaną przekazane Instytutowi Paleobiologii PAN.Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 205

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków