id: 2vx5kr

Doposażenie zimowe GOPR

Doposażenie zimowe GOPR

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
85 940 zł 
z 82 005
104%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.
Ta zrzutka ma 5 nagród / ofert!
Zobacz i wybierz jedną z nich

Nasi użytkownicy założyli 959 517 zrzutek i zebrali 967 580 589 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cześć,

chcielibyśmy Was zaprosić do udziału w zrzutce na doposażenie w sprzęt zimowy dla GOPR. 


Dlaczego zbieramy?


Popularyzacja turystyki górskiej zimą


W ostatnich latach nastąpiła bardzo duża popularyzacja sportów zimowych uprawianych w górach. Zimą w górach można spotkać co raz więcej osób aktywnie uprawiających sporty, które kiedyś były uważana za raczej niszowe - narciarstwo skitourowe, biegi długodystansowe po górach i inne aktywności kwalifikowane. Dodatkowo zimą w górach popularne zrobiło się tzw. suche morsowanie (czasami nazywane też pingwinowaniem). Te aktywności górskie rodzą przed nami nowe wyzwania. 


Pomocy takim osobom należy udzielać jak najszybciej. Już od pierwszych minut akcji górskiej trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort cieplny ratowanych. Na wiele z tych potrzeb nie jesteśmy w pełni gotowi sprzętowo, dlatego też chcemy Was zaprosić do udziału w tej zbiórce.Na co zbieramy?


1. Oprogramowanie do analizy obrazu - Znacząca część akcji GOPR to poszukiwania osób zagubionych w terenie górskim z którymi nie ma kontaktu. Brak kontaktu to np. wyładowany telefon, brak telefonu często u osób starszych, dementywnych, czy brak kontaktu np. w wyniku zasłabnięcia. Zwykle czas odnalezienia osoby zagubionej przekłada się wprost na szanse uratowania, przeżycia tej osoby ze względu na pilną potrzebę pomocy medycznej, czy zagrożenie wychłodzeniem i inne czynniki np. psychologiczne. Aplikacja o której mowa pozwala na bardzo szybką analizę obrazu pozyskanego podczas szybkiego lotu dronem w okolicy o największym prawdopodobieństwie przebywania osoby poszukiwanej. Oprogramowanie po analizie obrazu wskazuje miejsca o największym prawdopodobieństwie występowania człowieka. Takie narzędzie znacznie przyśpiesza poszukiwania, pozwala bardziej optymalnie wykorzystywać zasoby ludzkie i sprzętowe, co zostało potwierdzone w realnych akcjach i podczas testów oraz szkoleń.


2. Śpiwory ratownicze - Śpiwory o specjalnym kroju i zapewnionych dostępach do ciała poszkodowanego w celu np. podłączenia monitorowania, czy dostarczania pakietów grzewczych. Ponieważ znacząco rośnie ilość osób uprawiających biegi górskie, skitoury itp. dyscypliny sportu na poziomie zawodniczym. Osoby takie trenując w górach zwykle w trybie "fast and light" nie mają ze sobą ciepłej odzieży. Co w sytuacji awaryjnej np. złamanie czy skręcenie nogi, uniemożliwiającej intensywny ruch, powoduje bardzo szybkie wychłodzenie. Takie śpiwory pozwolą nam zwiększyć bezpieczeństwo i komfort poszkodowanych w często trudnym, długotrwałym transporcie.


3. AED (automatyczny defibrylator) - Część akcji ratunkowych, to reanimacje osób po zatrzymaniu akcji serca. Dzieje się tak z kilku powodów, jednym z nich jest starzenie się społeczeństwa ale też nasilenie dolegliwości cywilizacyjnych. Innym powodem jest tendencja do rehabilitacji osób z chorobami serca na łonie natury, poprzez spacery w pozornie łatwych i dostępnych górach. Obecnie w GOPR funkcjonują bardzo różne modele AED, ich różnorodność powoduje wysokie koszty utrzymania elementów eksploatacyjnych jak np. elektrody które przy zestandaryzowaniu urządzeń można obniżyć. Ponadto sporadycznie są to urządzenia o optymalnej wadze a jak wiadomo im lżejszy sprzęt transportuje ratownik, tym szybciej dotrze do osoby potrzebującej pomocy.


4. Urządzenie do masażu serca - Urządzenie mechaniczne pozwalające na automatyczny i wysokiej jakości masaż serca w przypadku opisanym powyżej w pkt.3. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia, poszkodowany ma zapewniony możliwie najlepszej jakości masaż serca, ratownik może zająć się innymi czynnościami jak np. podanie tlenu, czy szybki transport w celu przekazania poszkodowanego do szpitala. To wszystko składa się na realny wzrost szansy na przeżycie i zmniejszenie powikłań. 


5. Zaawansowana sonda lawinowa - Urządzenie pozwalające na bardzo szybką analizę struktury śniegu i określenie poziomu zagrożenia lawinowego. Obecnie taką analizę robimy poprzez wykopy w śniegu, oględziny śniegu, badanie temperatury śniegu co 10 cm, odnoszenie wyników pomiarów i obserwacji do znanych schematów, doświadczenia itp. Zastosowanie urządzenia o którym mowa, znacząco skraca czas realizacji takiego pomiaru, eliminuje czynnik ludzki, pozwala na bardzo szybką publikację komunikatu o aktualnym zagrożeniu lawinowym.


6. Nosze Kong i Sked - W dalszej kolejności czekają sukcesywne wymiany urządzeń do ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnych terenów. Wiele obecnie używanych w GOPR to ciężkie urządzenia o małej uniwersalności w stosowaniu. Wymiana na nowoczesne, powoduje większe możliwości stosowania jednego urządzenia w wielu sytuacjach, np. poprzez możliwość dołączenia kółka do noszy, uzyskujemy wózek na bazie jednego urządzenia. Ponadto niższa waga tych elementów, przekłada się na szybsze dotarcie ratownika do poszkodowanego a nowsza konstrukcja powoduje, że transport dla poszkodowanego jest bardziej komfortowy i bardziej bezpieczny.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 5 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Aktywne organizatora:
Inne
Bawełniana torba z logotypem "Wspieram GOPR"

Wesprzyj nas za 50 zł, aby otrzymać bawełnianą torbę z logo #jestemzgor - wspieram GOPR.
Torba co prawda nie zastąpi Ci plecaka podczas górskich wypraw, ale jesteśmy przekonani że znajdziesz dla niej godne zastosowanie :)

50 zł

Kupione 463 z 500

Koniec rok temu!
Inne
Nadruk na systemie ratowniczym

Wesprzyj nas za 1000 zł, a w zamian będziesz mógł wybrać profesjonalny nadruk na systemie ratowniczym.


Może to być imię i nazwisko darczyńcy, ale jeśli wolisz możemy też nadrukować wybraną przez Ciebie złotą myśl związaną z górami - o ile tylko tekst zmieści się wyznaczonym miejscu :)

1000 zł

Kupione 2 z 21

Koniec rok temu!
Nieaktywne
Inne
Pocztówka od Ratownika GOPR

Wesprzyj nas za 25 zł, aby otrzymać pocztówkę od jednego z Ratowników GOPR.


Na pocztówce obiecujemy jakieś fajne górskie zdjęcie, a także garść bardzo ciepłych słów od jednego z naszych Ratowników :)

25 zł

Kupione 350 z 350

Zakończona
Inne
Kalendarz ścienny GOPR 2022

Wesprzyj nas za 150 zł, aby otrzymać kalendarz ścienny GOPR na rok 2022.


Dzięki kalendarzowi będziesz miał odpowiednie miejsce do planowania swoich górskich wypraw na przyszły rok. No i nacieszysz oczy zdjęciami robionymi przez ratowników GOPR :)

150 zł

Kupione 100 z 100

Zakończona
Inne
Szkolenie Akademii GOPR

Wesprzyj nas za 800 zł aby wziąć udział w szkoleniu w ramach Akademii GOPR.

800 zł

Kupione 4 z 4

Zakończona

Wpłaty 1266

 
Dane ukryte
2 000 zł
GS
Grzegorz Śnioch
1 600 zł
 
Dane ukryte
1 015 zł
MW
Marcin Wiercioch
1 000 zł
 
Dane ukryte
800 zł
MM
Marek
800 zł
 
Dane ukryte
666 zł
 
Dane ukryte
500 zł
KI
Kasia i Szymon
500 zł
SK
Szymon K.
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 31

 
2500 znaków