id: 33e629

Rewitalizacja grobowca Pana Wiesława Radomskiego

Rewitalizacja grobowca Pana Wiesława Radomskiego

Nasi użytkownicy założyli 1 209 812 zrzutek i zebrali 1 298 470 537 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Siatkowej „RESOVIA”, zwraca się do Państwa z wyjątkową prośbą o pomoc przy renowacji grobowca, który jest symbolem historii Rzeszowa.

Łączy on pamięć o ludziach, którzy walczyli o Wolną Polskę oraz tworzyli historię Rzeszowa.

To grobowiec na Cmentarzu Pobitno, który istnieje od 1926r.

W roku 2016r. został w nim pochowany pan Wiesław Radomski – zawodnik, trener i działacz Resovii, którego największą miłością była piłka siatkowa.

Był to skromny człowiek kochający swój klub Resovia i przyczyniający się do rozsławiania naszego miasta – Rzeszowa.


Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji:

Działając w imieniu i z mandatem Pani Gabrieli Radomskiej zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej akcji: „Rewitalizacja grobowca pana Wiesława Radomskiego”.


Grobowiec w którym został pochowany pan Wiesław Radomski, jest grobem rodziny pani Radomskiej. Pierwszą osobą która została pochowana w 1926 roku był – dziadek pani Radomskiej – Antoni Karaś (ur. 1890). Mistrz broni, rusznikarz, który przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa i tu miał swój warsztat, w którym wyrabiał, naprawiał i sprzedawał broń. Był żołnierzem I Wojny Światowej. Podczas walk kula ugodziła go w płuco i zmarł w wyniku infekcji, bowiem

w tamtych czasach nie potrafiono dokonać operacji, która ratowała by życie. Miał 36 lat. W grobie tym złożone były później prochy jego córki i wnuczki, które zginęły tragicznie. Helena Woś z domu Karaś (ur. w Rzeszowie w 1920 r.) zginęła w 1944 roku podczas bombardowania Sokołowa Małopolskiego, gdzie mieszkała z rodziną. Niemiecka bomba spadła na dom, w którym była razem ze swoją córeczką, 4 letnią Basią Woś (ur. 1941). Siłę uderzenia zwielokrotnił wybuch cysterny sowieckiej z paliwem, która stała obok domu. Dom został doszczętnie zniszczony, a w jego miejscu powstał głęboki lej.

W latach 50. ubiegłego wieku powstał grób - dzieło kamieniarza rzeszowskiego pana Janika – który symbolizował odejście tragicznie zmarłych kobiet. Na dużej, czarnej kamiennej płycie została umieszczona płaskorzeźba z białego piaskowca przedstawiająca postać kobiety niemal naturalnej wielkości i tulącej się do niej dziewczynki. Kobieta, którą można odczytać jako anioła, prawą ręką trzyma dziecko, a lewą ma wzniesioną do nieba. Ułożenie palców dłoni symbolizuje zwycięstwo. Dłoń jest skierowana do góry pomnika, gdzie artysta umieścił orła piastowskiego. Bowiem w tym czasie nie można było umieścić polskiego orła

w koronie. Po wielu latach wielka, ciężka płyta zaczęła się przechylać i trzeba ją było poddać wzmocnieniu. W latach 80. XX wieku zakład kamieniarski dokonał zmian, umieścił płaskorzeźbę na poziomej lastrykowej płycie. Takie ułożenie powodowało, że zbierająca się na płaskorzeźbie woda i śnieg zamarzały w zimie. Doprowadziło to do jej popękania. Bardzo istotne jest pionowe ustawienie płyty z płaskorzeźbą, z uwagi na jej przesłanie artystyczne. Wykonujący artysta przedstawił dziecko przytulone do kobiety-anioła, której dłoń uniesiona jest do góry, a palce ułożone w kształcie litery V - Victoria zostały skierowane w kierunku orła piastowskiego. Symbolizowało to zwycięstwo Wolnej Polski.

Na cmentarzu Pobiecińskim był to grobowiec wyjątkowy, skłaniający przechodniów do refleksji. Tak go zapamiętali starsi mieszkańcy Rzeszowa. Kiedy został niekorzystnie zmieniony pisali oni kartki z prośbą o przywrócenie go do pierwotnej formy z uwagi na wartość historyczną i artystyczną.

Dziś wymaga bardzo kosztownej rekonstrukcji z uwagi na elementy artystyczne, koszty zostały określone na poziomie około 50.000 pln.


Z uwagi na trudną sytuację finansową pani Radomskiej, której nie stać na pokrycie kosztów rewitalizacji rozpoczynamy ZBIÓRKĘ.

Sytuacja jest wyjątkowa, bo grobowiec jest pod ochroną konserwatora zabytków i musi być remontowany zgodnie z jego wymogami. W tej chwili grobowiec się rozlatuje i ze względu na swój zły stan techniczny wymaga pilnego remontu.

Ponieważ pan Radomski był osobą bardzo znaną w środowisku na jego grób przychodzą nie tylko przyjaciele, ale również kibice piłki siatkowej, liczni mieszkańcy. To widok budujący, że pamiętają o zasługach dla polskiej i rzeszowskiej siatkówki zapalając znicze na jego grobie – i zarazem przykry, że grobowiec jest w tak złym stanie.

Pan Radomski całe swoje życie poświęcił piłce siatkowej. To była jego największa miłość. Karierę zawodniczą rozpoczął jako młody chłopiec. Dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom

i solidnej pracy znalazł miejsce w Reprezentacji Polski Juniorów, a następnie Seniorów. Był zawodnikiem kilku klubów w Polsce. Największe osiągnięcia towarzyszyły mu w Resovii, gdzie w latach 70. XX wieku zdobywał kilkukrotnie z drużyną tytuł Mistrza Polski. Mając ukończone studia trenerskie na AWF w Warszawie pełnił funkcję II trenera w Resovii, prowadził grupy młodzieżowe i seniorskie.

Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia nie mógł kontynuować pracy trenerskiej

i poświęcił się działalności społecznej na rzecz propagowania i rozwoju piłki siatkowej.

Z wielkim zaangażowaniem działał w Rzeszowskim, a następnie Podkarpackim Wojewódzkim Związku Piłki Siatkowej, gdzie od 1998 r. aż do 2016 r. był prezesem. Wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej był organizatorem wielu imprez siatkarskich o zasięgu międzynarodowym i organizował imprezy ogólnopolskie, międzywojewódzkie i wojewódzkie. Przygotowywał i prowadził kursokonferencję szkoleniowe dla trenerów i nauczycieli, brał udział w spotkaniach z klubami sportowymi z terenu Podkarpacia.

Wiesław Radomski w latach 2001-2012 był również członkiem Zarządu PZPS pełniąc

w nim odpowiedzialne funkcje. W kadencji 2004-2008 był Przewodniczącym Wydziału Siatkówki Plażowej. W latach 2008-2012 pracował społecznie na stanowisku Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. szkolenia oraz był przewodniczącym Wydziału Szkolenia PZPS. Wiesław Radomski bardzo cenił sobie współpracę z Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A., gdzie przez kilka sezonów był Komisarzem Technicznym i zasiadał w Sądzie Koleżeńskim. W uznaniu jego zasług otrzymał tytuł „Mistrza Sportu” i „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej”, a w 2016r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, którego nie zdążył odebrać osobiście.

Mając tak liczne zasługi na rzecz rozwoju piłki siatkowej zasługuje nie tylko na naszą pamięć, ale również na godne miejsce swojego pochówku.


Wycena prac remontowych:

  1. Otwarcie grobowca, montaż półek oraz grodzi poziomych w celu zabezpieczenia pochówku przed dalszymi pracami rozbiórkowymi – koszt grodzi poziomych (oddzielających trumny na jednym poziomie) i półek (oddzielających trumny w pionie) z montażem 700 zł;
  2. Demontaż części nakrywy z płaskorzeźbą – odcięcie elementu lastryko – koszt 500 zł;
  3. Rozbiórka grobowca i chodnika – do poziomu gruntu – odcięcie od ścian piwnicy, wywózka gruzu, przygotowanie terenu pod dalsze prace – koszt 1 200 zł;
  4. Wykonanie wylewki betonowej zbrojonej drutem żebrowanym z nawierceniem go do ścian piwnicy i osadzenie tejże wylewki na nawierconych pilotach zalanych betonem – wymiary jak istniejąca ok 377/339x285 – koszt 1 200 zł;
  5. Wykonanie nagrobka granitowego w wymiarach jak istniejący – 260x216 – z kamienia Premium Black – odwzorowanie wg zdjęcia – z tablicą granitową Premium Black 200x240H wraz z montażem go na cmentarzu – koszt 32 900 zł;
  6. Wykonanie liter na tablicy – wg wysłanych – litery piaskowane – koszt 1 250 zł;
  7. Renowacja rzeźby przez firmę Art Sewi – koszt 9 500 zł;


Lista firm biorących udział w remoncie nagrobka:

  1. PROFIL GRANIT MARTA PŁONKA, ul. Rejtana 45/14, 35-326 Rzeszów
  2. USŁUGI BUDOWLANE DARIUSZ PŁONKA, MARCIN LISEK S.C., 37-124 Kraczkowa 595
  3. PROFIL GRANIT MARTA PŁONKA, DARIUSZ PŁONKA S.C., 37-124 Kraczkowa 595
  4. EPIGMAR Marcin Oczoś, ul. L. Bernackiego 16, 35-602 Rzeszów
  5. ART-SEWI Sebastian Warszawa, Białka 239a, 36-030 Błażowa


Z nadzieją na pozytywne zakończenie akcji,

Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Siatkowej "Resovia" w Rzeszowie


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 40

 
Pieniądze zebrane w hali Podpromiu 20.12.2020
2775 zł
 
AKS Rzeszów
1000 zł
 
Roksana Miskow
500 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
500 zł
 
Krzysztof Pisarek
300 zł
 
Tomasz Oleksak
205 zł
 
DARIUSZ LUKA
200 zł
 
Marcin Jablczynski
200 zł
 
Adam Mazur
200 zł
 
Zdzisław Grodecki
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!