Opis zrzutki

W samym sercu Polski, pośród pól, z dala od zgiełku miast, jest miejsce, pełne spokoju i niesamowitych historii sprzed wielu lat. Miejsce, gdzie można wsłuchać się w ciszę, zatrzymać się i zanurzyć w bieg dawnych przygód oraz poczuć czar minionych wspomnień. Miejsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością, a teraźniejszość napawa nas nadzieją. Tą nadzieją jest powstające w Nowej Sobótce Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu” im. siostry Marii Elizy Patory.


Urokliwy zakątek powstaje w zabytkowym domu parafialnym należącym do parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce, na styku województw łódzkiego i wielkopolskiego, w powiecie łęczyckim, w gminie Grabów. Budynek od lat ulegał dewastacji, dlatego postanowiliśmy go wyremontować i przeznaczyć na miejsce spotkań i dialogu.


Dom parafialny w Nowej Sobótce został wybudowany wraz z kościołem w 1907 roku, w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły, na potrzeby nowopowstałej parafii mariawitów. Budynek posiada trzy użytkowe kondygnacje oraz strych.


Mariawityzm jest jedynym oryginalnie polskim ruchem religijnym powstałym na przełomie XIX i XX na ziemiach polskich znajdujących się pod zaborem rosyjskim. Jego Założycielką jest św. Maria Franciszka Kozłowska, która 2 sierpnia 1893 roku otrzymała w Płocku Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia wzywające Kościół do gruntownej reformy w oparciu o cześć Przenajświętszego Sakramentu i naśladowanie życia Maryi (łac. Mariae Vite - życie Maryi). Objawienia nie zostały zatwierdzone przez papieża, w wyniku czego w 1906 roku powstał niezależny od Rzymu Kościół Mariawitów.


Ważnym miejscem w historii Mariawityzmu jest Sobótka, gdzie lokalna społeczność jako pierwsza opowiedziała się za nowym ruchem religijnym. Ich odwaga i determinacja doprowadziły do powstania nowej parafii i pobudowania wyżej wspomnianych budynków oraz prowadzenia w nich działalności społecznej, charytatywnej, oświatowej i kulturalnej. Tą działalnością zajmowały się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Mariawitek. Przełożoną miejscowego domu sióstr była s. Maria Eliza Patora, która została zapamiętana jako kobieta odważna, świadcząca pomoc wszystkim, bez względu na wyznanie, narodowość czy przekonania. Była ona czułą matką dla sierot oraz troskliwą opiekunką chorych, starszych i umierających.


W domu parafialnym znajdowały się: szkoła elementarna, biblioteka z czytelnią, bezpłatna ochronka, internat i sale zajęć dla dziewcząt, sierociniec, przytułek. Warto nadmienić, że wspomniana działalność oświatowa, charytatywna i opiekuńcza była utrzymywana z dochodów uzyskanych dzięki prowadzonej przez siostry: szwalni, tkalni, trykociarni, piekarni, sklepu spożywczego, mleczarni, ogrodu warzywno-kwiatowego, sadu i gospodarstwa rolnego.


Ośrodek mariawicki w Nowej Sobótce stanowił wzór chrześcijańskiej miłości oraz sumiennej i rzetelnej pracy. Ta działalność jest zapamiętana przez miejscową społeczność aż do dnia dzisiejszego.


Bliższe i dalsze okolice Sobótki zamieszkiwali przedstawiciele różnych grup etnicznych, kulturowych i religijnych. Chcemy upamiętnić wzajemne przenikanie się tych społeczności na naszym terenie oraz stworzyć bazę do spotkań i podejmowania kolejnych inicjatyw zmierzających do integracji miejscowej ludności. W tym celu postanowiliśmy przeznaczyć niszczejący od lat 70. XX wieku budynek parafialny na Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu” im. siostry Marii Elizy Patory.


W odrestaurowanym obiekcie będą znajdowały się: duża sala wykładowo-konferencyjna, regionalna izba muzealno–wystawiennicza, pokoje gościnne, warsztaty pracy twórczej, biblioteka z czytelnią oraz zaplecze do przygotowywania posiłków. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Od kilku lat staramy się o pozyskanie środków zewnętrznych na remont zabytku. Gmina Grabów wsparła nas kwotą 50 tysięcy złotych na wykonanie pełnej dokumentacji, która umożliwiła startowanie do konkursów. Dzięki niej posiadamy także wszystkie wymagane pozwolenia i zgody na prowadzenie prac budowlanych.


Na wiosnę tego roku przystąpiliśmy do generalnego remontu obiektu. Dotychczas udało się wykonać szereg prac przygotowawczych oraz rozbiórki starej, zniszczonej więźby dachowej i stropów, wzmocnić i zaizolować fundamenty, wykonać górny i dolny wieniec budynku. Wymienione i zalane zostały stropy na poszczególnych kondygnacjach, założona została nowa więźba dachowa i pokrycie dachu papą. Zakończyliśmy także przykrycie dachu dachówką ceramiczną (karpiówką). Przywracamy oryginalną, historyczną czerwoną dachówkę oraz drewniane lukarny na poddaszu. Na pokrycie dachu i obróbki blacharskie otrzymaliśmy wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w wysokości 75 200 zł, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Ponadto z Funduszu Sołeckiego Gminy Grabów otrzymaliśmy łączną sumę 10 000 zł (wsparły nas następujące sołectwa: Nowa Sobótka 4000 zł, Wygorzele 1500 zł, Kotków 1000 zł, Ksawerów 1000 zł, Sobótka Kolonia 1000 zł, Stara Sobótka 1000 zł, Kadzidłowa 500 zł). Otrzymaliśmy także pomoc od Stowarzyszenia "Otwarte Serca" z Woli Cyrusowej w wysokości 3 000 zł. Pozostała kwota, to wkład własny, który musimy zabezpieczyć.


Wszystkie dotychczasowe prace zostały wykonane z własnych funduszy, ofiar wiernych, sympatyków, sponsorów i ludzi dobrej woli. Potężne wsparcie otrzymaliśmy od Biskupów i Kapłanów Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Rada Kościoła przyznała nam dotację 300 tys. złotych. Nadal potrzebujemy ogromnego wsparcia finansowego na kontynuację rozpoczętych przedsięwzięć. Z tego powodu znaleźliśmy się tutaj i prosimy o Waszą pomoc. Będziemy wdzięczni za każdą okazaną formę wsparcia.


Więcej informacji na stronie internetowej:

http://mariawita-sobotka.pl

https://www.facebook.com/domnaskrzyzowaniu/

https://www.facebook.com/parafiasobotka/


Zdjęcia z drona: Przemysław Artur Sowiecki, Centralny Łuk Turystyczny

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 124

 
Dane ukryte
50 zł
MA
Maciej Anielak
70 zł
 
Dane ukryte
20 zł
M
MK7
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
10 zł
H
Hanka
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

752 524 zrzutki

i zebrali

542 927 243 zł

A ty na co dziś zbierasz?