id: 3862ae

Ukończenie powieści.

Ukończenie powieści.

Nasi użytkownicy założyli 1 037 919 zrzutek i zebrali 1 108 924 747 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

"PLAGA"

Opowieść z przyszłości.


Publikowana w odcinkach na stronie:

www.plaga2023.pl


Skąd opowieść z przyszłości wzięła się w teraźniejszości?


W roku 2004, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, wraz ze Stanisławem Lemem, Ryszardem Kapuścińskim, Olgą Tokarczuk i dziewiętnastoma innymi autorami przyjąłem zaproszenie Jacka Dukaja do literackiego eksperymentu. Każdy z nas opisał swoją wizję Polski za pięćdziesiąt lat, czyli AD 2054. Wszystkie teksty znalazły się w antologii „PL + 50” (wydanej przez Wydawnictwo Literackie) i za trzydzieści cztery lata będziemy mogli sprawdzić, komu z nas udało się trafić.

         Nie wydaje mi się, prawdę mówiąc, żeby komukolwiek udała się ta sztuka. Pięć dekad to szmat czasu, istna sztafeta pokoleń, której metę trudno sobie wyobrazić. W „Pladze” przyjmuję skromniejszą perspektywę i sądzę, że opisałem jeden z MOŻLIWYCH wariantów rozwoju sytuacji na przestrzeni najbliższych trzech lat. To jakby PL + 3.

Zacząłem pisać „Plagę” zaraz po wybuchu epidemii Covid - 19 na wiosnę 2020 r. uważnie śledząc związane z nią doniesienia ze świata, z kraju oraz to, co działo się w moim domu zamkniętym na cztery spusty nakazem władz. Obserwowałem wpływ, jaki pandemia wywiera na ludzi w makro- i mikroskali.

A potem puściłem wodze fantazji.  

Nie upieram się przy swojej wersji zdarzeń, nie chcę tworzyć ani rozpowszechniać teorii spiskowych. „Plaga” to propozycja, literacka fikcja zakorzeniona w rzeczywistości. Bohaterowie i zdarzenia są zmyślone, realia wydedukowane ze świata za oknem. 

Co robię na Zrzutce.pl?


Pierwsze rozdziały „Plagi” zacząłem publikować na stronie www.plaga2023.pl. Tam można je przeczytać i posłuchać (czyta je aktor, Rafał Sisicki). Jest ich dziesięć, do napisania pozostało mi mniej więcej drugie tyle. Chciałbym dokończyć swoją opowieść jeszcze w tym roku i dotrzeć z nią do możliwie szerokiego kręgu czytelników.


Pomóż mi.


Poznaj mojego bohatera – Michała. Filmowca, który po trzech latach kwarantanny rozmawia z myszą i z Julią – swoją zmarłą dziewczyną – a z żywymi ludźmi kontaktuje się wyłącznie przez internet. Jego wyobrażenie o świecie za oknem zweryfikuje zlecenie, które zmusi go do wyjścia z domu. Michał pozna rzeczywiste powody lockdownu i ujrzy prawdziwe oblicze kolejnej fali pandemii, która może być falą ostatnią.


Weź udział w eksperymencie.


Jeśli chcesz, by Michał odkrył prawdę o wirusie do końca, pomóż mi dokończyć moją opowieść. Potrzebuję na to trzech miesięcy pracy, które wyceniłem według pensji sprzątaczki. Z zebranych pieniędzy zapłacę też twórcom zaangażowanym w projekt – aktorowi i grafikom – a ewentualną nadwyżkę przeznaczę na wydanie książki drukiem.


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 17

 
Dane ukryte
200 zł
ZB
Zbigniew
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
KO
Kolo
25 zł
 
Dane ukryte
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków