id: 39dfjm

Praca rąk, zawody zapominane. Na wystawę fotograficzną o wyjątkowych twórcach.

Praca rąk, zawody zapominane. Na wystawę fotograficzną o wyjątkowych twórcach.

Nasi użytkownicy założyli 1 221 884 zrzutki i zebrali 1 336 530 954 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Praca rąk. Zawody zapominane

Wystawa FOTOGRAFII ANALOGOWEJ

23.09.2023-08.10.2023, plac przy kościele Marii Magdaleny, WROCŁAW

udział bezpłatny :)


Wystawa zakłada uwiecznienie wrocławskich rzemieślników w czasie pracy za pomocą aparatu analogowego średnioformatowego marki HASSELBLAD. Projekt chciałam zrealizować już od kilkunastu lat kiedy to odwiedziłam pana Jana, metaloplastyka. Zachwyciła mnie jego wiedza, umiejętności i niezwykłe miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Z czasem pracując dla Radia Wrocław oraz Radia RAM poznawałam kolejnych rzemieślników zdając sobie sprawę, że to ludzie niezwykle zdolni i oddani swojej pracy. Niektórzy w warsztatach spędzili całe zawodowe życie. Niestety część z rzemieślników-artystów nie ma komu przekazać zdobytej wiedzy i doświadczenia. Niektóre zawody odchodzą w zapomnienie z powodu masowej produkcji.


Przestajemy zastanawiać się skąd pochodzi dany przedmiot i jaką wartość prezentuje. Niejednokrotnie górę bierze kryterium ceny, dostępność od ręki i moda. To my, konsumenci decydujemy o naszych wyborach a tym samym o tym, czy pewne rzemiosła nadal będą miały rację bytu.

XfOV9yoBBiWDG3Sv.jpg

Pan Jan Respondek, metaloplastyk


CEL WYSTAWY


Wystawa poświęcona wrocławskim rzemieślnikom ma na celu przypomnieć zapominane lub niedoceniane zawody, pokazać jak ważna i cenna jest praca ludzkich rąk, a także zwrócić uwagę na promowanie i wspomaganie lokalnych wytwórców zamiast masowych produkcji. Projekt zakłada przedstawienie zarówno starszych rzemieślników jak i młodych, którzy wracają do tradycyjnego wytwarzania przedmiotów wykorzystując wiedzę z dawnych lat łącząc ja z nowoczesnością.

 

FOTOGRAFIA ANALOGOWA


Aby oddać szacunek fotografii jako jednemu z zawodów rzemieślniczych, postanowiłam wykonać zdjęcia aparatem analogowy średnioformatowym marki Hasselblad co wymaga znacznie więcej pracy, skupienia i zaangażowania niż fotografia cyfrowa. Zdjęcia są wywołane i zeskanowane aby mogły być wydrukowane i umieszczone w przestrzeni miejskiej.


zAaynHG0MBPiuXH3.jpg

Backstage z powstawania zdjęć, pozłotniczka Magdalena Gomółka


FINANSOWANIE


Wystawa miała powstać wspólnie z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą, która zadeklarowała chęć współpracy i zorganizowania funduszy. Niestety z powodów niezależnych ode mnie organizacja wycofała się z projektu po odmowie finansowania z projektu 19a. Do tego czasu wszystkie zdjęcia zostały już wykonane. Było to dla mnie bardzo duże zaskoczenie i spory nakład finansowy, który założyłam z własnych pieniędzy (zakup, wywołanie i skan jednego filmu to koszt ponad 200 zł) Przede wszystkim jednak ogromny nakład pracy i zaangażowania Wrocławskich rzemieślników.


Mimo przeciwności postanowiłam, że wystawa się odbędzie z szacunku do pracy rzemieślników oraz mieszkańców miasta Wrocławia, którym chciałam przybliżyć pracę twórców. Uważam bowiem, że jest to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać.


Nie sądziłam, że będę musiała prosić o wsparcie jednak jeśli chcielibyście się dołożyć do tego projektu prezentującego fantastycznych, zdolnych ludzi, będę Wam bardzo wdzięczna.


Zebrane fundusze przeznaczę na pokrycie kosztów związanych z wystawą (filmy, wywołanie, grafik, odbitki, koszty dojazdu itp.) a jeśli coś zostanie dla mnie za wykonaną pracę to się ucieszę :)


Jednocześnie już teraz zapraszam wszystkich Was na wystawę, która... będzie na pewno!


3HEo3qKs41IDe0qO.jpg

W pracowni sztukatora Andrzeja Chałata


O MNIE


Patrycja Dzwonkowska, fotograf, historyczka sztuki, dziennikarka. Przez wiele lat byłam związana z Radiem Wrocław i Radiem RAM, dla których pracowałam jako fotoreporter. W czasie pracy reporterskiej, poza relacjonowaniem bieżących wydarzeń, stworzyłam cykl fotografii wrocławskich twórców. Odwiedzałam rzemieślników, artystów i ludzi z pasjami, często dość nieoczywistymi. Od zawsze najbardziej interesuje mnie człowiek i wyszukiwanie ciekawych historii. 

Realizowałam liczne projekty społeczne i charytatywne stąd dwie wcześniejsze wystawy poświęcone pacjentom wrocławskich hospicjów.


W fotografii najbardziej cenię autentyczność, opowieść i emocje jakie można za pośrednictwem obrazów przedstawić.

Prywatnie jestem mamę dwóch rezolutnych dziewczynek, które towarzyszyły mi podczas powstawania niemal wszystkich zdjęć prezentowanych na wystawie. W czasie tworzenia zdjęć wspierał mnie Patrycjusz Urbański - architekt i pasjonat fotografii, głównie analogowej.


rINEkNCLesR9cTzb.jpg


Dziękuję za przeczytanie do końca!

Ślę uściski i dziękuję Ci za wsparcie! Wiem, że się uda :)


Do zobaczenia na Wystawie!

PATRYCJA & GAJA & NERINE & PATRYCJUSZ

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 61

 
WiGl
ukryta
 
Ewa
50 zł
 
Dane ukryte
2000 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł
 
Edi
50 zł
 
Joanna Dołowy
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Aleksandra Wojdyga
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 9

 
2500 znaków