id: 3a965n

Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Kibwanę

Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Kibwanę

Nasi użytkownicy założyli 1 226 863 zrzutki i zebrali 1 350 132 780 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

  • Wszystkim osobom, które przyczyniły się do poprawy życia Kibwany w roku 2020, zarząd Klubu Sportowego Polskie Himalaje składa - wraz z kenijską rodziną - serdeczne podziękowania. Nie kończymy jednak naszej akcji. Zachęcamy do dalszego wspierania dzieci z ubogich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że nie zmienimy całego świata biedy i ubóstwa, ale możemy zmienić cały świat jednego chociażby człowieka. Zapraszamy na nową stronę zrzutki na rzecz Kibwany https://zrzutka.pl/r8dwxy

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas jednej z trzech pielgrzymek do Kenii stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym (członków KS Polskie Himalaje) mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – materialnego wsparcia czwórki dzieci z trzech ubogich rodzin poznanych w latach 2019-2020 podczas obozów sportowo-wypoczynkowych w nadbrzeżnym hrabstwie Kilifi w pobliżu Mombasy.


Z tej czwórki, w maju 2020 roku, szczególną opieką, tzw. adopcją materialną, otoczony został przez Biegaczy Stulecia chłopiec o imieniu Kibwana. Grupa powstała przy okazji organizacji biegów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Inicjatywę adopcji, jako pierwsi, poparli: warszawiacy Anna, Artur, Bogusław, Dariusz i Witold, Jarosław z Braniewa oraz Rafał z Nowej Iwicznej, którzy zobowiązali się do co miesięcznych wpłat. Zachęcamy kolejnych biegaczy (i nie tylko) do wsparcia tej inicjatywy. "Rodzice adopcyjni" będą informowani na bieżąco o swym podopiecznym, otrzymywać zdjęcia, filmiki oraz będą mieli możliwość spotkania się z Kibwaną w Kenii przy okazji obozów sportowo-wypoczynkowych (najbliższy wyjazd w styczniu 2021).


ROBERT KORZENIOWSKI i PIOTR MAŁACHOWSKI W GRONIE OPIEKUNÓW

W Dniu Dziecka do inicjatorów tej formy wsparcia dołączyli medaliści olimpijscy i mistrzostw świata – w chodzie sportowym Robert Korzeniowski i rzucie dyskiem Piotr Małachowski, który w tym roku obchodzić będzie 10. rocznicę pierwszego startu w imprezie biegowej. Wcześniej bardzo nie lubił tej formy ruchu. Truchtanie przed zajęciami ograniczał do jednego okrążenia stadionu. Dla człowieka ważącego 130 kg, przez 11 miesięcy w roku trenującego zupełnie inaczej, to było nie byle jakie wyzwanie. W 2016 roku sprzedał swój srebrny medal olimpijski zdobyty w Rio de Janeiro, a pieniądze przekazał na leczenie chorego na raka chłopca.

Robert Korzeniowski, po zakończeniu kariery chodziarza, rozpoczął starty w imprezach biegowych, także tych, na dystansie 42 km 195 m. Ukończył maratony w Dębnie, Krakowie, Poznaniu oraz w Berlinie, Bostonie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu. W marcu 2015 roku założył w Warszawie klub lekkoatletyczny RK Athletics.

l254c5a6f72745ef.jpeg


KOSZTY UTRZYMANIA

Miesięczny koszt utrzymania dziecka - według przyjętych na dziś obliczeń organizacji prowadzących podobne zbiórki - wynosi ok. 250 zł, tj. ok. 6000 szylingów kenijskich (w zależności od kursu walut). Zawiera przede wszystkim: koszt wyżywienia na minimalnym poziomie, zakup podstawowych ubrań i środków higieny oraz opłaty za szkołę. Zakładając, że do końca 2020 roku mamy osiem miesięcy (począwszy od maja), dla jednego dziecka potrzeba 2000 zł. Jeżeli uda się zebrać więcej, to nadwyżka zostanie przeznaczona na koszty leczenia dziecka (wizyty w szpitalu, leki) oraz na wydatki dla rodziny (również na pokrycie opłat nadania kurierem DHL przesyłki zawierającej m.in. ubrania, buty, a także inne rzeczy pozyskane od darczyńców).


KIM JEST KIBWANA?

Syn Mwinjabu i Rehemy z wioski w regionie Bomani. Urodził się 14 marca 2013 roku. Otrzymał od nas ksywkę Spiderman, nie tylko dlatego że lubi tę postać - mimo że tylko słyszał o człowieku-pająku, a nigdy go nie widział (rodzina nie ma telewizora ani prądu), ale jest bardzo sprawny fizycznie.

k69c0928a6220302.jpeg


Nie może usiedzieć na miejscu. Zawsze w biegu.



Potrafi bez problemu wdrapać się na palmę kokosową. Nie wierzysz? Zobacz.



Na siódme urodziny otrzymał, zakupiony z prywatnych środków członków klubu, prezent - wymarzony rower. Co prawda "na wyrost", gdyż w Kenii nie kupuje się dzieciom nic na już, tylko aby służyło na kilka lat.

m2b3e22fabcfab19.jpeg

Mimo że rower jest aktualnie za duży, Kibwana nie poddał się i jednego dnia nauczył się na nim jeździć. Pozostał jedynie problem z zsiadaniem.


Wolny czas spędza na powietrzu. Ponieważ pasjonują go różnego typu pojazdy, tata skonstruował samochodzik, którym bardzo lubi się bawić https://vimeo.com/420993506


RODZINA KIBWANY

Mieszkają w jednej z wiosek w hrabstwie Kilifi, w okolicy Junju Primary School. W domu z ponad 100-letnią historią (zbudowanym z trzciny i ziemi), który tymczasowo zajmują, żył ich pradziadek. Głową rodziny jest Mwinjabu (ur. 1975). Razem z żoną Rehema (ur. 1975) wychowują trójkę dzieci: Uba (ur. 2006), Salma (ur. 2008) i Kibwana (ur. 2013). Mwinjabu sprząta pokoje w hotelu przy plaży. Jest pracownikiem sezonowym. Z zamiłowania rolnik i ogrodnik. O drzewach, krzewach i uprawianych warzywach wie prawie wszystko. Jego żona jest nauczycielką. Pracuje głównie społecznie, gdyż z powodu korupcji jej wypłaty są znacznie obcinane przez dyrektora. Nie ma jednak żadnej alternatywy. Aktualnie oboje pozostają bez środków do życia. Zarówno hotel, jak i szkoła z powodu epidemii zostały zamknięte. Dzięki uprawie ziemi, w ciężkich czasach żywią się zasadzoną kukurydzą i maniokiem. Dietę wzbogacają orzeszki ziemne oraz owoce z drzew, które posadzili ich rodzice. Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.850149475465746&type=3

Na zdjęciu Kibwana ze starszymi siostrami.

zb83196aeed071c5.jpegPOMOC DŁUGOFALOWA

Zamysł zainicjowanej w maju akcji nie jest w swym założeniu przedsięwzięciem, które poprawi sytuację tylko na chwilę. Zakładamy pomoc długofalową, która ma wspierać kenijskie rodziny na lata, aby odsunąć od nich widmo głodu, a dzieciom zapewnić odpowiednie warunki rozwoju i edukacji. Najbardziej korzystna forma pomocy to adopcja materialna, która daje dziecku i jego rodzicom większe poczucie stabilności na kilka czy kilkanaście miesięcy. Zachęcamy zatem osoby indywidualne, kluby bądź firmy do tej formy wsparcia. Podsumowaniem tegorocznej akcji będzie w Warszawie 12 grudnia Charytatywny Bieg Hakuna Matata w rocznicę, kiedy Kenia uzyskała niepodległość (12.12.1963).

 

TRANSPARENTNOŚĆ

Zaletą zbiórki poprzez portal zrzutka.pl jest nie tylko widoczność kwoty dla darczyńców czy innych osób, ale przede wszystkim dla wspieranych dzieci. Z pomocą rodziców mogą one na bieżąco śledzić wysokości wpłat. Środki przekazywane są im raz w miesiącu (ostatniego dnia miesiąca). Potwierdzenia przekazów pieniężnych dla dziecka są ogólnie dostępne pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/MHqS7uXCEatjESCP6


KIM JESTEŚMY?

Klubem Sportowym Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków. Został założony w 2010 roku i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99.

Nie jesteśmy fundacją, a stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działamy na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa. Nie pobieramy żadnych prowizji, opłat z tytułu akcji charytatywnych. Wszystkie zebrane środki (100 %) przekazujemy zgodnie z wytycznymi. Do wglądu posiadamy wszelkie potwierdzenia wydatków, zakupów, wpłat itd.

Na co dzień organizujemy imprezy biegowe oraz wyprawy w różne zakątki świata. Tworzymy Rodzinę Podróżników, której członkowie kilka lat temu zakochali się w Kenii i jej przemiłych, uczynnych i zawsze chętnych do pomocy mieszkańcach. Naszą bazą wypadową jest region Bamburi na północ od Mombasy. Organizując wyjazdy pomagamy mieszkańcom okolicznych miejscowości (Mtwapa, Bonami) i nie pozostawiamy ich własnemu losowi z chwilą powrotu do Polski.

W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.

W 2020 roku słowa św. Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – wspierania ubogich rodzin, ich dzieci oraz tych, co pomocy materialnej potrzebują najbardziej. Ponieważ papież wypowiedział te słowa w Kenii, dlatego też od tego kraju rozpoczęliśmy akcję niesienia pomocy pod hasłem "podróżuję i pomagam". W czerwcu do naszych działań charytatywnych włączyliśmy Nepal.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 47

 
Dane ukryte
500 zł
 
Jarosław Jaszczuk
 
Artur Helman
 
Rafał Rzepkowski
 
Robert Korzeniowski
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Bogusław Gaudynek
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!