id: 3a9yf4

Zadbajmy o najpiękniejszy polski cmentarz, Stare Powązki! Internetowa Kwesta Powązkowska 2021

Zadbajmy o najpiękniejszy polski cmentarz, Stare Powązki! Internetowa Kwesta Powązkowska 2021

4 150 zł 
z 250 000 zł
1%
zakończona 21.11.2021r
114 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

WPŁATY MOŻNA KIEROWAĆ TEŻ BEZPOŚREDNIO NA NASZE KONTO:

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa

nr konta: 87124061751111000045656330


tytuł przelewu: KWESTA POWĄZKOWSKA


***


Wspólnie zadbajmy o najpiękniejszy polski cmentarz!


W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie, nieprzerwanie od niemal 50 lat, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbywa się kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Nasza wspólna troska o Stare Powązki pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o wielkich Warszawiankach i Warszawiakach.


Obecnie pandemia uniemożliwi wielu z nas spotkanie z kwestarzami, którzy pomagali zebrać niezbędne środki. Wiemy, że tej jesieni setki osób nie będzie mogło dorzucić się do puszek naszych kwestarzy: znanych artystów, naukowców i dziennikarzy.


Nie pozwól, by to pokrzyżowało dalsze plany ratowania powązkowskich zabytków! Dołącz do pierwszej w historii internetowej Kwesty Powązkowskiej.


u2df978619576dfe.jpegfot. Tomasz Rogala


W obliczu pandemii i sporów politycznych zadbaj o to, co nas łączy i wspólnie z nami zatroszcz się o pamięć wybitnych Polek i Polaków - wyrażoną w architektonicznym pięknie i historii Starych Powązek.


Kim jesteśmy?


Kwestę Powązkowską zainicjował w 1975 roku założyciel i późniejszy patron Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, śp. Jerzy Waldorff - pisarz, publicysta i działacz społeczny. Od początku w kwestę zaangażowała się elita warszawskich artystów, aktorów, twórców, naukowców i dziennikarzy.


Tak dzieje się nadal: co roku w okolicach 1 listopada prowadzimy kwestę na cmentarzu, dzięki której możemy ratować przez zniszczeniem zabytkowe pomniki i kapliczki tego najpiękniejszego polskiego cmentarza, którego historia sięga XVIII wieku. 


Pomimo zmniejszonej w stosunku do ubiegłych lat pomocy finansowej ze środków publicznych, tylko w 2020 roku udało nam się odnowić 20 wspaniałych kaplic i jedynych w swoim rodzaju pomników nagrobnych.


ldf39c78ee4aaabf.jpeg

Łącznie w ciągu 46 lat działalności Komitetu odrestaurowaliśmy ponad 1500 obiektów


Wszystko to nie udałoby się bez wsparcia wielu z nas! W kwestę co roku angażowali się też znani Polacy - m.in. Maja Komorowska, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Joanna Jabłczyńska czy Mateusz Damięcki.


Aktualnie przewodniczącym Komitetu jest Marcin Święcicki, były prezydent M.St. Warszawy, aktualnie rzecznik praw przedsiębiorców na Ukrainie.Dlaczego kwestujemy na rzecz Starych Powązek?


W ciągu ponad 200 lat swojej historii Cmentarz Powązkowski stał się prawdziwym pomnikiem warszawskiej i polskiej historii. Spacery jego alejami to okazja do okazania wdzięczności zasłużonym warszawiakom, których dokonania odcisnęły swoje piętno na naszej teraźniejszości.


Możemy spotkać tutaj wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, polityków, sportowców czy rodziny związane z Warszawą. Swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.  


td7002a7c97026fe.jpeg

O innych postaciach i wspaniałych pomnikach przeczytasz na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/Powazki


W 40-lecie Komitetu minister kultury Małgorzata Omilanowska przywołała słowa historyka Philippe'a Ariesa, który pisał: "Cmentarz w swojej topografii jest odbiciem całego społeczeństwa. To muzeum sztuk pięknych". "Te słowa możemy w pełni odnieść do warszawskich Starych Powązek. Nekropolia ta, założona w 1790 r., niezwykła galeria rzeźby i małej architektury, nie tylko dla warszawiaków jest miejscem szczególnym" - napisała minister [źródło]


Dbając o pomniki, tablice nagrobne i kapliczki Cmentarza Powązkowskiego mamy okazję uczcić wspaniałych warszawiaków oraz pozostać w łączności z osobami, od których możemy uczyć się sprawczości i gotowości do poświęceń.


Polki i Polacy tam pochowani przechodzili wspólnie przez trudne momenty historii, a teraz my, niezależnie od wieku, poglądów politycznych i religijnych, możemy łączyć się we wspólnej trosce o ich pamięć.


Na co zbieramy w tym roku?


Koszty renowacji powązkowskich zabytków są ogromne, ale jak okazywało się przez minione lata, równie ogromna jest też Wasza hojność. W zeszłym roku udało nam się zebrać 200 tysięcy złotych.


w41328577bdacde0.jpeg

fot. Tomasz Rogala


Kwestujmy wspólnie - pomóż nam rozpromować naszą internetową kwestę wśród swoich znajomych w mediach społecznościowych.


Dowiedz się więcej o Komitecie oraz Starych Powązkach. Przeczytaj, co o dotychczasowych zbiórkach miały do powiedzenia media i nie pozwól, aby to wielkie, jednoczące pokolenia dzieło, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa prawie pół wieku temu, znalazło swój kres z powodu trwającej pandemii: 

https://viva.pl/ludzie/newsy/45-kwesta-na-starych-powazkach-komorowska-tadla-strasburger-barcis-zawadzka-34388-r3/


j80def32eab3fbc0.jpeg

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

03

Warsaw, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 114

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków

Lokalizacja

03

Warsaw, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

878 446 zrzutek

i zebrali

807 438 385 zł

A ty na co dziś zbierasz?