id: 3ah3xs

Pomnik - ławeczka Andrzeja Lubomirskiego

Pomnik - ławeczka Andrzeja Lubomirskiego

Nasi użytkownicy założyli 1 224 689 zrzutek i zebrali 1 344 597 032 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności5

  • Zbiórka funduszy na budowę pomnika - ławeczki księcia Andrzeja Lubomirskiego trwa do końca marca! Znaczną kwotę udało się zebrać bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku. Jednak nadal zwracamy się z prośbą o wsparcie tego szczytnego celu. Każdy może dołożyć swoją "cegiełkę", aby upamiętnić tą wyjątkową Postać.

    A już 3 kwietnia zapraszamy na uroczyste odsłonięcie pomnika - godz. 13:00 przy lipie Jana III Sobieskiego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku.xjShcM54Ol9CHm4O.png

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!

    Zwracamy się z prośbą o wsparcie budowy pomnika-ławeczki Księcia Ordynata Andrzeja Lubomirskiego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, przy lipie Jana III Sobieskiego. Autorem projektu jest prof. UR dr hab. Jerzy Kierski. 

  W bieżącym roku 22 listopada, mija 70. rocznica śmierci ostatniego Ordynata Przeworskiego Księcia Andrzeja Lubomirskiego. Jest to odpowiedni moment aby upamiętnić tego znamienitego człowieka, wieloformatowego polityka, związanego z Przeworskiem. 

   Lubomirscy – Ordynaci Przeworscy byli darczyńcami i kuratorami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie oraz twórcami Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie, współtworzyli Polską Akademii Umiejętności i Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przekazali potomnym bezcenne pamiątki narodowe i dobra kultury. Warto podkreślić, że Książę Andrzej Lubomirski dbał nie tylko o swoje gniazdo rodowe - Przeworsk, powiększając majątek i usprawniając system zarządzania Ordynacją Przeworską, ale angażował się w sprawy powiatu i kraju. To Andrzej Lubomirski po utworzeniu powiatu przeworskiego w 1899 r. starał się usilnie o jego wyodrębnienie spod autonomicznej zależności powiatu łańcuckiego, co udało się zrealizować w 1929 r. Pełnił liczne funkcje polityczne, społeczne i gospodarcze. Był m.in. honorowym obywatelem miasta Przeworska i prezesem Rady Nadzorczej Towarzystwa Kolei Przeworsk-Dynów oraz Tarnów-Szczucin, jednym z założycieli i udziałowców Fabryki Wyrobów Gumowych „Kauczuk” w Bydgoszczy. Działał jako członek dziedziczny austriackiej Izby Panów, był przez 4 kadencje posłem na Sejm Krajowy w Galicji, był posłem do austriackiej Rady Państwa w Wiedniu, przewodniczącym frakcji „Podolaków” w Kole Polskim. W latach 1930-1933 był posłem na Sejm RP. Dnia 3 maja 1928 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W czasie II wojny światowej Andrzej Lubomirski interesował się sprawami nie tylko Ordynacji ale także Ossolineum. Po 1945 wyemigrował do Brazylii, gdzie zmarł w 1953 r. w Jacarezinho.

   21 lipca br. odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego sprowadzenia szczątków i uroczystości pogrzebowych Księcia Ordynata Andrzeja Lubomirskiego. Pogrzeb i złożenie szczątków w kryptach Lubomirskich w kaplicy Bożego Grobu w Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku oraz odsłonięcie pomnika planowane są w listopadzie 2023 r.





  

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 1

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Organizatora:
Cegiełki i podziękowania
Miniaturka pomnika
Osoby fizyczne i firmy, które wpłacą na konto Stowarzyszenia 2000 zł - otrzymają pamiątkową miniaturę pomnika z brązu i zostaną uwiecznieni jako funda...
2000 zł
Zakończona

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 18

 
Krzysztof Ryznar
1 zł
 
Małgorzata Rauch
100 zł
 
Krzysztof Gdula
 
Wioletta Fluda-Tkaczyk
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Irek
10 zł
 
Tadeusz Kojder
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł
 
Adam Kaczmar
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!