Ratujemy zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Wieruszycach
Ratujemy zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Wieruszycach
Nasi użytkownicy założyli 1 221 812 zrzutek i zebrali 1 336 361 017 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zbieramy fundusze na dalsze ratowanie i utrzymanie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Wieruszycach, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-14 decyzją z dn. 9 kwietnia 1968 r. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, z jednym z najstarszych zachowanych gotycko-renesansowych zamków (dworów mieszkalno-obronnych), nie tylko na terenie Polski ale też Europy środkowo-wschodniej. O wyjątkowości zespołu stanowi nie tylko Zamek, powstały w wielu fazach pomiędzy ok. 1260 r. a 1 poł. XVII w., ale też fakt, że do dnia obecnego przetrwały w nim zabudowania folwarku z przełomu XVIII i XIX w. (spichlerz, stajnia i czworak) oraz czytelne założenie renesansowego ogrodu tarasowego na wschodnim zboczu wzgórza zamkowego.
Serce zespołu ze wszystkimi zachowanymi zabudowaniami jest od 1983 r. własnością rodziny Skrzyńskich, która konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do renowacji, rewitalizacji i zachowania integralności zespołu. Przez ponad 40 lat udało się zrobić bardzo wiele – m. in. podnieść z ruiny Zamek, który obecnie jest naszym domem, a ostatnio uratować przed zawaleniem spichlerz, który odzyskał też dach nad częścią murowaną.
Niestety w tym roku – niemalże równocześnie z odtworzeniem dachu na spichlerzu – zawalił się częściowo dach na budynku czworaka, a także zaczął walić się dach na stajni, który zapewne nie wytrzyma nadchodzącej zimy. Wykonanie pilnych prac remontowych przekracza obecnie nasze możliwości finansowe, a wsparcie udzielane przez instytucje państwowe – w ostatnich 10 latach w kwocie 185 000 zł – stanowi jedynie kroplę w morzu potrzeb.
Od momentu nabycia zespołu w 1983 r. zabytek jest regularnie udostępniany przez właścicieli nieodpłatnie do zwiedzania oraz w celu organizacji niekomercyjnych imprez naukowo-artystyczno-edukacyjnych, organizowanych przez instytucje samorządowe jak i organizacje pozarządowe, m.in.:
· do zwiedzania zarówno przez osoby indywidualne po wcześniejszym uzgodnieniu, jak i podczas cyklicznych imprez (m.in. Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego)
· na plenery malarskie, wycieczki członków terenowych oddziałów PTTK, wycieczki podopiecznych lokalnych WTS-ów,
· zjazdy grup rekonstrukcyjnych, zawody krótkofalowców, rajdy samochodów zabytkowych, sesje zdjęciowe (m.in. Zespołu Pieśni i Tańca oraz Kapeli Ludowej „Łapanowianie”), pikniki i spotkania organizowane przez Szkołę Podstawową im. Św. Jana Kantego w Łapanowie
Zapraszamy naszych gości, sympatyków oraz wszystkich, którym bliskie jest ratowanie dziedzictwa kulturowego do wspierania inicjatywy ratowania zespołu dworsko-parkowego w Wieruszycach, który stanowi nasze wspólne dobro.
Fundusze pozyskane w niniejszej zbiórce będą wykorzystane na:
· czworak z ok. 1830 r.: wykonanie generalnego remontu budynku, który znajduje się w stanie zagrożenia (ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia konstrukcji oraz więźby dachowej i pokrycia dachu)
· stajnia z ok. 1790 r.: koniecznego prace remontowe (ze szczególnym uwzględnieniem dachu i elewacji kamiennych)
· Zamek z XIII-XVII w.: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej płyty dziedzińca, osuszanie, renowacja istniejącej i uzupełnienie brakującej stolarki okiennej i drzwiowej, uzupełnienie brakujących detali architektonicznych
· spichlerz z ok. 1790 r.: kontynuacja prac remontowych
· tereny zewnętrzne (teren folwarku, park i renesansowy ogród tarasowy oraz aleja dojazdowa): prace porządkowe i pielęgnacyjne
· wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej w celu uzyskania koniecznych pozwoleń konserwatorskich i budowlanych
· wykonanie systemów i instalacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i eksploatacji poszczególnych elementów zespołu
· wszelkie działania prowadzące do konserwacji, renowacji, zabezpieczenia i utrzymania integralności zespołu dworsko-parkowego, zgodnie z zaleceniami oraz pozwoleniami wydanymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Delegatura w Tarnowie
Ewentualne nadwyżki finansowe zostaną przeznaczone w dalszej perspektywie na zabezpieczenie i wyeksponowanie fundamentów nieistniejącej części południowej Zamku, uzupełnienie wyposażenia Zamku i wszelkie inne prace konieczne dla właściwego zabezpieczenia i utrzymania zespołu dworsko-parkowego.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!