Fundusz Festiwalowy Lubsko
Fundusz Festiwalowy Lubsko
Nasi użytkownicy założyli 1 014 932 zrzutki i zebrali 1 061 571 238 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
PO RAZ KOLEJNY W LUBSKU odbędą się już 29 LUBUSKIE PREZENTACJEWOKALNE DZIECI I MŁODZIEŻY SPECJALNEJ TROSKI.
Minęło ponad ĆWIERĆ WIEKU od czasu gdy na pierwszym festiwalu w Lubsku(1993) spotkali się utalentowani muzycznie młodzi niepełnosprawni wokaliści z całej Polski dając początek niepowtarzalnej, cudownej, rozśpiewanej, festiwalowej rodzince.
MUZYKA jest dla nich treścią i sensem niełatwej egzystencji, bywa całym ich światem. Bez słuchania, ćwiczenia, bez poszukiwania repertuaru i publicznych popisów wokalnych, bez spotkań z podobnymi sobie pasjonatami nie wyobrażają sobie codziennego życia, które dla wielu osób niepełnosprawnych oznacza smutek i samotność zamkniętą w czterech ścianach. Są wśród nich tacy, którzy przyjeżdżają na Lubuskie Prezentacje co roku, od 29 lat. „W Lubsku urodziłam się po raz drugi” opowiada jedna z „weteranek” Prezentacji. Tu nawiązują się przyjaźnie, ale też można się wiele nauczyć. Nie tylko warsztatu wokalnego, ale także bycia z ludźmi, przełamywania lęków, barier komunikacyjnych, oryginalnych metod rehabilitacji.
Lubuskie Prezentacje to dla uczestników i ich rodzin wyjątkowe, doroczne święto, na które czekają przez cały rok. To wyjątkowe święto. Prawie wszyscy się tu znają, a nowi szybko integrują z „Rodzinką” . Jadąc do Lubska, czasem setki kilometrów wiedzą , że czekają na nich Przyjaciele: organizatorzy z „Wujaszkiem” Leszkiem na czele, muzycy, młodzi wolontariusze, pracownicy domu kultury i ośrodka szkolno-wychowawczego, wreszcie mieszkańcy miasta i gminy Lubsko.
Kiedy, po kolejnym „doładowaniu akumulatorów” wracają do swoich miast, miasteczek i wsi, stają się lokalnymi liderami. Dzięki możliwości oglądania ich popisów, w oprawie muzycznej i scenicznej przysługującej gwiazdom estrady, ich sąsiedzi i znajomi zaczynają inaczej na nich patrzeć: nawiązują rozmowy, kontakty, interesują się nimi. Przestają być dla otoczenia obojętni i „niewidoczni”. Przełamują się stereotypy, weryfikują postawy: okazuje się, że, niepełnosprawni nie tylko „biorą” ale potrafią także „dawać”.
Prezentacje są imprezą międzynarodową. Od wielu lat w warsztatach, próbach i koncertach uczestniczą soliści i grupy z Niemiec. Dzięki tej współpracy w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Lech Krychowski pozyskał środki, dzięki którym przeprowadzono „Modernizację Lubskiego Domu Kultury dla potrzeb spotkań polsko – niemieckich” a w LDK powstało Transgraniczne Centrum Rehabilitacji Przez Sztukę. Laureaci Lubuskich Prezentacji koncertowali w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Hamburgu, Poczdamie, a także w Hiszpanii i Holandii.
Tegoroczny Festiwal będzie szczególny, ponieważ uczestniczyć w nim będzie grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy, która w związku z sytuacją w ich ojczyźnie zamieszkała w Lubsku.
Festiwal z roku na rok uświadamia wszystkim jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni! Jak wiele potrafimy!
Jak wiele możemy jeszcze osiągnąć.
Podczas tegorocznego festiwalu po raz 29 zaśpiewamy najpiękniej jak potrafimy, że JESTEŚMY WARCI ZACHODU!!!
Lech Krychowski
Twórca i dyrektor festiwalu
Kawaler Orderu Uśmiechu
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Lokalizacja
