Ratujmy najrzadsze koty na świecie ID: 3r7gmx

Ratujmy najrzadsze koty na świecie ID: 3r7gmx

17 053 zł z 10 000 zł

170%

17 053 zł

17 053 zł

z 10 000 zł

10 dni

10 dni

do końca

108

108

wspierających
170%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 2

  • Jeżeli chcecie dowiedzieć się o nas więcej, zapraszamy do obejrzenia wywiadu z lekarzem weterynarii inż. Karoliną Kijek, współpracującą z nami przy projektach Save Wild Cats Foundation.





    Czytaj więcej
  • Film, który możecie obejrzeć w czołówce jest w absolutnym unikatem, jest to jedno z niewielu nagrań na których nie tylko widać kota kusego ale można również posłuchać dźwięków, które wydaje podczas pobieranie pokarmu. - oglądajcie go koniecznie w słuchawkach i dzielcie się z nami wrażeniami. y83b972aa5390dbc.jpeg

    Czytaj więcej

Opis zrzutki

Wspólnie uratujmy jeden z najrzadszych gatunków kotów - kotka kusego (Prionailurus Planiceps). Możemy to zrobić poprzez wsparcie ośrodka opieki zlokalizowanego w Songkhli w Tajlandii.


UPDATE: dowiedzieliśmy się, że jedyna samica znajdująca się w ośrodku w Songkhli ma aż 12 lat, nie mamy dokładnych danych dotyczących długości życia tych zwierząt ale wiemy, że sytuacja jest poważna a koszty przeprowadzonych badań mogą się zwiększyć.


W pierwszej kolejności zbieramy na:

  • Zapewnienie opieki weterynaryjnej
  • Modernizację i przebudowę wybiegu, wraz z dostosowaniem go do potrzeb kotów, które lubią pływać i polować w wodzie

Kotek kusy należy do najmniej poznanych gatunków dzikich kotów na świecie. Jego obserwacja w naturalnym środowisku (lasy deszczowe Malezji i Indonezji) jest na tyle utrudniona, że w roku 1985 został on uznany, za wymarły. Powrócił do żywych w 1995 i od razu stał się obiektem badań.


Kotek kusy, w odróżnieniu od większości gatunków ze swojej rodziny, żyje w pobliżu wody, a jego dieta składa się z głównie z żab i ryb. Pomiędzy palcami ma błony pławne, które pomagają mu w sprawnym poruszaniu się w środowisku wodnym.


Największym zagrożeniem dla kotów kusych jest oczywiście człowiek.


Zwierzęta bardzo chętnie zamieszkują przy farmach rybnych, które są dla nich łatwym źródłem pożywienia przez co są tępione jako szkodniki przez rolników. Dużym zagrożeniem jest także wycinka lasów deszczowych pod plantacje palm.


Płochliwe koty kuse nie tylko tracą terytorium, ale jako samotniki są odcinane od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku, przez co mają problemy ze znalezieniem partnera i rozmnożeniem się. Sprawę komplikuje również fakt, że w ośrodkach opieki, jak i ogrodach zoologicznych, znajduje się zaledwie 9 przedstawicieli tego gatunku - w tym zaledwie 1 samica.

p3bf1e54ba67666d.jpeg

Jako fundacja zajmująca się ochroną dzikich kotów, przykładamy wiele uwagi do tego, żeby pochylać się nad losem tych pięknych zwierząt - nie tylko żeby o nich opowiadać, ale również wspomagać je finansowo. 


Dzisiaj chcemy Was prosić o pomoc dla ośrodka znajdującego się przy zoo w Songkhli, w południowej części Tajladii. 


Oto co o swoim ośrodku mówi Pan Pong Surasak, szef Departamentu Badań i Rozwoju ZOO w Songkhli, z którym współpracujemy: 


"Nasza strategia to nie tylko działalność wystawiennicza i rekreacyjna, ale również dostarczanie specjalnych doświadczeń, aby zainspirować odwiedzających do aktywnej ochrony bioróżnorodności i dzikiej przyrody. Ponadto, naszą misją jest również promowanie programu ochrony i hodowli dzikich zwierząt.

Krajobrazem zoo są lasy mieszane na zboczach górskich, siedliska nizinne i wodospad Suan-Tul, który jest naturalnym wodospadem. Zachowany jest naturalny krajobraz i roślinność, które pochodzą z tropikalnego lasu deszczowego zajmującego powierzchnię około 1,4 km2. Obszar ten nadaje się do hodowli rzadkich gatunków dzikich zwierząt w naturalnym krajobrazie".


se48e0085fc651c0.jpeg

W Ośrodku Badawczym znajduje się obecnie 5 kotów kusych (4 samce i 1 samica). W ramach prowadzonych badań udało się odkryć m.in. wzorce zachowań kotów kusych, długość snu (samice śpią dłużej niż samce) czy sposoby polowania (kot wskakuje do wody i wyciąga na brzeg złapaną zdobycz).


Niestety epidemia, która opanowała świat, niesie również trudności w programach badawczych prowadzonych na rzecz tych zwierząt. Chcąc wspomóc ten gatunek, a przede wszystkim go uratować, tak by również nasze dzieci mogły cieszyć się ich wspaniałym wyglądem, prosimy Was o pomoc.


pa5a405efa6a8b57.jpeg

Pamiętajmy, że dzikie koty to nie tylko tygrysy i lwy! Mniejsze gatunki, nie tak efektowne jak ich duzi bracia, również zasługują na swoją szansę. 


Fundacja Save Wild Cats Foundation

www.ratujmydzikiekoty.pl


Więcej o tym wspaniałym gatunku dowiedzieć się można z naszej encyklopedii: https://ratujmydzikiekoty.pl/encyklopedia-kotow/kotek-kusy/

Wpłacający108

CS
Chop-Chop Sp. z o.o.
5 000 zł
TS
TOMASZ SLAWINSKI
3 000 zł
TP
Toyota Paweł Ukleja
1 000 zł
TP
Toyota Paweł Ukleja
1 000 zł
J
JMR
1 000 zł
B
bartosz michalski
500 zł
PS
Piotr Smolen
500 zł
K
KDP
300 zł
K
Katarzyna Gabryś
220 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze4

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

570 058 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?