id: 3tag9j

Ratujmy OSP Korzenna. Zbieramy na adwokata

Ratujmy OSP Korzenna. Zbieramy na adwokata

Nasi użytkownicy założyli 915 492 zrzutki i zebrali 880 988 421 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

  • https://www.dts24.pl/korzenna-pozar-konfliktu-nie-gasnie/

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Nie pozwolimy zniszczyć 86 lat naszej tradycji. Mimo wielu przeciwności chcemy wciąż nieść pomoc, ratować ludzkie życie, zdrowie i mienie. Choć w XXI wieku w naszej remizie brakuje ubikacji, zostaliśmy odcięci od ogrzewania i o wszelkie remonty staramy się własnymi środkami, nie poddajemy się. Będziemy działać dopóki nam starczy sił. Wszystkie środki, którymi będziecie chcieli nas wesprzeć, przeznaczymy na honorarium dla prawnika, który podejmie się bronić strażaków w dalszych sprawach, być może sądowych, z władzami Gminy Korzenna, pozostałe środki przeznaczymy na doposażenie jednostki w sprzęt przeciwpożarowy.   

k9379ce4003fbb35.png

Ochotnicza Straż Pożarna w Korzennej powstała w 1934 roku. W 1961 roku otrzymaliśmy pierwszy samochód pożarniczy. Dzięki staraniom prezesa i zarządu jednostki w 1963 roku rozpoczęła się budowa remizy, której jesteśmy użytkownikami do dnia dzisiejszego. Zaangażowanie naszych strażaków, lokalnych władz i społeczeństwa oraz pomoc Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu pozwoliły na doprowadzenie inwestycji do końca. W 1969 roku przy naszej jednostce utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W 2001 roku zostaliśmy włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jako pierwsza jednostka w naszej gminie.

 

DZIAŁAMY

Prężnie działamy do dziś, mimo wielu przeciwności i problemów, z jakimi borykamy się zwłaszcza od 2006 roku, kiedy to zmieniła się władza w naszej gminie. Podejmujemy działania związane z ratownictwem drogowym i technicznym, przeciwpożarowe oraz związane z zagrożeniami ekologicznymi i klęskami żywiołowymi jak powodzie czy wichury. Prowadzimy też akcje edukacyjne związanie z zapobieganiem zagrożeniom. Kilkakrotnie organizowaliśmy pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Od 2008 roku organizujemy Akcję Honorowego Oddawania Krwi im. ks. Artura Babika. W ciągu tych lat uzbieraliśmy ponad 500 litrów krwi. Kilka razy uczestniczyliśmy w akcji ,,Szlachetna Paczka". Działamy również na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Do tej pory rozdaliśmy mieszkańcom około 2000 sztuk elementów odblaskowych.

mfbbff212fb45029.jpeg 

PROBLEMY

Nasza sytuacja jednak nie jest łatwa. Choć w naszej jednostce jest wielu czynnych strażaków i sporo młodzieży, brakuje nam zewnętrznego wsparcia. Władze gminy nie są nam przychylne. Budynek naszej remizy remontujemy, wykładając pieniądze z własnej kieszeni, działając własnymi siłami, czasem znajdując sponsorów. Nasza jednostka jest notorycznie pomijana, jeśli chodzi o wsparcie finansowe z gminy. Otrzymujemy tylko środki finansowe na utrzymanie gotowości bojowej. W budynku remizy nie posiadamy toalety, ponieważ nie jesteśmy podłączeni do kanalizacji, a opłacamy podatek od nieruchomości od kilku lat.

 

W 2011 roku nasza siedziba została odłączona od centralnego, gminnego ogrzewania przy okazji termomodernizacji budynku Urzędu Gminy, który sąsiaduje z naszą remizą. Nikt nas o tym wcześniej nie poinformował. O braku ogrzewania dowiedzieliśmy się jesienią podczas przeglądu technicznego budynku. Zimą musieliśmy zadbać, żeby w zbiorniku naszego STAR-a woda nie zamarzła i żebyśmy w razie pożaru mogli bez problemu wyjechać i ratować ludzkie życie i mienie. Teraz korzystamy z ogrzewania elektrycznego, które zamontowaliśmy na własny koszt.

 

Od bardzo dawna staraliśmy się o nowy samochód pożarniczy, ponieważ do akcji jeździmy pojazdem z 1985 roku. Wszelkie nasze starania o dofinansowanie zakupu były jednak blokowane, tak jak w przypadku programu ,,Małopolskie remizy”, gdzie potrzebna jest opinia władz gminy. Dopiero w tym roku dzięki naszym staraniom otrzymaliśmy lepszy samochód. MAN został nam przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie, gdzie przez lata służył. Nie da się opisać naszej radości, jaka towarzyszyła przywitaniu pojazdu w Korzennej.

Kolejnym naszym problemem jest trudność wyjazdu z większego z dwóch naszych garaży. Aby dostać się z niego na drogę powiatową, musimy przejechać przez parking, codziennie ciasno zastawiony samochodami. Często musimy wycofywać, aby w ogóle się wydostać, a przecież przy wyjazdach liczy się każda chwila, w której możemy uratować czyjeś życie, czy zdrowie. Wielokrotnie zwracaliśmy się do władz gminy o wytyczenie drogi dojazdowej przez parking, ale na razie bez efektu.

 

REMIZA I DWIE JEDNOSTKI OSP      

Lata temu obiecano nam nową remizę. Ostatecznie powstała ona w dobudówce przy miejscowym ośrodku zdrowia. Podczas budowy nie konsultowano się z nami, a nasze sugestie odrzucano. W naszym obecnym budynku do dyspozycji mamy salę wykładową, szkoleniową, dwa garaże, magazyny, również w piwnicy, a w nowym budynku dostaliśmy propozycję korzystania z dwóch garaży i 8 metrów kwadratowych magazynów na zasadzie użyczenia do 2018 roku. Gmina zastrzegła sobie, że może rozwiązać umowę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia w dowolnym czasie jej trwania. W zamian mieliśmy się zrzec darowizny, czyli współwłasności w dwóch działkach, w tym jednej, na której jest nasza obecna siedziba. Miało się to stać do 30 dni od podpisania umowy użyczenia. Nie zgodziliśmy się na to.

 t594c7298d4e54d0.jpeg

w18ba6e0a948427d.jpeg


CHCEMY DZIAŁAĆ

W naszej jednostce działa 140 członków OSP i MDP. W ostatnim roku wyjeżdżaliśmy 86 razy do akcji. Naszym celem jest niesienie pomocy ludziom i robienie tego w jak najlepszy sposób. Niestety, niemal na każdym kroku podcinane są nam skrzydła. Sprawą zainteresowały się nawet lokalne media.

 

W tej chwili nie widzimy nadziei na poprawienie się sytuacji. Gmina podjęła działania, by odebrać nam udział w działce (pisma w załączeniu). Co z nami będzie? Czy na tym 86-letnia historia naszej jednostki miałaby się skończyć? Przecież my chcemy działać, rekrutować i szkolić nowych druhów, uczyć młodzież, a przede wszystkim – POMAGAĆ.

 

Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy! Ze strażackim pozdrowieniem

OSP KORZENNA

m2559e2d77bbe860.png

a3d76c267a4e3f6e.png

o273266e62a9a043.png

l3bd81fd1cfaf773.png

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 144

preloader