id: 3wu5vk

Muzeum Adolfa Gancwola - żydowskiego fotografa z Siedlec

Muzeum Adolfa Gancwola - żydowskiego fotografa z Siedlec

Nasi użytkownicy założyli 1 159 828 zrzutek i zebrali 1 204 417 210 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

f41b0efdf8e35699.jpeg


ZMIANA CELU ZBIÓRKI

Żądana przez właściciela kwota 2 milionów za tę posesję jest zbyt wysoka. Byłem tam ponownie i obejrzałem budynek. To już kompletna ruina. Remont pochłonąłby krocie. Ponieważ brak jest także kontaktu ze sprzedającym obiekt ograniczamy się do zebrania funduszy na wirtualne Muzeum Adolfa Gancwola. Domenę internetową już zakupiliśmy.


To budynek, w którym mieściła się pracownia A. Gancwola-Ganiewskiego, żydowskiego fotografa Siedlec. Wmurowano w nim pamiątkową tablicę. Budynek jest jednak prywatny. Jest wpisany do rejestru zabytków. Szkoda, że władze Siedlec pozbyły się ostatniego historycznego obiektu w tym mieście… Doszło do paradoksu. Muzeum Miejskie szczyci się na cały kraj zbiorem negatywów Gancwola a miasto sprzedaje jego pracownię.


Chcemy nabyć ten rozwalający się budynek, który dziś niszczeje, by powstało w nim Muzeum Adolfa Gancwola. Środki ze zbiórki będą przeznaczone na zakup obiektu i jego remont a także organizację muzeum ze zbiorów prywatnych. Budynek jest w całkowitej ruinie. Powierzchnia zabudowy kamienicy wynosi 200 m2.

Budynek piętrowy wybudowany w 1900 roku. Niepodpiwniczony, posiada dodatkową powierzchnię nad piętrem w postaci strychu. Składa się z 11 pomieszczeń, 2 kuchni i 2 łazienek. Ściany (zewnętrzne) murowane, w większej części otynkowane, stropy i schody, stolarka okienna zewnętrzna -drewniane. Aktualnie okna zabite deskami.

Dach drewniany –kryty papą. Ściany wewnątrz z tynkami cementowo – wapiennymi, częściowo pokryte tapetą. Podłogi są drewniane. Obiekt ten posiada instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, podłączenie do sieci gazowej miejskiej.


Budynek jest wpisany do rejestru zabytków i wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z wytycznymi konserwatora. Obiekt wymaga generalnego remontu.


BIOGRAFIA ADOLFA GANCWOLA


Adolf Hubert Gancwol (Ganzwohl)-Ganiewski urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej 27 grudnia 1870 roku. Matka Maria, ojciec Herman Gancwol. Fotograf i działacz społeczny, autor setek zdjęć dokumentujących historię Siedlec oraz innych miejscowości.


O jego biografii nie posiadamy zbyt wiele źródeł. Działał w Siedlcach od 1895 roku. Prowadził tu zakład fotograficzny przez wiele lat. Budynek, w którym się mieścił zachował się do dnia dzisiejszego. Niestety został kilka lat temu sprzedany przez władze miasta osobie prywatnej mimo swojego historycznego znaczenia dla dziejów Siedlec. Właściwie był to ostatni obiekt związany z działalnością ważnej postaci historycznej. Pracownia Gancwola mieściła się przy ul. Ogrodowej 29. Dziś jest to ul. Sienkiewicza 33.


Gancwol ożenił się z Emilią pochodzącą z rodziny ewangelickiej. Po ślubie ochrzcił się a także zmienił nazwisko na Ganiewski. Nie oznaczało to jednak zerwania z tradycją żydowską. Nie znamy daty konwersji Gancwola. Poza działalnością fotograficzną Gancwol brał aktywny udział w życiu Siedlec. Był kierownikiem letniego kina, do którego zapraszał dzieci z ubogich rodzin na darmowe pokazy. Finansował również sierociniec. Był także członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Angażował się w działalność oświatową. Był sekretarzem Koła Przyjaciół Akademika Polskiego. Fundował stypendia dla utalentowanych uczniów.


Nadeszła wojna. Konwersja na chrześcijaństwo nie uchroniła Gancwola przed losem tysięcy siedleckich Żydów. 17 000 trafiło do obozu w Treblince. 1 kwietnia 1942 Gancwol-Ganiewski został przez Niemców osadzony w siedleckim getcie. Zamieszkał przy ulicy Asłanowicza 38. Zezwolono mu jednak codziennie opuszczać dzielnicę żydowską, aby mógł dalej prowadzić zakład. 22 sierpnia 1942 został wywieziony do Treblinki, gdzie został zamordowany.


Gancwol nie ograniczał się do fotografii portretowej. Fotografował ważne uroczystości, architekturę Siedlec i okolic, mieszkańców miasta . Specjalizował się zwłaszcza w zdjęciach grupowych – policjantów, strażaków, żołnierzy, a także uczniów kończących siedleckie szkoły. To wyjątkowe źródło dla badań historycznych. Zdjęcia charakterystycznych budynków Gancwol wydawał w formie pocztówek. Bardzo  licznie zachowały się do czasów obecnych. „Pozostałe fotografie z archiwum przetrwały wojnę tylko dzięki jego uczennicy Ludmile Rudeckiej, która wraz z mężem prowadziła po śmierci Ganiewskiego zakład przy Sienkiewicza 33, aż do 1980. W tymże roku przekazała całe archiwum zakładowe – ponad 900 ocalałych szklanych negatywów Muzeum Okręgowemu (obecnie Muzeum Regionalne) w Siedlcach. Spośród wszystkich zakładów fotograficznych działających w Siedlcach przed wojną (było ich około siedmiu) zachowało się tylko archiwum Gancwola. Wszystkie zachowane zdjęcia wykonane są przed 1940 r. Zdjęcia z okresu okupacji uległy zniszczeniu, gdyż wykonane były na celuloidzie”.


STRONA NA FACEBOOKU "Adolf Gancwol": https://www.facebook.com/Gancwol/

GRUPA NA FACEBOOKU "Muzeum Adolfa Gancwola": https://www.facebook.com/groups/2872875356323409


POSTSCRIPTUM


Ponieważ brak jest kontaktu ze sprzedającym obiekt ograniczamy się do zebrania funduszy na wirtualne Muzeum Adolfa Gancwola.


O organizatorze:

Jarosław Kozak - historyk filozofii i historyk kultury emigracji polskiej XX wieku, studiował na KUL w Lublinie, Uniwersytecie w Trewirze i Uniwersytecie Katolickim Misericorde we Fryburgu szwajc. Ostatni asystent prywatny ojca Józefa Marii Bocheńskiego, najsłynniejszego sowietologa XX wieku, doradcy pięciu rządów w sprawach komunizmu. Znawca jego życia i twórczości, autor szeregu publikacji, artykułów i książek w tym edycji listów Jerzego Giedroycia, kard. Stefana Wyszyńskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, o. Józefa Bocheńskiego, abpa Józefa Gawliny i innych. Odkrywca nieogłoszonego „Dekretu o komunizmie” Soboru Watykańskiego II. Jeden z pomysłodawców Pokojowej Nagrody Nobla dla WOŚP. 




Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 17

 
Dane ukryte
300 zł
KP
Krzysztof Parchimowicz
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
EH
Edyta Hinch
100 zł
TS
Tomasz Stanisławski
100 zł
ZR
Zbyszek Rozbicki
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DW
Daniel Wiśniewski
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
AS
Adam Sandauer
25 zł
Zobacz więcej