Smolecki Park Łuczniczy
Smolecki Park Łuczniczy
Nasi użytkownicy założyli 1 256 603 zrzutki i zebrali 1 434 867 392 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
UKS Luks Smolec od jesieni 2023 r. opiekuje się terenem w centrum Smolca, który z gęstwiny zamieszkałej przez dziki przeobraził się wSmolecki Park Łuczniczy – pierwszą w Polsce arenę do uprawiania łucznictwa biegowego. Aktualnie wyposażamy obiekt w maty łucznicze oraz ścieżki na liniach strzelań.
Klub uzyskał od Gminy Kąty Wrocławskie prawo użytkowania terenu (na razie do końca 2028 roku), by animować życie sportowe miejscowości i stworzyć dla jej mieszkańców wspólną przestrzeń rekreacji i integracji. Łączna powierzchnia to 9065 m², na której stworzyliśmy polanę rekreacyjną i prowadzimy kolejne etapy inwestycji w stworzenie profesjonalnych torów łuczniczych. Dzięki sąsiedztwu i połączeniu terenu ze zrewitalizowanym parkiem docelowo uzyskamy ponad 1 km ścieżek
biegowych. Dodatkową atrakcją terenu jest Aleja Łuczników - szpaler drzew gatunku buk czerwonolistny Red Fontaine w odmianie płaczącej, w którym każde poświęcone jest postaci innego historycznego (bądź legendarnego) łucznika.
Jeszcze jesienią 2023 r. teren Smoleckiego Parku Łuczniczego był gęsto porośnięty chwastami i samosiejkami oraz usiany gruzem i śmieciami. Cały 2024 r. realizowaliśmy z udziałem środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zadanie pod nazwą „Smolecki Park Łuczniczy, etap 2A”, w ramach programu „Poprawa bazy sportowej” – wykonaliśmy drenaż torów łuczniczych, ścianę strzałochwytu, boczne osłony bezpieczeństwa, zakupiliśmy siatkę strzałochwytu
oraz uzupełniliśmy brakujące ogrodzenia. Wzorowaliśmy się na torach łuczniczych w Larnace na Cyprze – ośrodku, z którego korzystają również polscy kadrowicze. Chcemy stworzyć w Smolcu najnowocześniejszy obiekt w Polsce, w pełni dostosowany do potrzeb sportowców z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
UKS Luks Smolec to pierwszy w Polsce klub, w którym powstała sekcja łucznictwa biegowego. W październiku 2023 r. zawodniczki klubu zdobyły cztery medale podczas Pucharu Europy Run-Archery w Czechach, najważniejszych zawodów w tej młodej dyscyplinie! Kolejne dwa medale nasi juniorzy zdobyli w 2024 r. w Lesie Sherwood. W 2025 r. przygotowujemy się do Pucharu Europy, który odbędzie się w aglomeracji Paryża, a w 2026 r. run-archeryści z całej Europy przyjadą do Polski! Od 2025 r. klub współorganizuje wspólnie z klubami z Niemiec i Czech Three Nations’ Run Archery Cup – największą międzynarodową imprezę w łucznictwie biegowym w Europie środkowej! Jesienią 2025 r. w Smolcu odbędą się również Mistrzostwa Dolnego Śląska OPEN w łucznictwie klasycznym. W klubie trenują również łucznicy bloczkowi, tradycyjni i barebow.
Od kwietnia 2025 r. rozpoczęliśmy regularne treningi w tym miejscu i realizujemy kolejne etapy aranżacji torów łuczniczych. W 2024 r. wydaliśmy ok. 200.000 zł. Podobną kwotę potrzebujemy w roku 2025 – na maty łucznicze, wykonanie ścieżek na liniach strzelań, zakonserwowanie osłon bezpieczeństwa, instalację elektryczną i oświetlenie, sanitariaty… W projekt wkładamy mnóstwo społecznej pracy członków oraz angażujemy lokalne firmy. Liczymy na wsparcie wszystkich, którym zależy na kulturze fizycznej i możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Dołącz do zrzutki – razem współtwórzmy to piękne miejsce! Jeśli zaś chcesz trwale zapisać się w historii Smoleckiego Parku Łuczniczego zaopiekuj się drzewem w Alei Łuczników. Po więcej szczegółów skontaktuj się z kimkolwiek z zarządu klubu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.