Zainwestuj w przyszłość - wspólnie chrońmy drzewa!
Zainwestuj w przyszłość - wspólnie chrońmy drzewa!
Otrzymuj wsparcie. Regularnie.
Opis zrzutki
Fundacja EkoRozwoju istnieje od 33 lat, zaś od niespełna 15 lat pomaga chronić drzewa w najbliższym otoczeniu człowieka. Jesteśmy aktywni w terenie, organizujemy warsztaty i konferencje, happeningi i protesty, interweniujemy w obronie drzew i wspieramy w tym lokalnych aktywistów. Mimo wielu osiągnięć i stworzeniu standardów ochrony drzew, potrzebujemy Waszego wsparcia. Wiemy, ile jest jeszcze do zrobienia i czujemy się za to odpowiedzialni.
Dlatego prosimy - wesprzyj nasze działania taką kwotą jaką możesz, a jeśli masz możliwość, ustaw zlecenie stałe. Za wsparcie w każdej kwocie będziemy ogromnie wdzięczni.
Dlaczego to takie ważne?
Cykl życia drzewa przypomina nasze dorastanie. Jako dzieci jesteśmy bardzo wrażliwi i krusi, potrzebujemy znaleźć dla siebie przyjazne miejsce — tak jak kiełkująca sadzonka. Kiedy osiągamy pełną dojrzałość, nabieramy gotowości, by pracować dla dobra otoczenia. Na starość nasze doświadczenie i wiedza służą innym, podobnie jak sędziwy buk dający schronienie wielu żywym organizmom – grzybom, mchom i zwierzętom.
Jest coś magicznego w długowieczności drzew, a jednak rzadko pozwalamy im na pełne, szczęśliwe życie i spokojną emeryturę. Pamiętajmy - by osiągnąć dojrzałość, potrzebują 80-100 lat, a spokojnie dożywają nawet 300, nie wspominając o rekordzistach. Nie bez przesady mówi się, że są żywymi świadkami historii.
Dojrzałe drzewa są infrastrukturą krytyczną w zapobieganiu skutkom zmiany klimatu: działają jak klimatyzatory (ochładzają i nawilżają powietrze), zatrzymują wodę z opadów nawalnych w koronie i korzeniach, przechwytują pyły, chronią glebę przed suszą i erozją, są podstawą istnienia wielu ekosystemów.
Drzewa mają z nami więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Mimo to przycinanie ich gałęzi często traktujemy jak rutynową wizytę u fryzjera, choć w rzeczywistości jest to skomplikowany zabieg wymagający precyzji i troski, porównywalny do operacji chirurgicznej. Może warto więc spojrzeć na drzewa z większą wrażliwością, traktując je z szacunkiem, na jaki zasługują?
Wesprzyj zbiórkę i wyrównaj szanse drzew na przetrwanie!
Możliwe, że jesteś tu, bo boli Cię widok bezsensownych wycinek i dewastacja drzew w Twojej okolicy? Dęby, lipy czy wierzby znikają, jedne po drugich? Co na to spółdzielnia, zieleń miejska albo zarząd dróg? Przecież zdarza się, że nie widzą różnicy między pielęgnacją a cięciem całej korony drzewa.
Pozbądźmy się betonu! Z ulic i parków, ale też z gabinetów decydentów.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Fundacją EkoRozwoju. Nasza historia sięga 1991 roku — od tego czasu napędza nas troska o kruche i ograniczone zasoby Ziemi oraz konieczność sprostania największemu wyzwaniu w historii cywilizacji, jakim jest kryzys klimatyczny. Walka o ochronę drzew jest jednym z kluczowych elementów naszej działalności.
Dlaczego zachęcamy Cię do aktywnego wspierania zbiórki?
To nasz kolejny krok na drodze do ulepszenia polityki ochrony drzew w Polsce. Ich zaniedbywanie to odroczona tragedia. Słaby dąb, który dziś jest zapomniany — upadnie dopiero, gdy dorosną nasze dzieci.
Dobra ochrona na placach budowy, ograniczone do minimum i tylko niezbędne cięcia korony, właściwe zabezpieczanie korzeni, ograniczanie niepotrzebnych wycinek — to tylko najważniejsze przykłady zmian, o które zabiegamy.
Z myślą o ochronie drzew oraz naszego własnego bezpieczeństwa, inicjujemy działania edukacyjne, które mają na celu uświadamianie znaczenia regularnej i mądrej pielęgnacji zielonych płuc naszej planety.
Zgłoszenia o konieczności wycinki drzew, które trafiają do urzędów, często są motywowane obawą mieszkańców o bezpieczeństwo (np. ryzyko spadających gałęzi). Niestety, opieszałość lub brak odpowiednich kompetencji u osób zarządzających przestrzenią miejską prowadzi często do błędnych decyzji. W efekcie dochodzi do niepotrzebnego usuwania zdrowych drzew lub nadmiernego przycinania gałęzi, co zamiast rozwiązywać problem, często pogarsza sytuację.
Z myślą o walce z błędami w pielęgnacji i niepotrzebną wycinką od 2013 roku prowadzimy Punkt Interwencyjno-Konsultacyjny. Doradzamy i wspieramy inicjatywy osób, które bronią drzew w swojej okolicy. Pomagamy „zdalnie”, spotykamy się w terenie, udzielamy porad merytorycznych i prawnych.
Tylko w 2022 roku wsparliśmy 54 nowe interwencje. Od 2013 interweniowaliśmy już w ponad 1200 sprawach. Nasze działania można obserwować na naszym profilu FB Przyjaciele Drzew.
Każde z naszych działań to spore wyzwanie, także finansowe. Nie boimy się ciężkiej pracy i wielkich wyzwań, ale bez finansowego wsparcia nie zrealizujemy naszego głównego celu – lepszej ochrony drzew. Twój wkład może wiele zmienić.
Pracujemy w Twoim interesie
Zaniepokojeni niewystarczającą ochroną prawną drzew w Polsce oraz świadomością, że nasze działania często pozostają „o krok w tyle”, podjęliśmy inicjatywę opracowania pakietu kluczowych zmian prawnych. Dzięki zaangażowaniu ekspertów, prawników i urzędników powstały propozycje, które zostały przedstawione na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Drzew, powołanego przez posłankę Małgorzatę Tracz. Przygotowany materiał stał się punktem wyjścia dla dalszych prac prowadzonych przez Zespół ds. ochrony drzew i krzewów, utworzony w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w których aktywnie uczestniczymy.
Wiemy dlaczego tu jesteś. Zależy Ci na drzewach. Zachęcamy Cię więc do wspierania nas wolontaryjnie i do udziału w organizowanych protestach i kampaniach. Jeżeli nie możesz być w centrum wydarzeń z nami, masz możliwość dołożyć się do zrzutki i umożliwić nam dalsze reprezentowanie Cię w najważniejszych sprawach.
Liczymy na Twoją pomoc!
Wpłacasz, więc wymagasz — a my to rozumiemy.
Twoje pieniądze przeznaczymy na:
● prowadzenie Punktu Interwencji dla Drzew na terenie całego kraju,
● organizację kampanii społecznych,
● dalsze prace nad zmianą obowiązujących, niekorzystnych regulacji prawnych dot. ochrony drzew — także tych sędziwych,
● szkolenia dla grup aktywistycznych i urzędników,
● zajęcia edukacyjne dla uczniów i osób uczących,
● kontynuację budowania Sieci Przyjaciół Drzew i cyfrowej mapy inicjatyw drzewnych,
● wydruki broszur i materiałów promocyjnych.
Podstawowym źródłem finansowania działalności Fundacji EkoRozwoju są darowizny oraz środki pozyskiwane w ramach grantów, a także odpisy 1,5% podatku (jesteśmy organizacją pożytku publicznego).
Numer KRS Fundacji EkoRozwoju: 0000178876
Zobacz, na czym nam zależy:
PRAWO I JEGO PRZESTRZEGANIE
Dzięki finansowaniu edukujemy władze (szkolenia) i wywieramy presję na naszych przedstawicielach (spotkania, szereg akcji medialnych). Przede wszystkim jednak pracujemy nad zmianą obowiązujących, niekorzystnych i nieprecyzyjnych regulacji prawnych dot. ochrony drzew. Skoro wybieramy władze, mamy prawo oczekiwać od nich działania w naszym interesie.
SZERZENIE DOBRYCH PRAKTYK
Rozmawiasz ze znajomymi o ochronie drzew, a oni nie mają jeszcze swojego zdania? Naszym zadaniem jest docieranie do obywatelek i obywateli z jasną i dostępną wiedzą o znaczeniu i ochronie drzew.
ROZWÓJ AKTYWIZMU
Wspierając nas, przyczyniasz się do wzmocnienia polskiego środowiska aktywistów i aktywistek zaangażowanych w ochronę drzew. Od lat tworzymy przestrzeń do współpracy, budując Ruch Przyjaciół Drzew oparty na działaniach obywatelskich i lokalnych interwencjach w całym kraju.
Wycinka to kredyt na całe życie, a oprocentowanie rośnie
W miastach ubywa drzew – są wycinane w związku z inwestycjami i usychają na skutek zmiany klimatu. W całej Polsce głos w obronie drzew i przyrody staje się jednak coraz bardziej wyraźny. We Wrocławiu wycina się średnio ok. 5 tysięcy drzew rocznie, choć miasto realizuje kompensację (sadzenie drzew w zamian za te, które zostały wycięte). Pamiętajmy jednak — każda wycinka to dług, który będzie wyrównany za 50-80 czy 100 lat.
Dlaczego młode drzewa nie zastąpią dojrzałych? Jak argumentował dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego dla portalu Nauka o Klimacie: „Funkcje, które realizuje zieleń – estetyczna, związana z retencją wody, ochładzaniem powietrza czy produkcją tlenu – są realizowane przez duże, dorodne drzewa”.
Dodawał także, że „jeden duży buk produkuje tyle tlenu, ile ok. 1700 10-letnich jego sadzonek”, zaś „różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C”.
Chcesz lepszej ochrony drzew w Polsce? Wesprzyj nasze działania i wpłać na zrzutkę!
Razem zawalczmy o wyższe standardy:
● cięcia i pielęgnacji drzew,
● inspekcji i diagnostyki drzew,
● ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym.
Więcej na stronie https://drzewa.org.pl/standardy/
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!