id: 465rj7

Walka z Ubóstwem Menstruacyjnym w Kenii - Rajd Victoria / Rajd Wiktoria

Walka z Ubóstwem Menstruacyjnym w Kenii - Rajd Victoria / Rajd Wiktoria

Nasi użytkownicy założyli 980 198 zrzutek i zebrali 1 001 568 222 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Nazywam się Maja Kotala i jestem założycielką edukacyjnego programu Sewing Together, którego celem jest wspieranie kobiet w Afryce Wschodniej w dążeniu do niezależności poprzez naukę szycia, projektowania oraz podstaw prowadzenia biznesu. Nasze działania to głównie zrównoważona moda, ale też walka z ubóstwem menstruacyjnym.


W Kenii zjawisko ubóstwa menstruacyjnego ma dwa wymiary. Po pierwsze – wielu kobiet nie stać na zakup podpasek, po drugie – podpasek po prostu nie ma. A kiedy już są, jedna paczka kosztuje około 1 $, co przy średnich kenijskich zarobkach jest ogromną kwotą. Z uwagi na to, że około 36% Kenijek i Kenijczyków żyje za mniej niż 1,90 $ dziennie, podpaski nie mieszczą się w miesięcznych budżetach wielu rodzin.Ubóstwo menstruacyjne jest w Afryce Wschodniej tak powszechne, że szacuje się, że 10% 15-letnich dziewczynek uprawiało seks, aby zapłacić za produkty higieniczne.


Z powodu braku dostępu do odpowiednich produktów - podpaski zastępowane są piaskiem, piórami lub liśćmi. To prowadzi do infekcji i bolesnych ran. 

 

Warto pamiętać, że przeciętna podpaska, składającą się w 90% z tworzywa sztucznego, może rozkładać się nawet 500-700 lat. 

Częstą praktyką jest zakopywanie brudnych podatek w ziemi, ponieważ nie ma możliwości utylizowania ich w inny sposób. To trudne zarówno dla młodych kobiet jak i dla planety.

 

Dzięki Waszej dobroci udało nam się zebrać w tym roku fundusze na Rajd Victoria !


Rajd Victoria czyli 39 dni podczas których walczyłam z ubóstwem menstruacyjnym w Afryce Wschodniej : Kenii , Ugandzie, Rwandzie oraz Tanzanii zakładając i wyposażając miejsca szycia w których odbyły się 3-dniowe szkolenia jak szyć podpaski wielorazowego użytku oraz zajęcia z edukacji seksualnej.


Udało się przeszkolić 860 kobiet, rozdać 100 zestawów podpasek , założyć i wyposażyć 10 mini szwalni, rozdać 150 par bielizne oraz ponad 1500 igieł , które mam nadzieje pójdą w świat i zrobią wiele dobrego .


Nasze zajęcia to i szycie ręczne i szycie na maszynie. Szycie ręczne jest szczególnie ważne, gdyż każdy dosłownie każdy może je zrobić, nawet jeśli nie ma się żadnego doświadczenia. W Afryce Wschodniej mamy bardzo dużo krzewów których kolce idealnie nadają się również jako igły. wystarczy trochę naostrzyć i wypalić dziurkę. Zamiast nici, można użyć włókien z Sisalu.

 

Widząc jaki pozytywny impakt Rajd Victoria mial na lokalna spolecznosc, chcialabym go powtorzyc w przyszlym roku.

I tu znow potrzebuje Waszej pomocy ! Razem mozemy zmienic Swiat na lepsze !


Plan trasuy : Kenia, Tanzania, Mozambik, Malawi

Termin : Marzec/Kwiecien 2023


Dziekuje ! Asante!


Maja Kotala

picture-71aa802f-e7a4-4909-9787-d9b3cf3cb6f4.jpgPrzydatne linki 1

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 4

 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!