id: 4bvpjs

Mural patriotyczny w Komorowie

Mural patriotyczny w Komorowie

Nasi użytkownicy założyli 1 162 786 zrzutek i zebrali 1 207 492 140 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

w0639524dfbe76dd.jpeg

Przez wiele lat panowała w Polsce moda na murale artystyczne, bajkowe, odrealnione, z dużą dawką surrealizmu, opowiadające o miłości, marzeniach, fantazjach.

My chcemy stworzyć coś zupełnie innego....coś co jest związane z miejscem i jego historią.

Tym miejscem jest Komorowo.


Miejscowość Komorowo leży kilka kilometrów na północny zachód od Ostrowi Mazowieckiej, to tutaj mieściła się jedna z najbardziej znanych szkół wojskowych II RP – Szkoła Podchorążych Piechoty, tzw. KUŹNIA KADR, której patronował ppor. Piotr Wysocki.


Historia szkoły jest bardzo bogata i sięga czasów carskich. W latach 1891-1893 na terenie Komorowa władze carskie rozpoczęły budowę koszar wojskowych zwanych „Sztabem Saltinowskim”, w którym to stacjonowały 2 pułki piechoty-23 Niżowski Pułk Piechoty gen. feldm. Sałtykowa i 24 Sybirski Pułk Piechoty.


W okresie I wojny światowej koszary były zajmowane przez tylne oddziały wojsk niemieckich walczących na froncie wschodnim.

W okresie międzywojennym w koszarach stacjonowały wojska polskie: Szkoła Podchorążych Piechoty (przy szosie ostrołęckiej )

i 18 Pułk Artylerii Lekkiej (przy szosie różańskiej). Przejściowo koszary zajmowały w 1917r.- 5 Pułk Piechoty Legionów, w 1918 r.

- 86. Pułk Piechoty, w 1919 r.; 1. Pułk Piechoty Legionów, 5. Pułk Piechoty Legionów (ponownie) oraz 85. Pułk Strzelców Wileńskich, w 1920 r. - 84. Pułk Strzelców Poleskich ; w latach 1921-1926 - 71. Pułk Piechoty przeniesiony następnie do Zambrowa. Szkoła Podchorążych Piechoty nawiązywała do Szkoły Rycerskiej Korpusu Kadetów założonej w 1765 r. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. 28 sierpnia 1917 r. Niemcy utworzyli w Komorowie Szkołę Aspirantów Oficerskich (Offizieren Aspiranten Schule). We wrześniu tego roku zmieniono nazwę na Szkołę Podchorążych. 20 listopada 1918 r. Szkoła Podchorążych zajęła koszary w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich. W latach 1919 - 1920 podchorążowie SPP walczą

w wojnie polsko-bolszewickiej. 12 maja 1926 Szkoła dotrzymuje wierności Rządowi i Prezydentowi RP, stając "oko w oko"

z oddziałami J. Piłsudskiego na moście Poniatowskiego i blokując ich wejście do lewobrzeżnej Warszawy. 18 września SPP zostaje przeniesiona, a właściwie wraca do Komorowa (niektórzy twierdzą, że to odwet za postawę w zamachu majowym).

27 sierpnia 1930 r. komendantem Szkoły zostaje płk dypl. Ludwik Bociański który sfinalizował budowę Mauzoleum Podchorążych i pomnika Józefa Piłsudskiego. Wybuch II wojny światowej zakończył funkcjonowanie Szkoły Podchorążych Piechoty

w Komorowie.

W czasie jej istnienia od 1917 r. do 1939 r. jej mury opuściło łącznie 8987 oficerów.


Ze szkołą Podchorążych Piechoty związane są nazwiska: gen. Mariana Kukiela, gen. Stefana „Grota „ Roweckiego , mjr Henryka Sucharskiego i kpt Władysława Raginisa.


Szczególnie chodzi o ICH pamięć....pamięć Absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Teren i obiekty są trudne by znaleźć odpowiednie miejsce na jego umieszczenie (budynki cegła czerwona pamiętająca czasy carskie (stąd problem z miejscem umieszczenia muralu) itd. lecz się uda dzięki Państwa wsparciu oraz dotacji którą staramy się pozyskać z Ministerstwa Obrony Narodowej (Mur, ale historia Wojska Polskiego...https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mur-ale-historia-wojska-polskiego.

Działając w imieniu własnym jako pasjonat historii i mieszkaniec miejscowości Komorowo koło Ostrowi Mazowieckiej oraz jako prezes Stowarzyszenia Ostrów Biega (Organizatora Biegów Pamięci Absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie ) zwracamy się z prośbą o wsparcie tej inicjatywy.


Chwała Bohaterom.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 21

MW
MARIUSZ WILCZYŃSKI
419 zł
WW
Wojciech Wicherski
100 zł
AF
Aleksandra
100 zł
WA
Wacha
100 zł
WK
Wlodek
100 zł
MI
Marcela i Kubuś
100 zł
SA
Sławek Adamczyk
100 zł
ŁW
Łukasz Wożbiński
100 zł
MS
Michał Sielecki
70 zł
KK
Krystyna Kossowska
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!