id: 4cc6zd

Respirator dla Aniołów Stróżów

Respirator dla Aniołów Stróżów

Nasi użytkownicy założyli 917 130 zrzutek i zebrali 885 235 354 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kwota docelowa: 140 000 zł

Na dzień 02.06.2020 r. zebrano bezpośrednio na "Respirator dla Aniołów Stróżów" kwotę:

101 560 PLN. Konto zrzutki zostało pomniejszono o zebraną kwotę.

Na prośbę społeczności studenckiej przedłużamy zbiórkę do końca czerwca br.


Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach wraz ze społecznością akademicką prowadzi zbiórkę funduszy na respirator dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii dotkniętych chorobą Covid-19.

Inicjatywa akcji powstała w środowisku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w odpowiedzi na pilną potrzebę zaopatrzenia Szpitala w respiratory dla pacjentów z Covid-19.

 

Szpital Zakonu Bonifratrów kieruje się w swej pracy mottem św. Jana Bożego – założyciela zakonu: „Bracia czyńcie dobro”. Chce być szpitalem „pięknym – ważnym – bezpiecznym”. Pięknym, nie tylko ze względu na komfort pomieszczeń oferowanych pacjentom, ale pięknym tym, co dzieje się w środku: nowoczesną medycyną i duchem św. Jana Bożego. Ważnym na medycznej i naukowej mapie regionu. Bezpiecznym, ponieważ dba o swoich pacjentów wzbudzając ich zaufanie. Szpital rocznie leczy około 30 tysięcy pacjentów, a na Oddziale Intensywnej Terapii około 95 pacjentów.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych w regionie uczelnią wyższą, dbającą o jakość nauczania, upowszechniającą wiedzę i nowe idee, promującą współpracę międzynarodową oraz profesjonalizm badań. Nade wszystko jest uczelnią społecznie odpowiedzialną, która włącza się w różnego rodzaju akcje wspierające społeczność lokalną i regionalną. Jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 000 studentów, a przedstawiciele tej społeczności akademickiej są inicjatorami akcji „Respirator dla Aniołów Stróżów”.

 

Dlaczego wybraliśmy respirator Dräger Evita v600/v800 jako cel zbiórki? Pojawiają się takie pytania. Oto odpowiedź anestezjologa ze Szpitala Bonifratrów:

W obecnej sytuacji obok słów „pandemia” i „koronawirus”, „respirator” jest jednym z najczęściej używanych pojęć. Zdążyliśmy się już oswoić z wiedzą, że respiratory są używane do leczenia najcięższych postaci infekcji koronawirusem, i że potrzebujemy ich jak najwięcej. Jest to jednak uproszczenie rodzące wiele pytań, wśród których najczęstsze to ile i jakich respiratorów potrzebujemy? Wątpliwości należy wyjaśnić tym bardziej, iż wiele z tych urządzeń zostanie zakupiona z pieniędzy pochodzących ze zbiórek charytatywnych. Według aktualnych danych około 20% zakażonych pacjentów będzie wymagało leczenia w szpitalu, z czego 4% będzie w grupie krytycznie chorych. I właśnie ta grupa osób z najcięższą postacią choroby będzie wymagała leczenia respiratorem w warunkach oddziałów intensywnej terapii. Samo pojęcie „krytycznie chory” narzuca myślenie, że zastosowana terapia będzie wymagała dostępu do zaawansowanych technik leczenia. I w tym kontekście nie można uważać, że każdy respirator spełni swoje zadanie. W zależności od zaawansowania budowy, posiadanych funkcji i oprogramowania respiratory są pogrupowane na różne typy i miejsce przeznaczenia. Stąd ich cena waha się od 70 tys. do ponad 200 tys. złotych. Należy również pamiętać, że nieodpowiednio dobrany i użyty respirator może spowodować wiele powikłań przekreślając szanse pacjenta na wyleczenie. Pacjenci z ciężkim uszkodzeniem układu oddechowego w przebiegu COVID-19 będą wymagali zastosowania zaawansowanego leczenia wentylacyjnego, a zaprotezowanie własnego oddechu przy użyciu taniego i podstawowego respiratora może okazać się działaniem niewystarczającym. Oczywiście w dobie pandemii i przy dużym zapotrzebowaniu na sprzęt medyczny, każdy respirator będzie lepszy niż jego brak. Niemniej zaawansowany respirator będzie bardzo potrzebny również po okresie pandemii, a przez kolejne 10-15 lat użytkowania zdecydowanie lepiej spełni swoje zadanie niż 2 respiratory o podstawowych parametrach. Zanim więc wydamy ciężko zgromadzone środki na urządzenia do wentylacji chorych zadajmy pytanie dla kogo i do czego ma on być przeznaczony.


Potrzebujemy Twojej pomocy. Chcemy być dla naszych Pacjentów jak Aniołowie Stróżowie, służyć

i otaczać najlepszą opieką. Prosimy, wesprzyj nas. 

 

Jeśli możesz udostępnij na portalach społecznościowych naszą zbiórkę - hashtag akcji: #RespiratorDlaAniolowStrozow

 

Akcję znajdziesz również na Facebooku: www.facebook.com/RespiratorDlaAniolowStrozow  


Jeżeli ktoś chce pomoc w kupieniu respiratora może też wpłacać bezpośrednio na przygotowane w tym celu konto bankowe: Szpital Zakonu Bonifratrów Katowicach Numer konta:

75 1090 2008 0000 0001 4464 6308 Tytuł wpłaty :”Respirator dla Aniołów Stróżów”
Poruszający utwór nagrał dla nas Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Dziękujemy! ❤️

Muzyka: Michał Brożek

Słowa: Adrian Widuch, Aleksandra Kaliszuk


Dziękujemy za KAŻDE WSPARCIE w tym trudnym czasie! Wierzymy, że RAZEM DAMY RADĘ!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 476

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków