id: 4cc6zd

Respirator dla Aniołów Stróżów

Respirator dla Aniołów Stróżów

Nasi użytkownicy założyli 1 180 951 zrzutek i zebrali 1 234 986 887 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kwota docelowa: 140 000 zł

Na dzień 02.06.2020 r. zebrano bezpośrednio na "Respirator dla Aniołów Stróżów" kwotę:

101 560 PLN. Konto zrzutki zostało pomniejszono o zebraną kwotę.

Na prośbę społeczności studenckiej przedłużamy zbiórkę do końca czerwca br.


Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach wraz ze społecznością akademicką prowadzi zbiórkę funduszy na respirator dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii dotkniętych chorobą Covid-19.

Inicjatywa akcji powstała w środowisku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w odpowiedzi na pilną potrzebę zaopatrzenia Szpitala w respiratory dla pacjentów z Covid-19.

 

Szpital Zakonu Bonifratrów kieruje się w swej pracy mottem św. Jana Bożego – założyciela zakonu: „Bracia czyńcie dobro”. Chce być szpitalem „pięknym – ważnym – bezpiecznym”. Pięknym, nie tylko ze względu na komfort pomieszczeń oferowanych pacjentom, ale pięknym tym, co dzieje się w środku: nowoczesną medycyną i duchem św. Jana Bożego. Ważnym na medycznej i naukowej mapie regionu. Bezpiecznym, ponieważ dba o swoich pacjentów wzbudzając ich zaufanie. Szpital rocznie leczy około 30 tysięcy pacjentów, a na Oddziale Intensywnej Terapii około 95 pacjentów.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych w regionie uczelnią wyższą, dbającą o jakość nauczania, upowszechniającą wiedzę i nowe idee, promującą współpracę międzynarodową oraz profesjonalizm badań. Nade wszystko jest uczelnią społecznie odpowiedzialną, która włącza się w różnego rodzaju akcje wspierające społeczność lokalną i regionalną. Jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 000 studentów, a przedstawiciele tej społeczności akademickiej są inicjatorami akcji „Respirator dla Aniołów Stróżów”.

 

Dlaczego wybraliśmy respirator Dräger Evita v600/v800 jako cel zbiórki? Pojawiają się takie pytania. Oto odpowiedź anestezjologa ze Szpitala Bonifratrów:

W obecnej sytuacji obok słów „pandemia” i „koronawirus”, „respirator” jest jednym z najczęściej używanych pojęć. Zdążyliśmy się już oswoić z wiedzą, że respiratory są używane do leczenia najcięższych postaci infekcji koronawirusem, i że potrzebujemy ich jak najwięcej. Jest to jednak uproszczenie rodzące wiele pytań, wśród których najczęstsze to ile i jakich respiratorów potrzebujemy? Wątpliwości należy wyjaśnić tym bardziej, iż wiele z tych urządzeń zostanie zakupiona z pieniędzy pochodzących ze zbiórek charytatywnych. Według aktualnych danych około 20% zakażonych pacjentów będzie wymagało leczenia w szpitalu, z czego 4% będzie w grupie krytycznie chorych. I właśnie ta grupa osób z najcięższą postacią choroby będzie wymagała leczenia respiratorem w warunkach oddziałów intensywnej terapii. Samo pojęcie „krytycznie chory” narzuca myślenie, że zastosowana terapia będzie wymagała dostępu do zaawansowanych technik leczenia. I w tym kontekście nie można uważać, że każdy respirator spełni swoje zadanie. W zależności od zaawansowania budowy, posiadanych funkcji i oprogramowania respiratory są pogrupowane na różne typy i miejsce przeznaczenia. Stąd ich cena waha się od 70 tys. do ponad 200 tys. złotych. Należy również pamiętać, że nieodpowiednio dobrany i użyty respirator może spowodować wiele powikłań przekreślając szanse pacjenta na wyleczenie. Pacjenci z ciężkim uszkodzeniem układu oddechowego w przebiegu COVID-19 będą wymagali zastosowania zaawansowanego leczenia wentylacyjnego, a zaprotezowanie własnego oddechu przy użyciu taniego i podstawowego respiratora może okazać się działaniem niewystarczającym. Oczywiście w dobie pandemii i przy dużym zapotrzebowaniu na sprzęt medyczny, każdy respirator będzie lepszy niż jego brak. Niemniej zaawansowany respirator będzie bardzo potrzebny również po okresie pandemii, a przez kolejne 10-15 lat użytkowania zdecydowanie lepiej spełni swoje zadanie niż 2 respiratory o podstawowych parametrach. Zanim więc wydamy ciężko zgromadzone środki na urządzenia do wentylacji chorych zadajmy pytanie dla kogo i do czego ma on być przeznaczony.


Potrzebujemy Twojej pomocy. Chcemy być dla naszych Pacjentów jak Aniołowie Stróżowie, służyć

i otaczać najlepszą opieką. Prosimy, wesprzyj nas. 

 

Jeśli możesz udostępnij na portalach społecznościowych naszą zbiórkę - hashtag akcji: #RespiratorDlaAniolowStrozow

 

Akcję znajdziesz również na Facebooku: www.facebook.com/RespiratorDlaAniolowStrozow  


Jeżeli ktoś chce pomoc w kupieniu respiratora może też wpłacać bezpośrednio na przygotowane w tym celu konto bankowe: Szpital Zakonu Bonifratrów Katowicach Numer konta:

75 1090 2008 0000 0001 4464 6308 Tytuł wpłaty :”Respirator dla Aniołów Stróżów”
Poruszający utwór nagrał dla nas Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Dziękujemy! ❤️

Muzyka: Michał Brożek

Słowa: Adrian Widuch, Aleksandra Kaliszuk


Dziękujemy za KAŻDE WSPARCIE w tym trudnym czasie! Wierzymy, że RAZEM DAMY RADĘ!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 476

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków