id: 4kt8cs

Mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów | dalsza działalność i pomiary online

Mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów | dalsza działalność i pomiary online

Nasi użytkownicy założyli 1 225 766 zrzutek i zebrali 1 347 093 239 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Badania naukowe: "Mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów"

Kierownictwo badań: Zakład Meteorologii i Klimatologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

"Łowcy mrozu": Kamil Filipowski, Arnold Jakubczyk, Michał Wróbel

Projekt online: Mateusz Lubecki


jpL8OxObPkQebtgH.pngOdkryliśmy prawdziwy biegun zimna Polski i zgłębiamy wiedzę o tym zakątku. Badania prowadzimy oficjalnie za zgodą TPN. Zaczęliśmy 20 czerwca 2022 od założenia 2 stacji (Litworowy Kocioł i Mułowy Kocioł) i już miesiąc później pobiliśmy lipcowy rekord zimna Polski (-5,7°C w LK). Po pierwszym sezonie zimowym 2022/23 stacja w centralnej części MK rozczarowała i jest nieaktywna, planujemy ją przenieść do północnej części MK. Co istotne, w 2023 roku udało się uruchomić dane online z Litworowego Kotła (zobacz pomiary online, dane tymczasowo niedostępne, transmisja wymaga reaktywacji).


kvn8T9vopvoPGyCs.jpg

Zmagamy się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Silny wiatr jesienią złamał nam słupa w LK. Problem stanowią też duże ilości śniegu (nie tylko z opadów, lecz również nawiewane). Ciężko utrzymać ciągłość danych, np. w grudniu 2022 awaria rejestratora spowodowała dziurę w pomiarach. Zaś w sezonie zimowym 2023/24 stacja w LK została zasypana (słup był obniżony po złamaniu). W lecie 2024 planujemy zmienić słup na mocniejszy aluminiowy.

5KQv9Dsv0xw7jtGg.jpgMrozowiska tatrzańskie można podzielić na 3 rodzaje:

  • całoroczne (zdecydowany lider – Litworowy Kocioł; trawiasty teren umożliwia silną inwersję radiacyjną również w lecie, temperatura o każdej porze roku może spaść poniżej -5°C)
  • półsezonowe (kamieniste kotły, w lecie są łagodne przez promieniowanie ciepła od skał i rzadko kiedy osiągają ujemne temperatury, w zimie zaś mogą pokazać ostrzejszy charakter, choć nie jest łatwo znaleźć miejsce, które mogłoby rywalizować z Litworowym Kotłem; nasz potencjalny kandydat Mułowy Kocioł rozczarował w części centralnej i planujemy jeszcze sprawdzić część północną)
  • sezonowe (tafle zamarzniętych stawów, wysokość n.p.m. może sprzyjać, o ile płaska powierzchnia jest duża i ukształtowanie powierzchni nie pozwoli na łatwe uciekanie zimnego powietrza pod wpływem siły grawitacji; ciekawy przykład – Zadni Staw Polski)


YIzYRXvsBm5mHwur.jpg

Przyziemna inwersja temperatury powietrza – zjawisko, które odgrywa ważną rolę w górskim klimacie. Przy pogodnym niebie (najlepiej bezchmurnym) i braku bezpośredniego działania promieni słonecznych dochodzi do wychładzania powierzchni terenu, a następnie powietrza tuż przy gruncie. W górach dodatkowo występuje efekt orograficzny. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i ma tendencję do opadania grawitacyjnego – gromadzi się w zastoiskach (zwłaszcza wklęsłych formacjach terenu), gdzie tworzy baseny zimna. W skrajnie korzystnych warunkach głębokość inwersji w Tatrach (różnica temperatury między mrozowiskami a wypukłymi formacjami terenu) potrafi osiągnąć nawet 30°C.

obraz.png

Warunki sprzyjające przyziemnej inwersji temperatury:

  • bezchmurne niebo (pochmurna pogoda całkowicie blokuje zjawisko, zaś częściowe zachmurzenie mocno je osłabia);
  • noc lub zacienienie (na nizinach zjawisko trwa zazwyczaj od zachodu do wschodu słońca, natomiast w zacienionych górskich zakątkach w okresie jesienno-zimowym może występować przez całą dobę);
  • słaby wiatr (najlepiej cisza, gdyż wiatr potrafi zakłócać baseny zimna i powodować gwałtowne wahania temperatury) - w Tatrach powyżej górnej granicy lasu to dość istotny problem i nawet tak głęboki Litworowy Kocioł ma problem z utrzymaniem basenu zimna, gdy tylko wiatr nieco się rozkręci, a co dopiero mówić o bardziej otwartych terenach jak np. Dolina Pięciu Stawów Polskich;
  • niska wilgotność (im mniej wody w powietrzu, tym lepiej – przy bardzo suchej pogodzie możliwe są ekstremalne głębokości inwersji);
  • wysokość n.p.m. mrozowiska (im wyżej, tym potencjalnie silniejsze mrozowisko, o ile zimne powietrze stamtąd nie ucieka pod wpływem siły grawitacji);
  • ukształtowanie terenu (zastoisko nie musi być wklęsłą formacją, rozległe wypłaszczenia, a nawet niektóre lekko pochyłe stoki potrafią uzyskać baseny zimna, ale zagłębienie to czynnik sprzyjający, a zwłaszcza w pełni zamknięty kocioł)
  • faktor widocznego nieba (im większy widok nieba, tym potencjalnie silniejsze wychłodzenie powierzchni terenu; zatem zagłębienie terenu jest sprzyjające, ale niekoniecznie bardzo głębokie, bo wtedy otaczający teren będzie ograniczał widok)


yQyL5NnBBFUn0eQo.jpg

Dziękujemy Wszystkim za wpłaty! To miłe, że doceniacie nasze badania i wspieracie ich kontynuację. :)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 2

 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
5 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!