id: 4mmd8y

Akcja Bałtycka - utrzymanie programu badawczego (wiosna 2023)

Akcja Bałtycka - utrzymanie programu badawczego (wiosna 2023)

Nasi użytkownicy założyli 958 922 zrzutki i zebrali 966 692 673 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Udało się! Wiosną zapraszamy na Hel i Bukowo - teraz na pewno się odbędą. A tymczasem, siłą rozpędu, zbierzmy na nowe namioty na jesień. Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

AKTUALIZACJA


(06.03.2023) Wiosnę mamy zapewnioną - dziękujemy darczyńcom! Jeśli uda nam się zebrać 150% kwoty - ruszy na pewno jeden obóz jesienny. Jednak przy Waszej hojności nie tracimy nadziei, że uda się uruchomić również i drugi. Zbieramy dalej!Po ponad sześćdziesięciu latach nieprzerwanych badań, w roku 2023 najstarszemu wielkoskalowemu programowi monitoringu stanu przyrody w Polsce grozi zawieszenie pracy. Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w utrzymaniu programu badawczego Akcja Bałtycka. Nadchodzący sezon wiosenny może odbyć się tylko dzięki Waszemu wsparciu!

 


7tNHzkJbawICkjrt.jpgW roku 1960 grupa studentów biologii założyła na naszym Wybrzeżu pierwszy obóz, na którym obrączkowali migrujące ptaki. W ten sposób, z fascynacji ptasimi wędrówkami, narodziła się Akcja Bałtycka – jeden z najstarszych na świecie naukowych programów badania i monitoringu wiosennych i jesiennych migracji ptaków, trwający nieprzerwanie po dziś dzień. Ponad 60 lat badań i ich szeroki zakres sprawia, że jest to jedna z najcenniejszych serii takich danych o znaczeniu globalnym. Akcja Bałtycka stała się „towarem eksportowym” i ambasadorem polskiej nauki. Zespół Akcji Bałtyckiej wyszkolił na naszych obozach setki entuzjastów ptaków z Polski i zagranicy, i wspomagał tworzenie podobnych programów w licznych krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki.

pUjFnPnHZj17jg5E.jpg

Od lat hasło „Akcja Bałtycka” wywołuje w wielu miejscach na świecie szacunek i sympatię dla Polski. Na podstawie zebranych danych powstały setki publikacji naukowych, opracowań i analiz. Tylko dzięki badaniom prowadzonym regularnie, każdej wiosny i jesieni, możemy śledzić jak ptaki wędrowne stawiają czoła gwałtownym zmianom środowiska w ostatnich dziesięcioleciach. Ponieważ ptaki wędrowne przybywają do nas z całej Europy, ale także z Afryki i Azji – pośrednio możemy wyciągać wnioski dotyczące stanu środowiska na wielkich obszarach Starego Świata.

aT2qdMEdES7khE6S.jpgAkcja Bałtycka – to ptaki i ludzie. Przez 63 lata zaobrączkowała ponad 1,8 miliona ptaków i, biorąc pod uwagę, że większość tych ptaków została zmierzona, Akcja Bałtycka posiada największą tego typu bazą danych na świecie. Przez Akcję przewinęło się kilka tysięcy kierowników i załogantów, którzy przepracowali na naszych obozach setki tysięcy godzin, w większości jako wolontariusze. Akcja jest więc najstarszym w Polsce, działającym nieprzerwanie, projektem nauki obywatelskiej. Obecnie program jest organizowany wspólnie przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego i naszą Fundację Akcja Bałtycka.

ow1idShGgQK0Szan.jpgProwadzenie tak szeroko zakrojonych badań wymaga środków finansowych – trzeba kupić sieci ornitologiczne, wagi, geolokatory, obrączki, namioty, żywność dla uczestników itd. W przeszłości różnie z finansami Akcji bywało, jednak przetrwała 30 lat komunizmu, stan wojenny, a potem trudne czasy transformacji. Od 2011 r., dzięki regularnie przyznawanym dotacjom z Ministerstwa Edukacji i Nauki, nasza sytuacja finansowa się ustabilizowała. Niestety, w sierpniu 2022 roku okazało się, że Ministerstwo nie przyznało kolejnej dotacji na prowadzenie Akcji Bałtyckiej. Co teraz? Bez funduszy nie jesteśmy w stanie prowadzić dalej obozów. Nasz zespół, choć zmuszony do redukcji zatrudnienia, złożył szereg wniosków o dofinansowanie z różnych źródeł. Wierzymy, że wartość Akcji Bałtyckiej zostanie ponownie doceniona przez gremia decydujące o finansowaniu nauki. Decyzje jednak zapadną najwcześniej w drugiej połowie tego roku, a do tego czasu jakoś musimy przetrwać – nie możemy dopuścić, żeby zbiorowy wysiłek kilku pokoleń został zmarnowany. Przerwy w monitoringu prowadzonym przez 60 lat już nigdy nie da się „załatać”. A właśnie najbliższej wiosny przypada 60. rocznica założenia pierwszego wiosennego obozu AB na Helu. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie do każdego z Was. Wspólnie możemy uratować dla nauki Akcję Bałtycką!

 


Zebrane środki przeznaczymy na organizację dwóch wiosennych obozów obrączkowania ptaków:


1. stację Hel (21.03.2023-17.05.2023, w Kuźnicy na Półwyspie Helskim)


69IfO6BP5IspTbY5.jpg


2. stację Bukowo (24.03.2023-25.05.2023, w Dąbkowicach nad jeziorem Bukowo).


WcIeCktRuqyhmDKS.jpg
Do poprowadzenia sezonu wiosennego w pełnym wymiarze, tak jak dotychczas, potrzebujemy kwoty 20 000 zł. Przeznaczymy ją na zakup wyposażenia obozów (sieci, baterie, drewno na opał, środki higieny), usługi związane z ich działaniem (transport sprzętu, wynajem toalet) oraz na dofinansowanie wyżywienia załóg na obozach. Jeśli uda nam się zebrać większą kwotę, przeznaczymy ją na zakup nowych namiotów i innego sprzętu.

Liczymy na Waszą pomoc! Dalszy los Akcji Bałtyckiej zależy od Was!

 

Fundacja Akcja Bałtycka

Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego--------------------------------------------


 

Szczegółowe informacje o tym, jak wyglądają prace terenowe, znajdziecie na stronie Akcji Bałtyckiej

Zapraszamy też na nasz  fanpage na FB oraz na stronę Fundacji Akcja Bałtycka

 

Więcej informacji o tym, co pokazują nasze badania, znajdziecie w naszej popularnonaukowej publikacji.


Polecamy też film przygotowany przez Kubę Typiaka z Ptasiej Strefy na 60. urodziny AB.
oraz aktualny wywiad z prof. Magdaleną Remisiewicz, kierownik Stacji Badania Wędrówek Ptaków, poświęcony badaniom prowadzonym w ramach Akcji Bałtyckiej.


---------------------------------------------


CODZIENNOŚĆ AB - GALERIA


abhXJBdpWb6YVvyM.jpgyF0Q0bj8NQiLsz24.jpgwFckXhNVMMCYqyEg.jpg3Jf6qKXdcN7ER8g5.jpgNkR0XmiYEBW7V70K.jpgTQgXlKh6uYcXFekj.jpg3iI7F4sgixzIVeU4.jpg

Lokalizacja

Gdańsk, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 191

WK
Wojciech Kania
130 zł
MN
Maria Nowakowska
 
Dane ukryte
ukryta
AP
Anna Pędziwiatr
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
OK
Oliwia
100 zł
MR
mikołaj
50 zł
HP
Hania P
100 zł
AL
Anna Lenartowicz
100 zł
MG
Grejs
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków