13 152 zł z 60 000 zł

21%

13 152 zł

z 60 000 zł

15 dni

do końca

53

wspierających
21%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Zbieramy na ukończenie filmu dokumentalnego o Barbarze Krafftównie.

Prawie rok temu w grudniu 2018 roku w trakcie 90. urodzin w Teatrze Polonia, zaczęliśmy zdjęcia do filmu o Barbarze Krafftównie, według scenariusza Remigiusza Grzeli (autora książki "Krafftówna w krainie czarów"). W czasie realizacji raz po raz wydarzały się sceny magiczne. Barbara Krafftówna, jakby była bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekraczała granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: "Sky is the limit". - Realizuj marzenia, pracuj, nawet jeśli czujesz, że nie ma to sensu. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia (prywatnie nie pozbawiona tragedii), wpisała się w niełatwą polską historię - Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: "ucieczką z próżni".

Choć dużą część zdjęć mamy już za sobą, m.in. w Warszawie i w Gdyni, wciąż jeszcze konieczne jest kontynuowanie pracy na planie, a zaraz po niej rozpoczęcie montażu i innych etapów postprodukcji jak i promocji filmu. Wierzymy, że uda się go ukończyć w takiej formie, w jakiej to zaplanowaliśmy. Premierę i pierwsze pokazy planujemy w pierwszej połowie 2020 roku.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU, producentem Fundacja "Chełmska 21"

Kochana przez widzów za rolę Honoratki w "Czterech pancernych", doceniana przez światowych krytyków za wybitną rolę w filmie "Jak być kochaną" Jerzego Hasa, Barbara Krafftówna, legendarna aktorka filmu, teatru, kabaretu oraz teatru radia, kończy w grudniu tego roku 91 lat. Wciąż zawodowo czynna pozostaje aktorką nowoczesną, poszukującą, łamiącą schematy, kochającą absurd i groteskę, jako pierwsza grała Witkacego (uznano ją za jego modelową aktorkę) i Gombrowicza (wróciła do niego niedawno, grając w Teatrze TV „Biesiadę u Hrabiny Kotłubaj” w reż. R. Glińskiego, z udziałem A. Polony i B. Łazuki). Poprzez jej biografię opowiadamy współczesną historię Polski, w której uczestniczyła – razem z mamą uciekła ostatnim transportem z Wołynia (niestety ojciec tam zmarł), w czasie wojny uczyła się w tajnym studiu teatralnym przy Tamka 5 (vis a vis nazistowskiej organizacji Todt), pamięta Powstanie Warszawskie, czasy stalinowskie (mieszkała z przyjaciółką, której rodzice byli w stalinowskim więzieniu, mieszkanie stale było przeszukiwane, a one obie nękane), w barwnych latach 60. była filarem i gwiazdą Kabaretu Starszych Panów czy Kabaretu Pod Egidą Jana Pietrzaka, w latach 70. miała kontakty z prymasem Stefanem Wyszyńskim i Komitetem Prymasowskim, w latach 80. wyjechała do Ameryki grać „Matkę” Witkacego po angielsku (którego nie znała, a mimo to dostał ważna amerykańską nagrodę Drama Logue, reżyserował Leonidas Dudarew-Ossetyński, nauczyciel i guru Marilyn Monroe, i została tam ćwierć wieku. Nigdy nie straciła niczego ze swojej „młodości”, dziecięcych poszukiwań, jak Alicja w Krainie Czarów, w wędrówce przez życie wciąż zadaje pytania i biegnie za zagadką. Ta metafora czyni film uniwersalnym i zrozumiałym dla każdego. Krafftówna pozostaje Alicją.

Twórcy filmu:

Maciej Kowalewski, reżyser, producent:

Ur. w 1969. Ukończył PWST w Krakowie. Reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenarzysta, dramatopisarz, w latach 2007-2010 dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. W 2011 r. debiutował jako reżyser filmowy fabułą wg. własnego scenariusza, pt. "Trzy siostry T". Reżyser serialu „Grzeszni i bogaci”. Jest scenarzystą filmów "Kochaj i tańcz", "Maraton tańca" czy seriali "Głęboka woda", "Barwy szczęścia" i innych. Wystąpił w filmach fabularnych, m.in. "Pianiście", "Liście Schindlera", "Małej wielkiej miłości", "Inheritance" oraz serialach, m.in. "Lokatorzy", "Głęboka woda", "Kasia i Tomek", "Klan", "Magda M". Napisał bez mała 30 sztuk, m.in. "Balladę o Zakaczawiu", "Obywatela M", "Poczekalnię", "Bombę", "Miss HIV", "Wąsy", "Uznam". Reżyserował w wielu teatrach. Ostatnie jego prace reżyserskie w teatrze to "Casa Valentina" w Och-Teatrze i "Wania Sonia Masza i Spike" w Teatrze Polonia, spektakl, w którym również zagrał. Wśród dziesiątków ról teatralnych są m.in. Zły w "Złym", Ray Manzarek w "Jeźdźcu burzy", Dziennikarz w "Weselu", Christian w "Cyranie de Bergerage", Merkucjo w "Romeo i Julii", Amfitrion w "Amfitrionie" czy Lucencjo w "Poskromieniu złośnicy". W Teatrze Polskiego Radia zrealizował swoje sztuki "Miss HIV" i "ExBarbie". Jego sztuki tłumaczono na język angielski, węgierski, rumuński, rosyjski, bułgarski, włoski. W 2017 r. Teatr Kolady w Jekaterynburgu wystawił jego "Miss HIV". Maciej Kowalewski namówił swojego dawnego dyrektora Adama Hanuszkiewicza na nagranie jego ostatniej wypowiedzi dla publiczności, długo po rezygnacji z publicznego życia. Zgodnie z życzeniem Hanuszkiewicza film pt. "Moje credo" prezentowany był tylko raz, w Teatrze Na Woli. W pokazie wzięło udział wielu współpracowników Hanuszkiewicza. Z Barbarą Krafftówną współpracował w Teatrze Na Woli, reżyserując sztukę "Oczy Brigitte Bardot", w której aktorka zagrała wspólnie z Marianem Kociniakiem.

Piotr Konstantinow, reżyser, producent

Ur. w 1981 r. Skończył Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako szef zespołu scenarzystów, odpowiadając jednocześnie za preprodukcję seriali dla TVN, Polsat, TVP1, będąc jednocześnie pomysłodawcą wielu produkcji telewizyjnych. Jest również współautorem i pomysłodawcą głośnego i nagradzanego filmu dokumentalnego HBO Polska, „Śląski interes”. Autor popularnego bloga kulinarno, podróżniczego www.podrozeismak.pl.

Remigiusz Grzela, scenarzysta

Ur. w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor ok. 2o książek i kilkunastu sztuk teatralnych. Jego ostatnie książki to „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” (tytuł Książki Roku 2017 od Magazynu Literackiego Książki) i „Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej” (dla dzieci). Ostatnio zrealizowaną sztuką jest „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk (Teatr Studio w Warszawie, Teatr Telewizji; Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa). Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W miesięczniku „Zwierciadło” od wielu lat ma rubrykę z wywiadem. Jest współautorem trzyodcinkowego filmu dokumentalnego TVN „Polska Pawła Jasienicy”. Z Barbarą Krafftówną jako autor współpracuje od 2006 roku. Napisał na jej zamówienie monodram „Błękitny diabeł”, w którym zagrała i który reżyserowała wspólnie z Józefem Opalskim (wystawiony z okazji 60-lecie pracy artystycznej Barbary Krafftówny, prapremiera Teatr Muzyczny w Gdyni, premiera Teatr Narodowy w Warszawie), komedię „Oczy Brigitte Bardot” (aktorka zagrała w niej z okazji 80. urodzin wspólnie z Marianem Kociniakiem, w reżyserii Macieja Kowalewskiego w Teatrze Na Woli). Krafftówna zagrała też Wierę Gran w słuchowisku Polskiego Radia „Pieśń ujdzie cało” wg powieści Grzeli „Bądź moim Bogiem” (reżyserował Marcin Przybylski).

Wspólnie z artystką napisał książkę „Krafftówna w krainie czarów” (Wyd. Prószyński i S-ka) i od trzech lat są w nieustannej podróży na spotkania z czytelnikami.

Aktualności1

  • Miło nam poinformować, że patronem filmu jest ZASP (Związek Artystów Scen Polskich). Partnerem filmu jest Fundacja PZU.

Wpłacający53

JD
Jaroslaw Downar-Zapolski
5 000 zł
JD
Jaroslaw Downar-Zapolski
2 000 zł
RI
Radosław i Bogna Pieńkowscy
1 000 zł
GT
Gołda Tencer
500 zł
JK
Janka Kaempfer
500 zł
ŁP
Łukasz Pruszak
250 zł
TD
Teresa Drozda
202 zł
MN
Milena Niedziela
200 zł
AP
Alicja Przerazińska
200 zł
MB
Mariola Berg
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze8

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 40 zł i więcej

Zdjęcie z autografem Barbary Krafftówny.

Zdjęcie z autografem Barbary Krafftówny.

Zdjęcie wykonane w trakcie zdjeć do filmu "Krafftówna w krainie czarów" wymiar 15 x 21

wybrano 7 razy (pozostało 73 z 80)

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

umieszczenie w napisach końcowych.

Za wsparcie filmu kwotą do 100 zł, Twoje nazwisko znajdzie się w napisach końcowych filmu.

wybrano 7 razy

Wybieram

Wpłać 150 zł i więcej

Fotografia Barbary Krafftówny format 210 x 297.

Fotografia Barbary Krafftówny format 210 x 297.

Fotografia podpisana i sygnowana przez autora zdjęcia, Remigiusza Grzelę. 

(pozostało 1 z 1)

Wybieram

Wpłać 200 zł i więcej

Dwie unikatowe fotografie "Przed wyjściem na scenę"

Dwie unikatowe fotografie "Przed wyjściem na scenę"

Dwie fotografie o wymiarach 210x297 każda, tworzą unikatową kompozycję. Każda z fotografii jest oczywiście sygnowana podpisem autora zdjęcia Remigiusza Grzeli. Wykonane w 2008 roku.

(pozostało 1 z 1)

Wybieram

Wpłać 200 zł i więcej

umieszczenie w napisach i udział w premierze filmu z udziałem Barbary Krafftówny.

Za wsparcie projektu kwotą 200 zł Twoje nazwisko zostanie umieszczone w napisach, a dodatkowo dostaniesz odbitkę unikatowego zdjęcia Barbary Krafftówny.

wybrano 8 razy

Wybieram

Wpłać 1000 zł i więcej

książka z autografem plus dodatki

książka z autografem plus dodatki

Za wsparcie projektu kwotą 1000 zł, Twoje nazwisko zostanie umieszczone w napisach końcowych, zostaniesz zaproszony na premierę i otrzymasz książkę Remigiusza Grzeli z dedykacją od autora i Barbary Krafftówny.

(pozostało 2 z 2)

Wybieram

Wpłać 2000 zł i więcej

Indywidualne spotkanie z Artystką.

Za wsparcie projektu kwotą 1500 zł, zostaniesz zaproszony na indywidualne spotkanie z Barbarą Krafftówną w jej ulubionej, warszawskiej kawiarni Wedel. Poza tym otrzymasz książkę z dedykacjami i zaproszenie na premierę filmu.

wybrano 2 razy

Wybieram

Wpłać 70 zł i więcej

książka z autografem autora

książka z autografem autora

książka z autografem autora Remigiusza Grzeli i Barbary Krafftówny

wybrano 8 razy (pozostało 0 z 8)

Wpłać 150 zł i więcej

Fotografia 210 x 297 Barbara Krafftówna.

Fotografia 210 x 297 Barbara Krafftówna.

Barbara Krafftówna w trakcie prób do spektaklu "Oczy BB" w Teatrze na Woli w 2008 roku. Podpisana przez  autora zdjęcia Remigiusza Grzelę. 

wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

Wpłać 250 zł i więcej

Fotografia "Dłonie". format 210 x 297

Fotografia "Dłonie". format 210 x 297

Fotografia wykonana podczas prób do spektaklu "Oczy BB" w Teatrze na Woli w 2008 roku. Fotografia podpisana przez Barbarę Krafftównę i autora zdjęcia Remigiusza Grzelę.

wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

Nasi użytkownicy założyli

383 901 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?