id: 4uzwve

W obronie Polesia. Kampania przeciw kopalniom węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

W obronie Polesia. Kampania przeciw kopalniom węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

2 394 zł 
z 10 000 zł
23%
zakończona 31.08.2019r
48 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • W marcu i kwietniu aktywiści "W obronie Polesia" i Towarzystwa dla Natury i Człowieka złożyli petycję z ponad 5700 podpisami podczas sesji rady gminy w Hańsku i Sawinie. Petycja "NIE dla kopalni "Karolina" sprzeciwiającą się budowie kopalni węgla "Karolina" w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego ma nakłonić władze samorządowe z pięciu poleskich gmin do odstąpienia od procedur zmian Studium Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku umożliwienia powstania kopalni. https://ibb.co/87hs0yN https://ibb.co/FB2BM4F https://ibb.co/vvdNXXR http://lublin.tvp.pl/41762570/karolinie-mowia-nie 1 marca grupa "W obronie Polesia" brała udział w dwóch pikietach w Warszawie -przed siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego WARTA oraz przed Ministerstwem Energii gdzie informowaliśmy zgromadzone osoby o zagrożeniu kopalniami dla poleskiej przyrody. https://ibb.co/CbPRCDx https://ibb.co/cyytBxD https://ibb.co/h2P1pxX https://ibb.co/c1MCbs5
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Unikalne przyrodniczo tereny Polesia Lubelskiego znalazły się na celowniku przemysłu wydobywczego. Chcemy bronić poleskich jezior i bagien.

Jedna z planowanych kopalni węgla powstać ma w bezpośrednim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego.

Dorzucisz się do kosztów kampanii w obronie poleskich jezior i bagien?

Wraz z gronem przyrodników i mieszkańców regionu prowadzimy kampanię na rzecz rezygnacji z rozwoju górnictwa węglowego w regionie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

W najbliższych dniach organizujemy "Obóz dla Polesia" - cykl wolontariackich akcji edukacyjnych na Pojezierzu (28.04-5.05), skierowanych do mieszkańców, letników i turystów oraz akcję uliczną "Marsz dla Polesia", w Lublinie (17.05,piątek, godz.18).

Nie mamy takich możliwości jak górnicze korporacje, ale mamy wsparcie osób, którym zależy na przyrodzie.

Dorzucisz się do kosztów kampanii?

Dlaczego to dla nas ważne?

Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski i Europy. Objęte są ochroną w prawie krajowym, europejskim oraz na mocy międzynarodowych konwencji jako Park Narodowy, ostoje Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obiekt konwencji Ramsar. Obszar ten uznany został przez UNESCO za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Polesie Zachodnie"

Najbardziej niepokojący projekt to kopalnia "Karolina", której budowa planowana jest przez australijską firmę Balamara w okolicach Hańska, w bezpośrednim sąsiedztwie Bagna Bubnów należącego do Poleskiego Parku Narodowego.

Występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi. Budowa i eksploatacja kopalni grozi drastyczną ingerencją w zasoby wodne stanowiące podstawę zachowania podmokłych siedlisk Polesia. Uderzyłaby także w rolnictwo i turystykę regionu.

Energetyka węglowa to przemysł schyłkowy, który – z uwagi na rosnącą rolę ochrony klimatu i dbałości o stan powietrza – nie ma przed sobą długich perspektyw. Nawet jeśli kopalnia przyniosłoby na pewien czas impuls ekonomiczny dla regionu, to środowiskowe i społeczne negatywne skutki byłyby bagażem, który obciąży następne pokolenia na okres znacznie dłuższy, niż trwać będzie wydobycie węgla. Wielu z tych skutków nie da się odwrócić.

Powstanie nowych kopalni na kolejne dekady uzależniłoby od węgla gospodarkę regionu, a pośrednio i całego kraju. Zniweczyłoby perspektywy zrównoważonego rozwoju Pojezierza opartego na ekstensywnej turystyce i przyjaznym dla środowiska rolnictwie.

Projekt kopalni "Karolina" już dziś budzi niepokój polskich i międzynarodowych gremiów przyrodniczych. Kraina żółwia błotnego, wodniczki i żurawia nie potrzebuje kolejnych hałd, zapadlisk i hydrologicznego leja depresyjnego.

Dla przyrody i naszej przyszłości węgiel powinien zostać od ziemią.

Jakie działania planujemy?

- udział w procedurach planistycznych na poziomie gmin oraz innych procesach decyzyjnych

- akcje i happeningi uliczne w Lublinie i innych miastach regionu, akcje plakatowe, spotkania z mieszkańcami

- działania promocyjne w mediach i mediach społecznościowych

Z wpływów ze zbiórki planujemy pokryć: koszty druku materiałów, koszty transportu, oprawy plastycznej, opłaty za dostęp do informacji publicznej, łączności i inne.

Wykorzystana fotografia: fot Lech Ścibor-Rylski

Co jeszcze możesz zrobić?

- Podpisz i udostępnij petycję https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-kopalni-wegla-w-sasiedztwie-poleskiego-parku-narodowego

- obserwuj, wspieraj i udostępniaj materiały z naszej strony FB https://www.facebook.com/wObroniePolesia

- włącz się w działania, napisz [email protected]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 48

UZ
500 zł
RW
Renata
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
EW
Ewa Wojnowska
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
EG
Ewa Gaj
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AL
Anna Lazari
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków
 • RW
  Renata

  To nie do pomyślenia, ze australijska firma ma rujnować cenne srodowisko w Polsce. Czy już ktoś na tym zarobil? Walczcie, naglasniajcie. Trzymam kciuki.

  100 zł
 • MB
  Małgorzata Bruzda Klyszcz

  Mam nadzieję że się uda uratować Polesie. Powodzenia

  50 zł
 • Urszula Zielinska

  Kopalnie na terenie UNESCO?? W dobie zagrożenia klimatycznego i kolejnej, rekordowej suszy w Polsce?? Nie pozwolę!

  500 zł
 • Jarosław Pacek

  Jestem za zachowaniem walorów przyrodniczo-turystycznych Polesia. Tym liczy się jego faktyczną wartość, a nie doraźną korzyścią obcego koncernu wydobywczego.

  ukryta
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Dziękujemy za pomoc

  25 zł

Nasi użytkownicy założyli

776 474 zrzutki

i zebrali

577 602 690 zł

A ty na co dziś zbierasz?