id: 56txed

ZBIERAMY NA RATOWANIE DRZEW W PRAŻMOWIE

ZBIERAMY NA RATOWANIE DRZEW W PRAŻMOWIE

Nasi użytkownicy założyli 1 186 971 zrzutek i zebrali 1 247 854 865 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

pb5d4648601503fe.jpeg
OCALMY OSTATNIE FRAGMENTY DAWNEJ ALEI DRZEW W PRAŻMOWIE!


v650ae31ba06594e.jpeg


Mam na imię “Ent", bo z wyglądu przypominam tolkienowskie drzewa ratujące świat przed zagładą. Moja zadumana twarz spogląda od ponad 200 lat na kolejne pokolenia mieszkańców Prażmowa. To tu, w pobliżu szkoły, wraz z moimi braćmi i siostrami tworzymy aleję, dającą cień i ukojenie w upalne lato.

W naszych koronach i pniach znalazły schronienie różne gatunki chronionych nietoperzy, ptaków, owadów i roślin oraz rzadkich epifitów.

Pamiętam dobrze jak kiedyś starsi mieszkańcy Prażmowa ustanowili mnie pomnikiem przyrody. Byłem im za to bardzo wdzięczny, a teraz nagle uznano, że nie można mnie już chronić. Na moim pniu pozostały jedynie pamiątki w postaci zardzewiałych tabliczek.

Dziś grozi nam, że nasze dni wkrótce dobiegną końca!

ic0dc49ca3103417.jpeg

Naprawdę dzieje się coś dziwnego, ponieważ od jakiegoś czasu nie widzę już wszystkich moich braci. Może to przez prace, które ludzie prowadzili przy drodze, przy której rosnę? Remont już się zakończył, przetrwałem... lecz teraz chcą, bym i ja zniknął.

Wczoraj przypadkiem spotkałem Gosię, która opowiedziała mi całą historię.

Okazało się, że ludzie już nam nie ufają, mówią, że jesteśmy, stare i niebezpieczne i prawdopodobnie będziemy musiały odejść. Gosia powiedziała mi również, że była u wszystkich mędrców Prażmowa i próbuje ich przekonać, żeby jednak nas pozostawili w spokoju. Jest nadzieja!

O naszej akcji była audycja w radio: https://www.rdc.pl/podcast/jest-sprawa-ponad-50-drzew-do-wycinki-w-prazmowie-mieszkancy-stanowczo-protestuja/?fbclid=IwAR0DycXEChLT2UcvXBZJiqaEPaIfPmK01AXSfqxyVR8kKYsgOVwAgmz0jJ8

k5ee0eeb39f774b4.jpeg

W gminie Prażmów przy drodze wojewódzkiej nr 722 chcą wyciąć niemal wszystkie drzewa, dokładnie 48 drzew, co stanowi blisko 100% obecnego zadrzewienia ulicznego (na tym odcinku miałyby pozostać tylko 2 drzewa). Nie pozwólmy na to!

Wśród drzew przeznaczonych do wycięcia są dwa byłe POMNIKI PRZYRODY w wieku 200 – 250 lat (obwody pnia: wiąz "Ent" 465 i lipa 516 cm) oraz kasztanowce, robinie akacjowe, lipy, graby o obwodach od 90 - 248 cm).

a3467efcc0fec05d.jpegWedług opinii ekspertów starodrzew oraz drzewa o obwodach powyżej 90 cm, tworzą bardzo cenny układ pod względem przyrodniczym, kompozycyjnym oraz historycznym, niemożliwy do odtworzenia w perspektywie dziesiątek i setek lat.


Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew ze wsparciem Fundacji "Siedlisko Silesia" organizatora Kampanii Na Rzecz Ochrony Sędziwych Drzew w Polsce - Zdrap Pomarańczowy Znak organizuje zrzutkę na ratowanie kilkudziesięciu drzew w Prażmowie. http://www.zdrappomaranczowyznak.pl


Drodzy przyjaciele, prosimy Was - pomóżcie zachować mieszkańcom Prażmowa ostatni fragment pięknej alei. Być może kiedyś właśnie będziecie przejeżdżali przez tę miejscowość i wrócicie do wspomnień, w których utrwalił Wam się fakt ratowania tych pięknych drzew. W dobie zmian klimatycznych, nieustannie rosnących temperatur i widocznego coraz większego braku wody, walczmy o każdy kawałek zieleni.

f4b007c3b9afd9ef.jpeg


CELEM ZBIÓRKI

jest zgromadzenie funduszy na pokrycie kosztów wykonania badań drzew pod kontem ich bezpieczeństwa przy drodze. To warunek konieczny aby pozostawić te drzewa w spokoju!

Efektem finalnym zbiórki jest przeprowadzenie: inwentaryzacji alei wraz z wykonaniem specjalistycznych badań dendrologicznych (tomografie, rezystografie, testy obciążeniowe) i oceny ryzyka drzew, dopasowaniu właściwych metod badawczych oraz wykonanie zaleceń wynikających z przeprowadzonych badań. Dzięki tak zaplanowanemu działaniu, będziemy mieli pewność, że drzewa są bezpieczne i nie zagrażają mieszkańcom i podróżującym drogą 722.


Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew 

Kampania Na Rzecz Sędziwych Drzew w Polsce "Zdrap Pomarańczowy Znak"


http://www.zdrappomaranczowyznak.plTa zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 107

preloader