id: 59v8g7

Nadajniki GPS na łabędzie krzykliwe 2021

Nadajniki GPS na łabędzie krzykliwe 2021

Nasi użytkownicy założyli 1 225 389 zrzutek i zebrali 1 346 220 691 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

  • s3c536ff78207d6c.jpegWszystkim, którzy wsparli tegoroczną zbiórkę na nadajniki, bardzo gorąco dziękuję. Urządzenia zostały już zamówione u producenta i zostaną przygotowane przed planowaną akcją chwytania i obrączkowania łabędzi krzykliwych, która planowana jest pod koniec lipca i na początku sierpnia. Zebrana kwota przekroczyła oczekiwaną, w związku z tym nadwyżka zostanie przeznaczona na zakup dodatkowych obrączek szyjnych na ten gatunek.

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

MÓJ CEL

Koleżanki i koledzy, Szanowni Państwo, celem mojej zbiórki jest zebranie środków na zakup 2 nadajników GPS/GSM, które w lipcu tego roku zostaną założone na bardzo nielicznie gniazdujące w Polsce łabędzie krzykliwe.

Dzięki tym niezwykle nowoczesnym urządzeniom poznamy wielu aspektów ich życia, które nie są możliwe do zbadania w inny sposób. Jednym z fenomenów szczególnie wartych poznania jest odbywanie przez niedojrzałe łabędzie krzykliwe dalekich wędrówek na północ kontynentu. Wiedza na ten temat jest fragmentaryczna, głównie z uwagi na skrajnie nieliczne zagęszczenie zamieszkujących tam ludzi i brak obserwatorów ptaków. W latach 2019 i 2020 dzięki wsparciu niemal 250 osób udało mi się już założyć pierwsze w Polsce nadajniki na ten gatunek. Większość z tych urządzeń codziennie przesyła dużą liczbę danych o aktualnym miejscu przebywania ptaków oraz panujących tam warunkach środowiskowych.

Zanim opuścisz tę stronę, proszę przeznacz kilka minut na przeczytanie o moim dotychczasowym wkładzie w poznanie tego gatunku.

q3fd4e3a16d818e2.pngKIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM?

Nazywam się Krzysztof Dudzik, mieszkam i pracuję w województwie świętokrzyskim. Od 20 lat każdy wolny czas przeznaczam na obserwacje i badania ptaków. Gatunkiem, któremu poświęcam szczególnie wiele uwagi, jest łabędź krzykliwy. Prowadzę badania nad jego wędrówkami, przeżywalnością młodych, terminami przystępowania do rozrodu i procesem zasiedlania nowych stanowisk.

Więcej informacji na temat mojego wieloletniego projektu badawczego nad tym łabędziem i dotychczasowym dorobkiem publikacyjnym znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof-Dudzik

Zawodowo pracuję w administracji. Przy opracowywaniu wyników badań współdziałam z innymi osobami, w tym również z zawodowymi naukowcami. Jestem zaangażowany w prace nad powstaniem książki poświęconej ptakom Kielc. Przygotowywałem opisy wybranych gatunków do powstającego nowego wydania monografii ptaków Regionu Świętokrzyskiego.

Wspólnie z kolegą prowadzimy na Facebook stronę Łabędź krzykliwy w Polsce https://www.facebook.com/Labedz.krzykliwy/ która służy popularyzacji wiedzy o tym gatunku.

Chętnie dzielę się posiadaną wiedzą na zjazdach przyrodniczych, spotkaniach ornitologicznych, podczas bezpośrednich kontaktów oraz publikując w czasopismach popularnonaukowych, na przykład kwartalniku „Ptaki” wydawanym przez OTOP.

re391e9a1593ad81.jpegOPIS PROJEKTU

Populację łabędzi krzykliwych zamieszkującą południe Polski badam od 2004 roku, między innymi przy wykorzystaniu obrączkowania. Jest to użyteczna metoda, pozwalająca śledzić losy poszczególnych osobników na terenach dość dobrze pokrytych przez sieć obserwatorów. Jednak wiele z naszych młodocianych łabędzi krzykliwych, zanim przystąpi do pierwszego lęgu (co następuje zwykle dopiero po 4-5 latach życia), na lato odlatuje z kraju, w nieznane, prawdopodobnie bardzo odległe miejsca północnej i wschodniej Europy. Małe zaludnienie, brak wykwalifikowanych obserwatorów i niedostępność terenu powodują, że nie mamy możliwości uzyskania stamtąd żadnych informacji, stosując standardowe metody obrączkowania. Nieliczne wiadomości uzyskane z zaobrączkowanych osobników wskazują, że wyklute u nas łabędzie krzykliwe przelatują późną wiosną i jesienią przez Danię, Szwecję, Finlandię, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś i Rosję. Miejsca docelowe, gdzie przebywają przez około 5 miesięcy, nie są znane.

Powyższa mapa przedstawia migrację w kierunku północno-wschodnim młodocianego łabędzia krzykliwego z Polski, wyposażonego w transmiter GPS/GSM. Rozpoczął on swoją wędrówkę 16 maja 2020 r. i w ciągu dwóch tygodni przeleciał 2662 km (z czego aż 1622 km pokonał pomiędzy 28 a 31 maja, przelatując między innymi nad brzegiem jez. Onega w Rosji). Pomimo tego, że ptak nosił również standardową obrączkę szyjną, nie został ani razu zaobserwowany przez białoruskich i rosyjskich ornitologów.

b4b549470428408a.jpegJedynym sposobem, aby lepiej poznać fenomen migracji łabędzi krzykliwych na okres lata, jest założenie nowoczesnych transmiterów GPS/GSM. Jednocześnie pozwoli to lepiej poznać aktywność dobową, sezonową i międzysezonową ptaków wyposażonych w nadajniki. Wyniki badań przyczynią się do znaczącego polepszenia stanu wiedzy o tym interesującym, wciąż rzadkim gatunku, którego krajowa populacja liczyła w ubiegłym roku tylko nieco powyżej 200 par.

Po zgromadzeniu wystarczającej serii danych wyniki zostaną opublikowane. Niezależnie od tego, na facebookowej stronie poświęconej temu gatunkowi będą zamieszczane ciekawsze informacje na temat oznakowanych w ten sposób ptaków.

DLACZEGO ZWRACAM SIĘ O POMOC?

Nadajniki GPS/GSM umożliwiają uzyskanie niezwykłej liczby bardzo dokładnych danych. Jeden z założonych w lipcu 2019 r. transmiterów do chwili obecnej przesłał nam już 76 000 lokalizacji i nadal przesyła kolejne. Te miniaturowe urządzenia ważą zaledwie 30 g i są odporne na warunki zewnętrzne, o czym miałem okazję przekonać się w czasie ostatnich dwóch lat. Wciąż jednak są dość kosztowne. Cena jednego urządzenia wraz z VAT wynosi 3700 zł. Czas działania takiego nadajnika, w zależności od żywotności baterii, może wynosić nawet ponad trzy lata. Pamięć urządzenia w tym czasie gromadzi dziesiątki tysięcy danych na temat aktualnego miejsca przebywania, aktywności i panujących warunków środowiskowych, takich jak temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, wysokość, stopień naładowania nadajnika czy natężenie światła.

te81445de1828047.jpegWsparcie, które Państwo okażą, pozwoli mi zakupić kolejne dwa nadajniki. W ten sposób rozszerzę badania o poznanie migracji młodocianych łabędzi krzykliwych z Polski, przez którą przebiega stała granica południowego zasięgu występowania tego gatunku w Europie. Badania łabędzi krzykliwych stanowią moją wielką pasję. Bardzo proszę o Twoją pomoc. Będę wdzięczny za każdą wpłatę.

Każda osoba, która wpłaci 200 zł lub więcej na zakup urządzeń, zostanie w przyszłości wymieniona w podziękowaniach w publikacjach powstałych dzięki danym uzyskanym z nadajników. Każde okazane wsparcie jest dla mnie bardzo ważne i pozwoli kontynuować nowy rozdział badań nad krajową populacją tego rzadkiego gatunku. W lipcu tego roku przeprowadzimy kolejne odłowy młodych łabędzi krzykliwych i wyposażymy je w nadajniki. Może także dzięki Tobie! Mam wielką nadzieję, że w tym roku ponownie uda się zgromadzić wystarczające środki na zakup urządzeń. Dziękuję!

wb5378bf39995b3c.jpegvce89b9b7a74d3bd.jpeg

eb41e12752ec71e5.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 95

 
Piotr Nowak
500 zł
 
Paweł Nowak
300 zł
 
Kaśka K.K
300 zł
 
Rafał Wiktorowski
222 zł
 
Przemek
200 zł
 
Marcin Tarnawski
200 zł
 
Grzegorz Dumin
200 zł
 
Zibi
200 zł
 
Jacek Wyrwał
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków