id: 59wwyf

Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Salmę

Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Salmę

Nasi użytkownicy założyli 1 226 859 zrzutek i zebrali 1 350 119 879 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

  • Wszystkim osobom, które przyczyniły się do poprawy życia Salmy w roku 2020, zarząd Klubu Sportowego Polskie Himalaje składa - wraz z kenijską rodziną - serdeczne podziękowania. Nie kończymy jednak naszej akcji. Zachęcamy do dalszego wspierania dzieci z ubogich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że nie zmienimy całego świata biedy i ubóstwa, ale możemy zmienić cały świat jednego chociażby człowieka. Zapraszamy na nową stronę zrzutki na rzecz Salmy https://zrzutka.pl/hy3gty

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas jednej z trzech pielgrzymek do Kenii stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym (członków KS Polskie Himalaje) mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – materialnego wsparcia czwórki dzieci z trzech ubogich rodzin poznanych w latach 2019-2020 podczas obozów sportowo-wypoczynkowych w nadbrzeżnym hrabstwie Kilifi w pobliżu Mombasy.


Z tej czwórki, w maju 2020 roku, szczególną opieką, tzw. adopcją materialną, otoczona została dziewczynka o imieniu Salma. To zasługa przede wszystkim Izabeli z Radomia, Łukasza z Poznania i Marcina z Wolsztyna z Rodziny Podróżników, którą utworzyli miłośnicy gór i poznawania świata przy okazji projektu Polskie Himalaje 2018, kiedy to ponad 400 osób wzięło udział w wyprawie trekkingowej do bazy pod Everestem. Wówczas uczestnicy tego przedsięwzięcia wspierali Nepalczyków po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, i nadal im pomagają, a dziś swą dobroczynnością chcą ogarnąć kenijskie dzieci.


Zachęcamy kolejnych miłośników podróży i gór (i nie tylko) do wsparcia tej inicjatywy. "Rodzice adopcyjni" będą informowani na bieżąco o swej podopiecznej, otrzymywać zdjęcia, filmiki oraz będą mieli możliwość spotkania się z Salmą w Kenii przy okazji obozów sportowo-wypoczynkowych (najbliższy wyjazd w styczniu 2021).


ANNA CZERWIŃSKA MATKĄ CHRZESTNĄ

W Dniu Matki (26 maja 2020) wybitna himalaistka i podróżniczka przyjęła tytuł matki chrzestnej Salmy. „To również wyjątkowa dla mnie rocznica, bowiem 25 lat temu zaczynałam kompletować Koronę Ziemi i po wejściu na Kilimandżaro wracałam z Nairobi, kiedy przybył tam Jan Paweł II. Widziałam powitanie papieża, jak ucałował kenijską ziemię i wypowiedział znamienne słowa: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”.

Chciałabym Salmę poznać osobiście i w Kenii potrenować, może nie codzienne bieganie, ale długie marsze po plaży” – powiedziała Anna Czerwińska, która w 2018 roku pokonała w upale 21 km na stadionie w Katmandu w ramach Supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów. Teraz podniosła sobie poprzeczkę i ma w planach maraton w Pokharze w Nepalu w 2023 roku, do którego zamierza przygotowywać się także w Kenii.


KOSZTY UTRZYMANIA

Miesięczny koszt utrzymania dziecka - według przyjętych na dziś obliczeń organizacji prowadzących podobne zbiórki - wynosi ok. 250 zł, tj. ok. 6000 szylingów kenijskich (w zależności od kursu walut). Zawiera przede wszystkim: koszt wyżywienia na minimalnym poziomie, zakup podstawowych ubrań i środków higieny oraz opłaty za szkołę. Zakładając, że do końca 2020 roku mamy osiem miesięcy (począwszy od maja), dla jednego dziecka potrzeba 2000 zł. Jeżeli uda się zebrać więcej, to nadwyżka zostanie przeznaczona na koszty leczenia dziecka (wizyty w szpitalu, leki) oraz na wydatki dla rodziny (również na pokrycie opłat nadania kurierem DHL przesyłki zawierającej m.in. ubrania, buty, a także inne rzeczy pozyskane od darczyńców).


KIM JEST SALMA?

Córka Mwinjabu i Rehemy z wioski w regionie Bomani. Urodziła się 10 grudnia 2008 roku.

tec40183b4489496.jpeg

Jest dobrą uczennicą, o szerokich zainteresowaniach. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubi matematykę i suahili, czyli swój rodzimy język. Na co dzień bardzo energiczna i aktywna. Wszędzie jej pełno. W wolnym czasie lubi grać w piłkę z młodszym bratem i jeździć na rowerze. Pomimo filigranowej budowy jest bardzo silna, dlatego to ona często wysyłana jest po wodę ze studni (na filmie w żółtej sukience).


W przyszłości chciałaby zostać profesjonalną kucharką lub szefową kuchni. Uwielbia gotować, na razie pod okiem mamy lub siostry w prowizorycznej kuchni (zdjęcie poniżej).

z81bd273354c854f.jpeg


RODZINA SALMY

Mieszkają w jednej z wiosek w hrabstwie Kilifi, w okolicy Junju Primary School. W domu z ponad 100-letnią historią (zbudowanym z trzciny i ziemi), który tymczasowo zajmują, żył ich pradziadek. Głową rodziny jest Mwinjabu (ur. 1975). Razem z żoną Rehema (ur. 1975) wychowują trójkę dzieci: Uba (ur. 2006), Salma (ur. 2008) i Kibwana (ur. 2013). Mwinjabu sprząta pokoje w hotelu przy plaży. Jest pracownikiem sezonowym. Z zamiłowania rolnik i ogrodnik. O drzewach, krzewach i uprawianych warzywach, wie prawie wszystko. Jego żona jest nauczycielką. Pracuje głównie społecznie, gdyż z powodu korupcji jej wypłaty są znacznie obcinane przez dyrektora. Nie ma jednak żadnej alternatywy. Aktualnie oboje pozostają bez środków do życia. Zarówno hotel, jak i szkoła z powodu epidemii zostały zamknięte. Dzięki uprawie ziemi, w ciężkich czasach żywią się zasadzoną kukurydzą i maniokiem. Dietę wzbogacają orzeszki ziemne oraz owoce z drzew, które posadzili ich rodzice. Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.850149475465746&type=3

Na zdjęciu pierwsza z prawej (z mamą, siostrą i bratem). Wszyscy, specjalnie do zdjęcia, w odświętnych strojach.

t4953a8e7f9291db.jpeg

POMOC DŁUGOFALOWA

Zamysł zainicjowanej w maju akcji nie jest w swym założeniu przedsięwzięciem, które poprawi sytuację tylko na chwilę. Zakładamy pomoc długofalową, która ma wspierać kenijskie rodziny na lata, aby odsunąć od nich widmo głodu, a dzieciom zapewnić odpowiednie warunki rozwoju i edukacji. Najbardziej korzystna forma pomocy to adopcja materialna, która daje dziecku i jego rodzicom większe poczucie stabilności na kilka czy kilkanaście miesięcy. Zachęcamy zatem osoby indywidualne, kluby bądź firmy do tej formy wsparcia. Podsumowaniem tegorocznej akcji będzie w Warszawie 12 grudnia Charytatywny Bieg Hakuna Matata w rocznicę, kiedy Kenia uzyskała niepodległość (12.12.1963).

 

TRANSPARENTNOŚĆ

Zaletą zbiórki poprzez portal zrzutka.pl jest nie tylko widoczność kwoty dla darczyńców czy innych osób, ale przede wszystkim dla wspieranych dzieci. Z pomocą rodziców mogą one na bieżąco śledzić wysokości wpłat. Środki przekazywane są im raz w miesiącu (ostatniego dnia miesiąca). Potwierdzenia przekazów pieniężnych dla dziecka są ogólnie dostępne pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/ffgNppPHxwRNAd6m7


KIM JESTEŚMY?

Klubem Sportowym Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków. Został założony w 2010 roku i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99.

Nie jesteśmy fundacją, a stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działamy na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa. Nie pobieramy żadnych prowizji, opłat z tytułu akcji charytatywnych. Wszystkie zebrane środki (100 %) przekazujemy zgodnie z wytycznymi. Do wglądu posiadamy wszelkie potwierdzenia wydatków, zakupów, wpłat itd.

Na co dzień organizujemy imprezy biegowe oraz wyprawy w różne zakątki świata. Tworzymy Rodzinę Podróżników, której członkowie kilka lat temu zakochali się w Kenii i jej przemiłych, uczynnych i zawsze chętnych do pomocy mieszkańcach. Naszą bazą wypadową jest region Bamburi na północ od Mombasy. Organizując wyjazdy pomagamy mieszkańcom okolicznych miejscowości (Mtwapa, Bonami) i nie pozostawiamy ich własnemu losowi z chwilą powrotu do Polski.

W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.

W 2020 roku słowa św. Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – wspierania ubogich rodzin, ich dzieci oraz tych, co pomocy materialnej potrzebują najbardziej. Ponieważ papież wypowiedział te słowa w Kenii, dlatego też od tego kraju rozpoczęliśmy akcję niesienia pomocy pod hasłem "podróżuję i pomagam". W czerwcu do naszych działań charytatywnych włączyliśmy Nepal.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 52

 
Izabela Seweryn
300 zł
 
Marcin Koziołek
 
Lukasz J.
 
Marzena Guner
200 zł
 
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Renata Krzysztofik
 
Magdalena Aurelia
62 zł
 
Bogusław Kumor
50 zł
 
ROW Rybnik
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!