19 120 zł 
z 50 000 zł
38%
zakończona 06.11.2021r
110 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” prowadzi zbiórkę na pomoc dla kobiet-sędziów, które uciekły z Afganistanu.


Aktualizacja:

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”  od ponad miesiąca pomaga 9 kobietom-sędziom afgańskim oraz 3  prokuratorom, w tym jednej  kobiecie, wraz z rodzinami przebywającymi w Polsce od połowy sierpnia 2021 r. Łącznie otoczyła opieką 65 osób, z tego 18 dzieci w wieku od 3 miesięcy do 16 lat.

Jest to największa grupa kobiet-sędziów afgańskich, której udało się uciec z Afganistanu dzięki brawurowej akcji ewakuacyjnej polskich służb.

W Afganistanie zawód sędziego wykonywało ok. 260 kobiet. Kobiety-sędziowie są „wrogami numer jeden” dla Talibów. Jako osoby wykonujące funkcje publiczne, utożsamiane są z poprzednią władzą. W ich kraju groziła im śmierć.

Zdecydowały się na dramatyczną ucieczkę wraz z wieloosobowymi rodzinami z Afganistanu. Wszyscy uciekali tak, jak stali. Bez pieniędzy, dodatkowych ubrań.

Jedną z takich kobiet jest Bahara, która w Kabulu pracowała jako sędzia karny w Sądzie Apelacyjnym.  Była sędzią od 8 lat. Kiedy Talibowie opanowali Kabul, uwolnili z więzienia około tysiąc przestępców, których skazała na kary więzienia. Grożono jej śmiercią. 

Uciekła z Afganistanu razem z mężem i piątką dzieci w wieku od 2 miesięcy do 15 lat, teściami, bratem. Niestety w czasie zamieszek na lotnisku w Kabulu Bahara straciła kontakt ze swoją matką. Po tygodniu braku kontaktu udało jej się ustalić, że jej matka uciekła do Iranu.

(ze względów bezpieczeństwa dane zostały zmienione)

Co zrobiliśmy?

W ramach pomocy rzeczowej dostarczyliśmy sędziom afgańskim zebrane przez członków „Iustitia”:

  • ubrania, buty, także ciepłe swetry,  polary, kurtki i płaszcze zimowe
  • zabawki i ubranka dla dzieci
  • bieliznę, środki higieniczne, kosmetyki
  • żelazka i suszarki
  • wózki dla dzieci 

Dzięki pomocy i inicjatywie  członków „Iustitia”  Urząd  Miasta w Płocku przekazał z hurtowni prawie 50 par nowych sportowych butów.

 Ze środków finansowych zebranych podczas zbiórki „Iustitia” zakupiło:

  • mleko, mleko zmodyfikowane, odżywki, pampersy dla dzieci (średnio raz na tydzień)
  • karty podarunkowe za kilkaset złotych dla każdej rodziny  na samodzielne zakupy spożywcze w okresie, gdy sędziowie dostawali tylko 2 posiłki dziennie, a ostatni posiłek o godzinie 16.00.


Potrzeby nie maleją, a wręcz przeciwnie.

Sędziowie w ciągu dwóch tygodni muszą opuścić aktualne miejsce pobytu. Do czasu uzyskania przez nich ochrony międzynarodowej w krajach docelowych będą w Polsce. Trzeba zebrać fundusze na ich utrzymanie nawet przez kilka miesięcy, bo tyle może trwać procedura uzyskania wizy w innych krajach.

Obecnie pomoc organizowana jest w formie zbiórki pieniężnej, której najważniejszym celem  jest zabezpieczenie długofalowo środków na zamieszkanie i utrzymanie  ponad 60 osób przez kilka miesięcy.


Założone zostało subkonto  „Iustitia” na zbiórkę pieniężną na pomoc sędziom afgańskim, na które wpływają także pieniądze gromadzone za pośrednictwem zrzutka.pl.


Wpłat można dokonywać bezpośrednio na subkonto:

53 1090 1883 0000 0001 4858 5573 w Santander Bank S.A.

prosimy o wskazanie w tytule przelewu: „darowizna na pomoc dla sędziów afgańskich"


lub za pośrednictwem zrzutka.

https://zrzutka.pl/5aadms


W organizacji pomocy afgańskim sędziom-kobietom SSP „Iustitia” współpracuje z organizacjami międzynarodowymi m.in. IAWJ (International Association of Women Judges) Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kobiet Sędziów.

IAWJ w ramach Afghan Women Judges' Aid Fund udziela pomocy w zakresie tłumaczeń, wsparcia administracyjnego i logistycznego dla kobiet-sędziów, będących członkami organizacji oraz ich rodzin przebywających w Afganistanie.

Pomoc organizowana przez „Iustitia” dotyczy zapewnienia bieżącego utrzymania kobiet-sędziów i ich rodzin, którzy uciekli z Afganistanu.

 

Pomoc dla Sędziów afgańskich koordynuje Urszula Żółtak, Wiceprezes-Skarbnik Oddziału Warszawskiego, Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".


Prosimy o wsparcie tej inicjatywy.


zdjęcie: Pixabay

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 110

 
Dane ukryte
1 000 zł
XY
R.M.
1 000 zł
RM
Rafał Młyński
1 000 zł
AG
Aleksandra Gliszczynska
720 zł
TM
Tomek M
500 zł
P
PKo
500 zł
OM
Olimpia Barańska-Małuszek
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
AZ
Adam Zieliński
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

799 110 zrzutek

i zebrali

618 506 089 zł

A ty na co dziś zbierasz?