4 549 zł z 22 500 zł

20%

4 549 zł

4 549 zł

z 22 500 zł

zakończona

zakończona

19.05.2019r

87

87

wspierających
20%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Pan Włodek przez 30 lat prowadził melinę. Po pijanemu stracił nogę pod kołami pociągu a po pożarze domu wylądował na ulicy. Mimo wszystko znalazł odwagę, by się podnieść i prowadzić proste, dobre i godne życie. Swoje ostatnie 7 lat przeżył współtworząc Wspólnotę Betlejem w Jaworznie. Chcemy odlać pomnik pana Włodka, by przypominał nam wszystkim, że swoje życie można zmienić w każdym momencie i każdych okolicznościach.

Koszt budowy pomnika to 45 tysięcy złotych. Razem z hojnymi darczyńcami zebraliśmy już połowę potrzebnej kwoty. Dołącz do nas! Stwórzmy razem symbol wewnętrznej przemiany.

Kim był Włodek?

Pan Włodek, bo o nim mowa, był mieszkańcem Długoszyna. Nigdy się nie ożenił. Po śmierci matki i odejściu ojca, popadł w uzależnienie od alkoholu. Jego dom z czasem stał się pijacką meliną, która spłonęła po tym, jak ktoś zaprószył w niej ogień. Dodatkowo w drodze do pracy pan Włodek uległ poważnemu wypadkowi kolejowemu, w którym stracił nogę. Na prawdziwym życiowym zakręcie trafił do Wspólnoty Betlejem. Ona sam i jego życie zaczęło się zmieniać. Zostawił po sobie mnóstwo ciepłych wspomnień.

To był bardzo pracowity i przy tym niezwykle sympatyczny człowiek. Kiedyś mi powiedział, że bardzo mnie lubi, bo może sobie ze mną pożartować – wspomina Sylwek, jeden z mieszkańców Wspólnoty.

Mieszkałem z nim w pokoju przez ponad rok. Był bardzo koleżeński, dobrze nam się sąsiadowało. No i ulica zawsze była wysprzątana – opowiada Janusz z jaworznickiego Betlejem.

Człowiek Google Maps

Włodka znali chyba wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Narodowej w Jaworznie. Kiedy do nas trafił, zajął się zamiataniem ulicy przed domem wspólnoty. Podchodził do tej pracy bardzo odpowiedzialnie. Codziennie rano, niezależnie od pogody, wychodził na ulicę Długą i starannie ją zamiatał. A ponieważ był bardzo pogodnym człowiekiem, serdecznie witał się z każdym, kto przechodził ulicą. W ten sposób zyskał sympatię i szacunek wielu osób – wspomina ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem.

Ilekroć Google aktualizowało swoją mapę, Włodek bym na odpowiednim miejscu. Zawsze załapał się na zdjęcie. Można go "spotkać" na chodniku przy Długiej 16 do dziś.

Dlaczego pomnik?

Pomnik ma stać się symbolem tego, że wewnętrzna przemiana człowieka jest możliwa w każdych okolicznościach. Prawdopodobnie pierwszy w Polsce pomnik bezdomnego, ma przypominać o wszystkich zwykłych ludziach, którzy codzienną, wytrwałą i uczciwą pracą, zasługują na szacunek i upamiętnienie. Dla tych, którym brakuje sił, postać pana Włodka, uchylającego czapkę w charakterystycznym dla niego geście, będzie inspiracją do podejmowania walki o godne życie każdego dnia. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Konrad Koch, absolwent krakowskiej ASP.

Pomnik planujemy postawić tuż przed wejściem do budynku Wspólnoty Betlejem przy

ulicy Długiej 16 w Jaworznie

. Postać pana Włodka, uchylająca czapkę w charakterystycznym dla niego geście, będzie witać każdego wchodzącego.

Wznieśmy pomnik bezdomnego Włodka!

Swoje życie można zmienić w każdym momencie i każdych okolicznościach. Niech pomnik bezdomnego Włodka, który dokonał wewnętrznej przemiany na życiowym zakręcie, nam o tym przypomina. Postawmy go razem! Prosimy, przekaż darowiznę teraz!

Stowarzyszenie Betlejem tworzy środowisko ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie: bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. W budynku po ponad 100 letniej, dawnej szkole podstawowej – mieszka obecnie 20 osób. Większość z nich ma za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Żyjemy razem, by się wzajemnie wspierać, odzyskać nadzieję, odnajdywać cel i sens życia, służyć innym. Chcemy, żeby nasza Wspólnota przyczyniała się do zmiany widzenia ludzi ubogich w Kościele i społeczeństwie, odkrycie, że ubogi „nie jest problemem, ale zasobem”. Twórcą i opiekunem Wspólnoty Betlejem jest ksiądz Mirosław Tosza.

Więcej informacji nt. na temat stowarzyszenia na betlejem.org

Warsztaty tworzenia ikon podczas Światowych Dni Ubogich 2018

Rozpoczęcie sezonu pasterskiego na naszej Bacówce

Sylwek - jeden wykonawców kominka w stylu Hundertwasser w domu Betlejem

Wpłacający87

 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
200 zł
K
KRIS
200 zł
M
Marcin
100 zł
DC
DARIUSZ CHROSTOWSKI
100 zł
JC
Janusz Chorąży
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
B
Babisz
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
A
Agnieszka Bialek
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze7

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

495 138 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?