Pomnik bezdomnego Włodka
Pomnik bezdomnego Włodka
Nasi użytkownicy założyli 1 233 715 zrzutek i zebrali 1 371 337 473 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Pan Włodek przez 30 lat prowadził melinę. Po pijanemu stracił nogę pod kołami pociągu a po pożarze domu wylądował na ulicy. Mimo wszystko znalazł odwagę, by się podnieść i prowadzić proste, dobre i godne życie. Swoje ostatnie 7 lat przeżył współtworząc Wspólnotę Betlejem w Jaworznie. Chcemy odlać pomnik pana Włodka, by przypominał nam wszystkim, że swoje życie można zmienić w każdym momencie i każdych okolicznościach.
Koszt budowy pomnika to 45 tysięcy złotych. Razem z hojnymi darczyńcami zebraliśmy już połowę potrzebnej kwoty. Dołącz do nas! Stwórzmy razem symbol wewnętrznej przemiany.
Kim był Włodek?
Pan Włodek, bo o nim mowa, był mieszkańcem Długoszyna. Nigdy się nie ożenił. Po śmierci matki i odejściu ojca, popadł w uzależnienie od alkoholu. Jego dom z czasem stał się pijacką meliną, która spłonęła po tym, jak ktoś zaprószył w niej ogień. Dodatkowo w drodze do pracy pan Włodek uległ poważnemu wypadkowi kolejowemu, w którym stracił nogę. Na prawdziwym życiowym zakręcie trafił do Wspólnoty Betlejem. Ona sam i jego życie zaczęło się zmieniać. Zostawił po sobie mnóstwo ciepłych wspomnień.
To był bardzo pracowity i przy tym niezwykle sympatyczny człowiek. Kiedyś mi powiedział, że bardzo mnie lubi, bo może sobie ze mną pożartować – wspomina Sylwek, jeden z mieszkańców Wspólnoty.
Mieszkałem z nim w pokoju przez ponad rok. Był bardzo koleżeński, dobrze nam się sąsiadowało. No i ulica zawsze była wysprzątana – opowiada Janusz z jaworznickiego Betlejem.
Człowiek Google Maps
Włodka znali chyba wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Narodowej w Jaworznie. Kiedy do nas trafił, zajął się zamiataniem ulicy przed domem wspólnoty. Podchodził do tej pracy bardzo odpowiedzialnie. Codziennie rano, niezależnie od pogody, wychodził na ulicę Długą i starannie ją zamiatał. A ponieważ był bardzo pogodnym człowiekiem, serdecznie witał się z każdym, kto przechodził ulicą. W ten sposób zyskał sympatię i szacunek wielu osób – wspomina ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem.
Ilekroć Google aktualizowało swoją mapę, Włodek bym na odpowiednim miejscu. Zawsze załapał się na zdjęcie. Można go "spotkać" na chodniku przy Długiej 16 do dziś.
Dlaczego pomnik?
Pomnik ma stać się symbolem tego, że wewnętrzna przemiana człowieka jest możliwa w każdych okolicznościach. Prawdopodobnie pierwszy w Polsce pomnik bezdomnego, ma przypominać o wszystkich zwykłych ludziach, którzy codzienną, wytrwałą i uczciwą pracą, zasługują na szacunek i upamiętnienie. Dla tych, którym brakuje sił, postać pana Włodka, uchylającego czapkę w charakterystycznym dla niego geście, będzie inspiracją do podejmowania walki o godne życie każdego dnia. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Konrad Koch, absolwent krakowskiej ASP.
Pomnik planujemy postawić tuż przed wejściem do budynku Wspólnoty Betlejem przy
. Postać pana Włodka, uchylająca czapkę w charakterystycznym dla niego geście, będzie witać każdego wchodzącego.
Wznieśmy pomnik bezdomnego Włodka!
Swoje życie można zmienić w każdym momencie i każdych okolicznościach. Niech pomnik bezdomnego Włodka, który dokonał wewnętrznej przemiany na życiowym zakręcie, nam o tym przypomina. Postawmy go razem! Prosimy, przekaż darowiznę teraz!
Stowarzyszenie Betlejem tworzy środowisko ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie: bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. W budynku po ponad 100 letniej, dawnej szkole podstawowej – mieszka obecnie 20 osób. Większość z nich ma za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Żyjemy razem, by się wzajemnie wspierać, odzyskać nadzieję, odnajdywać cel i sens życia, służyć innym. Chcemy, żeby nasza Wspólnota przyczyniała się do zmiany widzenia ludzi ubogich w Kościele i społeczeństwie, odkrycie, że ubogi „nie jest problemem, ale zasobem”. Twórcą i opiekunem Wspólnoty Betlejem jest ksiądz Mirosław Tosza.
Więcej informacji nt. na temat stowarzyszenia na betlejem.org
Warsztaty tworzenia ikon podczas Światowych Dni Ubogich 2018
Rozpoczęcie sezonu pasterskiego na naszej Bacówce
Sylwek - jeden wykonawców kominka w stylu Hundertwasser w domu Betlejem
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Dziękuję
Czyniac dobro zmieniamy swiat...
Dziękujemy KRIS Jest, jest to dla nas niezmiernie ważne
trzymam kciuki i udostępniam :*
Malwina, bardzo dziękujemy za darowiznę i podanie dalej! To wiele dla nas znaczy! ❤️
Powodzenia w zbiórce! Czekam na pana Włodka przed domem wspólnoty! ????
Dzięki Michale, my również nie możemy się doczekać!