38 160 zł 
z 50 000 zł
76%
1235 dni do końca
402 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

  • Cześć :) Dziękujemy za wszystkie wpłaty na zrzutkę na działania antyrepresyjne! Dajemy znać, że z zebranej kwoty wydałyśmy już 45 tysięcy zł m.in. na wynagrodzenia prawników i prawniczek, utrzymanie telefonu antyrepresyjnego oraz narzędzia do pracy kolektywu. Dziękujemy za Wasze wsparcie, dzięki któremu jesteśmy w stanie działać!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kim jesteśmy?


Jesteśmy kolektywem antyrepresyjnym, który zajmuje się organizacją pomocy dla osób, które stykają się z przemocą oraz prześladowaniami ze strony władz oraz policji, związanymi z aktywizmem. Działamy głównie w Warszawie i okolicach, ale zdarza nam się pomagać osobom z całej Polski.


W lipcu 2021 SZPIL(A) skończyła rok. Kiedy zaczęłyśmy działać żadna z nas nie podejrzewała nawet, ile pracy nas czeka - w tej chwili “opiekujemy się” ok. 200 sprawami karnymi, a wykroczeniowych nie jesteśmy w stanie policzyć.


To SZPIL(A) wraz z pozostałą częścią struktury antyrepresyjnej (współpracującymi z nami prawniczkami, “lotnymi”, których spotykałyście na ulicy) pomagała podczas Tęczowej Nocy oraz Strajków po “wyroku” Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Ogromna część pomocy prawniczek jest świadczona pro bono, ale zdarza się, że osoby potrzebują wsparcia również w sprawach, które nie podpadają pod taką działalność. A naszym hasłem jest: nigdy nie będziesz szła sama i traktujemy je bardzo poważnie. Nie pozwolimy żeby jaka osoba została bez pomocy tylko dlatego, że nie ma pieniędzy.


W związku ilością pracy jaka jest za nami oraz przed nami nawiązałyśmy współpracę z Fundacją Instytut Spraw Społecznych, która pozwala nam na zbieranie środków niezbędnych do naszej działalności oraz jej rozszerzenie. A środków potrzebujemy na:


  • wynagrodzenia pełnomocników i obrońców oraz inne koszty obsługi prawnej, w tym opłaty sądowe, koszty sądowe,
  • koszty związane z prowadzeniem sprawy przez pełnomocnika/obrońcę, w tym koszty dojazdu,
  • koszty aktywności własnej, w tym m.in. koszty transportu, aprowizacji, wyżywienia, zakupu sprzętu elektronicznego niezbędnego do funkcjonowania kolektywu, zakupu sprzętu medycznego, koszty związane z utrzymaniem telefonu antyrepresyjnego, koszty materiałów informacyjnych i promocyjnych, koszty przygotowania i wydania broszur, raportów i innych materiałów informacyjnych,
  • koszty organizacji i odbycia szkoleń dla osób związanych z działalnością antyrepresyjną,
  • koszty wsparcia psychologicznego dla Szpili, osób współpracujących ze Szpilą, a także na rzecz osób, którym Szpila udziela pomocy,
  • fundusz solidarnościowy z osobami współpracującymi ze Szpilą, na wypadek pogorszenia się ich sytuacji materialnej/finansowej wskutek działalności antyrepresyjnej,
  • fundusz solidarnościowy z osobami, którym Szpila udziela pomocy, znajdującymi się w trudnej sytuacji finansowej;


Dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia. Chcemy móc zapewnić odpowiednią pomoc każdej osobie prześladowanej przez władzę za działalność na rzecz praw człowieka, przeciwko opresji i przemocy. Żeby żadna osoba nie została sama, bo to jest nasza wspólna walka.(fot. Piotr Stasiak)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 402

preloader

Komentarze 17

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

879 524 zrzutki

i zebrali

809 434 274 zł

A ty na co dziś zbierasz?