id: 5mch9k

Wesprzyj wystawę o węgierskich rządach absurdu Michała Adamskiego PIES O DWÓCH OGONACH.

Wesprzyj wystawę o węgierskich rządach absurdu Michała Adamskiego PIES O DWÓCH OGONACH.

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 156 436 zrzutek i zebrali 1 200 531 725 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

„Pies o dwóch ogonach” to fotograficzna opowieść o kraju targanym emocjami i rządami Viktora Orbana autorstwa Michała Adamskiego. Artysta zagląda w zagarnięte przez politykę przestrzenie, wchodzi do narodowych miejsc, wskazuje ideologiczne punkty zapalne, nie ucieka od absurdu. 

Tytułowy “Pies o dwóch ogonach” to nazwa partii,  na którą zagłosowało 2 procent Węgrów. To formacja żart, sarkazm, ironia - autor wystawy zdaje się mówić, że tylko to pozostało Węgrom.


c03d3ab6cc7df6b8.jpeg


Victor Orban jest premierem Węgier już ponad 11 lat. Wizytówką jego autorytarnych rządów jest antyeuropejska polityka, likwidacja wolnych mediów, antyuchodźcza retoryka i 12,5 metrowy ważący 100 ton pomnik husara, który ma przypominać o odwadze dawnej węgierskiej kawalerii. Orban szczyci się również wybudowaniem ogromnego stadionu w prawie 4 tysięcznej miejscowości  - swoim rodzinnym miasteczku Felcsut. Symbolami przejęcia państwa przez Orbana i jego wspólników jest również kontrowersyjny płot zbudowany na węgierskiej granicy przeciwko uchodźcom. Adamski przez ostatnich kilka lat te nowo powstałe budowle, sfery i tereny skrupulatnie dokumentował. Dzięki czemu możemy prześledzić wymyślony przez dyktatora proces stwarzania, odtwarzania i poszukiwania dla Węgier nowej silnej tożsamości. 


Wybudowany w 2015 roku płot zatrzymujący imigrantów na granicy węgiersko-serbskiej stał się symbolem stopniowego odejścia Węgrów od zachodnich wartości. Pomniki  węgierskich bohaterów narodowych niczym Jezus w Świebodzinie zaczęły wyrastać w często w  zupełnie niezwykłych miejscach. Węgry stały się większe i mocniejsze dzięki temu, że  choćby  symbolicznie przywrócono mapę Wielkich Węgier ukazującą terytorium sprzed 1920 roku, co wywołało ogólnonarodową dyskusję. Zagubione w trudnej historii ostatniego trzydziestolecia społeczeństwo łatwo ulega populistycznym hasłom i okrągłym zdaniom wyszkolonych polityków. Czy Polacy są już w tym samym  miejscu co Węgry, a może są już krok dalej?



y360759271f2cd0c.jpeg


j42e24403d26cece.jpegTrochę jak odbicie w krzywym zwierciadle, ale bardziej jak smutna opowieść o złym bracie bliźniaku Adamski pokazuje emocje, które towarzyszyły powstawaniu nowego Węgierskiego Ładu. Powstanie w 1848 roku,  Pakt w Trianon w 1920, czy Rewolucja w 1956 roku to daty, które zna każdy Węgier i powoła się na nie w każdej rozmowie o tym, co się w kraju nie udało, a mogło. Dzięki przemyślanej narracji Adamskiego obserwujemy proces skutecznego manipulowania rządzących, którzy tworzą "nowych ludzi", dumnych patriotów, skrzywdzonych przez świat, który odebrał im Wielkie Węgry.


Zdjęcia Adamskiego dobrze portretują relacje między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością a propagandową wizją silnego państwa. Przedstawiają symbole, miejsca, wydarzenia, ale przede wszystkim pokazują człowieka uwikłanego w polityczne procesy zdobywania władzy. Skupiają się na scenach będących codziennością czasu autorytaryzmu: eksponują pomniki, monumentalne budowle, mundury i manifestacje. 

Michał Adamski intuicyjnie podąża od miejsca do miejsca, by dać się zwieść nastrojowi zagubienia w rzeczywistości stworzonej przez Viktora Orbana.


m078bf53ac1d90e0.jpeg


Nadzieja na lepsze zostaje ukryta w absurdzie. Pies o dwóch ogonach to partia polityczna założona przez grupę artystów, którzy w swoich działaniach performatywnych i happeningach wyśmiewają rządzących i ich sposoby zdobywania władzy. Życie wieczne, darmowe piwo, dwa zachody słońca dziennie czy zakaz chorób jako rozwiązanie problemów służby zdrowia to tylko niektóre hasła z ich programu wyborczego. Ich ironiczne spojrzenie na rzeczywistość w umacniającym się autorytaryzmie Viktora Orbana. 


Żeby zrozumieć dzisiejszą Polskę, trzeba spróbować zrozumieć współczesne Węgry. Polska zmienia się przez fascynację Jarosława Kaczyńskiego polityką węgierskiego autokraty. Wybrzmiała ona już w 2011, kiedy to prezes PiS przemówił: Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mieli w Warszawie Budapeszt. 


-----------


W 2021 roku Pracownia Duży Pokój prezentuje serię wystaw i wydarzeń “Czas zmian”. Dokonuje próby określenia, w jakim czasie się znajdujemy, zderza przeszłość z przyszłością, przygląda się następującym zmianom i współczesnemu społeczeństwu. Jedną z takich prób zdefiniowania naszego miejsca jest wystawa “Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego. 


Autor:

Michał Adamski - Fotograf dokumentalista. Głównie zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Współtworzy Fundację i Galerię Pix.House. Jest członkiem ZPAF oraz studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2015 r.. Autor książek fotograficznych “Nie mogę przebrnąć przez chaos” i “Two tailed dog”. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce oraz USA, Portugalii, Niemczech i Litwie. 


www.adamskimichal.com


Wystawie towarzyszyć będzie otwarte dla wszystkich plenerowe spotkanie z twórcami projektu: Michałem Adamskim, Ewą Meissner, Filipem Ćwikiem. Spotkanie odbędzie się również w ramach serii prezentacji projektów fotograficznych, których premiera odbyła się w czasie pandemii. Ich promocja była niemożliwa ze względu na narodowy lockdown. Pracownia Duży Pokój chce pomóc polskim twórcom i stworzyć dla nich miejsce, w którym będą dzielić się swoimi dokumentalnymi opowieściami.


m0bfc4fe02482e43.png


Picture Doc to organizacja, która stara się nawiązywać kontakty w obrębie społeczeństw i między nimi za pomocą opowiadań non-fiction. Tworzymy interdyscyplinarne projekty dokumentalne, wystawy fizyczne i internetowe, filmy dokumentalne i podcasty. We współpracy z organizacjami artystycznymi i społecznymi wyprodukowaliśmy książki oraz spotkania online. Naszym celem jest inspirowanie społeczeństwa do twórczej komunikacji i solidarnego działania, zwracając uwagę na problemy społeczne, polityczne, antropologiczne i ekologiczne. Naszą misją jest angażowanie się w wielopokoleniowe grupy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem studentów. Wolność słowa, demokracja, równość, uczciwość - wartości te stają się coraz bardziej

ograniczone ze względu na sytuację polityczną w Polsce. Dzięki organizowaniu otwartych naborów projektów i wystaw staramy się otwierać drzwi do dialogu i zapraszać publiczność do aktywnego udziału. W 2020 roku stworzyliśmy projekt „Kultura więzi”,

w którym każdy miesiąc poświęcony był konkretnemu tematowi ukazanemu z 4 różnych perspektyw w kulturze społecznej, życiu publicznym, antropologicznym i wizualnym. Udało nam się zorganizować wystawy internetowe obejmujące takie tematy jak:

protesty na Białorusi, aktywizm na rzecz ziemi, fotografia dokumentalna po upadku komunizmu w Polsce, studenckie dzienniki fotograficzne z pandemii i inne. Aby zachęcić młodsze pokolenia do działania, w 2020 roku zorganizowaliśmy cykl dwóch warsztatów fotograficznych dla dzieci w dwóch małych miejscowościach w Polsce, podczas których mogły nauczyć się podstawowych technik fotografii analogowej oraz pracy w ciemni. Ich prace były następnie pokazywane na wystawach,

które budowaliśmy w ich rodzinnych miastach oraz w Warszawie. Często zapraszamy do współpracy różne grupy wiekowe, stąd nasza grupa docelowa jest bardzo duża. Jednak duży nacisk kładziemy na zaangażowanie uczniów z Polski i ze świata.


z2dd2dd6fba8cd60.jpeg


Wystawa odbędzie się w Pracowni Duży Pokój, która mieści się przy ul. Wareckiej 4/6 w Warszawie. To miejsce, z którym Fundacja Picture doc jest ściśle związana. Fundacja współtworzy program artystyczny, opiekuje się galerią oraz planuje stworzyć tu czytelnię książek fotograficznych. Od 10 lat to miejsce dialogu, spotkań i zderzania myśli ze świata artystów i działaczy społecznych. Duży Pokój próbuje zmniejszać obszary alienacji między jednostkami. Do Dużego Pokoju zapraszani są różni obywatele, by we wspólnej debacie, wystawie, warsztatach poszukiwać możliwości odkrywania tego, co łączy ludzi – ponad wszelkimi podziałami. Pracownię Duży Pokój tworzą 4 organizacje:

STOWARZYSZENIE PRACOWNIA ETNOGRAFICZNA IM. WITOLDA DYNOWSKIEGO

FUNDACJA PICTURE DOC

STOWARZYSZENIE 61 / MAMPRAWOWIEDZIEC.PL

STOWARZYSZENIE INICJATYWA WOLNA BIAŁORUŚ


Wystawa organizowana we współpracy z PIX.HOUSE.


o97e8c1bdce3b7f2.jpeg


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
40 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!