id: 5n2wcd

"Szlakiem Nasielskiego Guzika "- Mural

"Szlakiem Nasielskiego Guzika "- Mural

Nasi użytkownicy założyli 1 155 949 zrzutek i zebrali 1 199 896 058 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ!


Mamy ważną wiadomość: jeszcze w tym roku powstanie w Nasielsku mural upamiętniający miejscową Parową Fabrykę Guzików. Gdzie dokładnie się znajdowała? Kto w niej pracował, co dokładnie tam produkowano? 


Ulica Warszawska


Przejdźmy się wspólnie ulicą Warszawską. Dziś pełna aut, przed wojną niemal o każdej porze wypełniona była ludźmi! Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie furmanki wyładowane towarami, ruchliwe żydowskie sklepiki, pokrzykiwania ich właścicieli. Kobiety i mężczyzn spieszących o świcie do pracy w fabryce, pod numer 46  (dziś  52b. )

 


Filaryt z Nasielska


Nasielska Fabryka Guzików powstała w 1897 roku. Swój wielki rozwój zawdzięcza braciom Aaronowi i Boruchowi Filarom. Przy Warszawskiej w różnych okresach produkowano, poza różnymi typami guzików, również grzebienie, klamry i klipsy, części do radioodbiorników oraz tzw. Krajowe Radiosłuchawki Filaryt.


Historia wciąż żywa


W złotych latach fabryka dawała pracę ok. 200 osobom. Znaczną część tego zespołu stanowiły kobiety. 

Budynek miał przeznaczenie fabryczne aż do lat 70. XX wieku (zakład ELPO) . Jeszcze długo nasielczanie mawiali „koło fabryki”, „spotkajmy się przed fabryką”. W całej okolicy do dziś można znaleźć połyskujące perłowo guziki i egzotyczne muszle, z których je wyrabiano – drobne, zachwycające pamiątki historii.

 

Guzik do kapelusza!


Od ponad dwóch lat realizowaliśmy nietypowe zadanie: zbieraliśmy guziki, które darowali nam mieszkańcy naszej gminy oraz powiatu nowodworskiego! Te drobne przedmioty, bez których do dziś życie byłoby trudne, posłużą jako jeden z materiałów do stworzenia wyjątkowego muralu na ścianie dawnej fabryki. W dużej części barwny kolaż będzie malarski.


Kto za tym stoi


Z ożywianiem historii nie ma żartów. To dlatego Urząd Marszałkowski przyznał naszemu projektowi 17 tysięcy, a Burmistrz Nasielska, Starosta Nowodworski i Zarząd Powiatu Nowodworskiego – łącznie 20 tys. To dlatego zaufaliśmy wybitnym artystom z pierwszej kobiecej w Polsce agencji muralowej, Red Sheels z Warszawy. 


Brakuje tak niewiele!


Jesteśmy już prawie u celu. Stworzenie muralu plus uroczysta odsłona z oprawą artystyczną to koszt znaczny, ale do uzbierania! Cieszmy się projektem, który przyciągnie do Nasielska więcej turystów i upamiętni wyjątkową fabrykę. Upamiętnijmy jej właścicieli, pracownice i pracowników.


Zróbmy to razem

 

Agencja, która ma za zadanie ubarwić ścianę fabryki niezwykłym muralem to nie wszystko! Pomyśleliśmy, że współtwórcami działa mogą być również mieszkańcy Nasielska i okolicy. Zorganizujemy ciepłe sąsiedzkie spotkanie, podczas którego będzie można umieścić na ścianie fabryki własny guzik! 


Konkretna prośba


Prosimy o wsparcie finansowe, chwili liczy się każdy grosik. Zachęcamy do zrzutki. Niech historyczne miejsce ozdobi malarska kompozycja z mnóstwem wielobarwnych guzików! Pomyślcie tylko: które miasto ma coś tak wyjątkowego? Nasielsk będzie miał.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 49

GK
Glenn Kurtz
400 zł
EC
Elżbieta Chyczewska
400 zł
MM
Marek Maluchnik
300 zł
MA
MarcinSz
230 zł
RD
Renata Daszczuk
200 zł
Iwona ŁYCZKOWSKA
200 zł
MN
Monika Nojbert
200 zł
Mirosław Świderski
150 zł
MK
Marcin
150 zł
Zobacz więcej