"Szlakiem Nasielskiego Guzika "- Mural
"Szlakiem Nasielskiego Guzika "- Mural
Nasi użytkownicy założyli 1 231 576 zrzutek i zebrali 1 364 307 626 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ!
Mamy ważną wiadomość: jeszcze w tym roku powstanie w Nasielsku mural upamiętniający miejscową Parową Fabrykę Guzików. Gdzie dokładnie się znajdowała? Kto w niej pracował, co dokładnie tam produkowano?
Ulica Warszawska
Przejdźmy się wspólnie ulicą Warszawską. Dziś pełna aut, przed wojną niemal o każdej porze wypełniona była ludźmi! Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie furmanki wyładowane towarami, ruchliwe żydowskie sklepiki, pokrzykiwania ich właścicieli. Kobiety i mężczyzn spieszących o świcie do pracy w fabryce, pod numer 46 (dziś 52b. )
Filaryt z Nasielska
Nasielska Fabryka Guzików powstała w 1897 roku. Swój wielki rozwój zawdzięcza braciom Aaronowi i Boruchowi Filarom. Przy Warszawskiej w różnych okresach produkowano, poza różnymi typami guzików, również grzebienie, klamry i klipsy, części do radioodbiorników oraz tzw. Krajowe Radiosłuchawki Filaryt.
Historia wciąż żywa
W złotych latach fabryka dawała pracę ok. 200 osobom. Znaczną część tego zespołu stanowiły kobiety.
Budynek miał przeznaczenie fabryczne aż do lat 70. XX wieku (zakład ELPO) . Jeszcze długo nasielczanie mawiali „koło fabryki”, „spotkajmy się przed fabryką”. W całej okolicy do dziś można znaleźć połyskujące perłowo guziki i egzotyczne muszle, z których je wyrabiano – drobne, zachwycające pamiątki historii.
Guzik do kapelusza!
Od ponad dwóch lat realizowaliśmy nietypowe zadanie: zbieraliśmy guziki, które darowali nam mieszkańcy naszej gminy oraz powiatu nowodworskiego! Te drobne przedmioty, bez których do dziś życie byłoby trudne, posłużą jako jeden z materiałów do stworzenia wyjątkowego muralu na ścianie dawnej fabryki. W dużej części barwny kolaż będzie malarski.
Kto za tym stoi
Z ożywianiem historii nie ma żartów. To dlatego Urząd Marszałkowski przyznał naszemu projektowi 17 tysięcy, a Burmistrz Nasielska, Starosta Nowodworski i Zarząd Powiatu Nowodworskiego – łącznie 20 tys. To dlatego zaufaliśmy wybitnym artystom z pierwszej kobiecej w Polsce agencji muralowej, Red Sheels z Warszawy.
Brakuje tak niewiele!
Jesteśmy już prawie u celu. Stworzenie muralu plus uroczysta odsłona z oprawą artystyczną to koszt znaczny, ale do uzbierania! Cieszmy się projektem, który przyciągnie do Nasielska więcej turystów i upamiętni wyjątkową fabrykę. Upamiętnijmy jej właścicieli, pracownice i pracowników.
Zróbmy to razem
Agencja, która ma za zadanie ubarwić ścianę fabryki niezwykłym muralem to nie wszystko! Pomyśleliśmy, że współtwórcami działa mogą być również mieszkańcy Nasielska i okolicy. Zorganizujemy ciepłe sąsiedzkie spotkanie, podczas którego będzie można umieścić na ścianie fabryki własny guzik!
Konkretna prośba
Prosimy o wsparcie finansowe, chwili liczy się każdy grosik. Zachęcamy do zrzutki. Niech historyczne miejsce ozdobi malarska kompozycja z mnóstwem wielobarwnych guzików! Pomyślcie tylko: które miasto ma coś tak wyjątkowego? Nasielsk będzie miał.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!