id: 5rvwyg

Badania genetyczne lokalnych klonów winorośli szlachetnej

Badania genetyczne lokalnych klonów winorośli szlachetnej

Nasi użytkownicy założyli 1 187 657 zrzutek i zebrali 1 249 329 278 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

 

Lokalne klony odmian winorośli właściwej (vitis vinifera) są największym skarbem winiarskich regionów Europy. Stanowią one o ich tożsamości i długiej historii, przekładają się na oryginalność szczepów i win.

Jedynym znanym miejscem w Polsce, gdzie winorośl właściwa rośnie w stanie dzikim jest obszar starych winnic rozciągający się na zachód od miejscowości Łaz (gmina Zabór, województwo lubuskie). W rejonie Zielonej Góry historia uprawy winorośli sięga XII wieku.

Obecnie trwa procedura wpisania tego obszaru do rejestru zabytków (jako krajobraz kulturowy). Mamy tam wzniesione przez człowieka tarasy, na których rosną stare krzewy.

Kilka z nich zostało zbadanych i rozmnożonych przez ampelografa Andreasa Junga w 2007 roku.

22 maja 2024 roku z Centro di Ricerca Viticoltura ed Enologia wpłynęły do nas wyniki badań kolejnych czterech krzewów. Okazało się, że na dwóch stanowiskach (zarejestrowanych jako pomniki przyrody) zidentyfikowano pinota, na kolejnym odmianę Tauberschwartz, zaś krzew rosnący w lesie określono jako Chasselas! Próbki wysłaliśmy tydzień wcześniej, wyniki nadeszły szybko!

Koszt badania jednego krzewu to 150 euro. Chcielibyśmy przebadać jeszcze co najmniej 30 roślin, a w przyszłości założyć szkółkę i spopularyzować te rośliny w Polsce i Europie, bo mają one doskonałe geny, by stać się wizytówką lubuskiego i polskiego winiarstwa.

Szukamy sprzymierzeńców i liczymy na zaangażowanie placówek naukowych i władz, bo projekt wymaga solidnych badań naukowych.

Stąd wielka prośba o wparcie badań genetycznych – może wyniki przekonają decydentów. Dziękujemy!

Prosimy również o podpisanie się pod petycją, w której apelujemy o to, by wspomniany wyżej obszar nie został zniszczony przez inwestycję planowaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Chcemy ochronić przed buldożerami najstarszą, XVIII wieczną polską winnicę. (avaaz.org) Drogowcy nie chcą budować drogi po istniejącym śladzie, czyli bez dewastacji środowiska naturalnego. W dobie zmian klimatycznych wybrali koncepcję, która uderza w bioróżnorodność i dziedzictwo kulturowe.


FhZp70fAclVAPt21.pnghkCrmFvNLt5bkHZ6.jpgp5Xo2fCcocuforPo.jpget1LC92SnbM83nGM.jpgi3CpWPFGLn5kina1.jpghlGVcf9kvdtbHl44.jpgBrN4ndYIx8cvLc5B.jpgx803FS5ti659SfvW.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 21

FD
franz daron
160 zł
FD
Franz Daron
 
Użytkownik niezarejestrowany
500 zł
AG
Gordon
100 zł
MW
Monika Witkowska
20 zł
AW
Andrzej Woźniak
200 zł
WB
WIKTOR BRUSZEWSKI
450 zł
IL
Igor Lankosz
80 zł
KL
Kasia L-N
100 zł
MS
mst Stefaniak
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków