id: 5s67hh

Remont s/y Zawiszy Czarnego

Remont s/y Zawiszy Czarnego

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
66 089 zł
z 100 000
66%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 037 240 zrzutek i zebrali 1 107 174 237 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia remontu s/y Zawiszy Czarnego, polskiego żaglowca, który jest jedną z najstarszych tego typu jednostek w naszym kraju. Stanowi on nierozłączny element kultury, historii, edukacji, oraz dumy narodowej. We wrześniu bieżącego roku konieczne jest przeprowadzenie remontu, aby utrzymać klasę żaglowca.


Imię oraz nazwisko każdej osoby, która wpłaci kwotę powyżej 500 zł, zostanie wygrawerowane na tablicy pamiątkowej umieszczonej na statku!


Przeznaczając pieniądze na naszą zbiórkę, wspierają państwo wychowanie morskie polskiej młodzieży oraz trwanie dumnej i bohaterskiej historii jednostki, do której poznania zachęcamy.


ACtC-3fqmhJ0vr8mplcRZVatRfKx75YkpAkzDCX9l6nsfXUcSACM3Cn4kMZcOskVU0HXEDS2om2wOG1fajiz81zJL3PazXgGHF2eWog25fdr4yEI1bklCB5lMSiO6T22xnYZBl41YH_yZIZEzhNO23ySV7HstA=w1184-h789-no?authuser=0

Zawisza Czarny jest żaglowcem należącym od lat 60-tych ubiegłego wieku do największej organizacji pozarządowej. Jest to Związek Harcerstwa Polskiego, który liczy na dzień dzisiejszy ponad 110 000 członków. Zawisza jest największym skautowym żaglowcem na świecie. Kontynuuje on tradycje swojego wielkiego poprzednika, drewnianego żaglowca o tej samej nazwie, który od 1935 roku pod komenda legendarnego wychowawcy żeglarzy generała Mariusza Zaruskiego pełnił służbę dla młodzieży harcerskiej.


ea79849026d22bd9.jpegPrawie każdy doświadczony polski żeglarz przeszedł przez pokład Zawiszy. Atmosfera, która wytwarza się na rejsach, gwarantuje niezapomniane morskie przeżycia i przyjaźnie, które potrafią przetrwać dziesięciolecia. Imię tego statku nie zostało wybrane przypadkowo: nosząc imię Zawiszy Czarnego - polskiego rycerza, bohatera bitwy pod Grunwaldem, będącego wzorem wszelkich cnót rycerskich, słynącego z odwagi i dotrzymywania danego słowa. W roku 1984 podczas regat atlantyckich, Zawisza Czarny wsławił się przeprowadzeniem brawurowej akcji ratowniczej, w bardzo trudnych warunkach pogodowych w rejonie Bermudów, ratując cześć załogi żaglowca Marquez, który zatonął w niespodziewanym i niezwykle gwałtownym szkwale. Załoga Zawiszy wykazała się odwagą i odpowiedzialnością, ponieważ po uratowaniu rozbitków jacht pozostał w rejonie wypadku, poszukując kolejnych ofiar, pomimo silnego wiatru i wysokiego stanu morza. Na Bermudach po udanej akcji ratunkowej witano ich jak bohaterów. Załoga Zawiszy otrzymała za tę akcję nagrodę Komitetu Olimpijskiego Fair Play.


Akcja ratowania rozbitków z Marquesa [fot. arch. Feliksa Szczota]


Tym wydarzeniem szkuner dowiódł, że jest godny nosić to niezłomne imię Zawiszy. Jacht ten stał się na przestrzeni lat historyczną ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. Wiele szant, opowieści, wydane publikacje, a nawet posiadanie własnego Męskiego Chóru Szantowego tylko utwierdza wszystkich w tym przekonaniu. S/Y Zawisza Czarny nie tylko wpisał się w ramy historii, ale również od wielu lat stanowi nierozłączny element gdyńskiego nadmorskiego krajobrazu.


S/Y Zawisza Czarny w liczbach w ciągu roku:

  • 41 rejsów w ciągu roku
  • 1358 h płynięcia pod żaglami
  • 1886 osób, które odbyły rejs
  • 224 dni na morzu
  • 124 zawinięć do polskich i zagranicznych portów


Koszt remontu przewidywany jest na ponad 1 mln zł, a więc każdy grosz się liczy, wpłacaj nie czekaj! Widzimy się na morzu!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 4

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Kartka Pocztowa
Kartka pocztowa z podziękowaniami z wizerunkiem s/y Zawiszy Czarnego
50 zł

Kupione 35

Zakończona
Inne
Naszywka - Wspieram remont Zawiszy
Naszywka z wizerunkiem Zawiasa i napisem "Wspieram Remont Zawiszy"
100 zł

Kupione 74

Zakończona
Inne
Poszycie Zawiszy z podziękowaniem
Każda osoba, która wpłaci 1000 zł otrzyma kawałek Zawiszy do domu. Mianowicie chodzi o część poszycia z wygrawerowanym podziękowaniem.
1000 zł

Kupione 14

Zakończona

Wpłaty 271

KC
Karol Czuro
1 700 zł
PK
Joanna, Paweł i Michał Kosieradzcy
1 500 zł
DD
Dariusz Drzewiecki
ŻZ
Żeglarze z Wielkopolski
1 500 zł
DS
Dawid Schwann
1 200 zł
RO
Renata Opalińska
JI
Jerzy Rysiewicz
1 100 zł
SS
Wojtek Szczepan Szczepanowski
1 001 zł
TM
Trzy Majtki (trójmiejski zespół szantowy)
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
Zobacz więcej

Komentarze 13

 
2500 znaków