id: 5thcaz

Powstrzymanie budowy obwodnicy zachodnim korytarzem Olsztyna

Powstrzymanie budowy obwodnicy zachodnim korytarzem Olsztyna

Nasi użytkownicy założyli 1 014 045 zrzutek i zebrali 1 060 196 138 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jako mieszkańcy Olsztyna i gminy Dywity oraz sympatycy tych terenów, zawiązaliśmy nieformalną grupę Zielony Pierścień Olsztyna, która stanęła w obronie unikatowych przyrodniczo terenów leżących na trasie planowanego zachodniego korytarza obwodnicy Olsztyna. Chcemy wyrazić sprzeciw wobec tych zamierzeń. Rozumiemy potrzebę budowy obwodnicy i modernizacji infrastruktury, uważamy jednak, że inwestycja ta powinna przebiegać przez tereny w większym stopniu zurbanizowane, a nie miejsca najatrakcyjniejsze przyrodniczo i rekreacyjnie.

Planowana trasa zachodniego korytarza obwodnicy przecina siedliska chronionych ptaków, w tym orła krzykliwego i bielika, tereny z licznymi siedliskami dzikich zwierząt i występowaniem unikatowej roślinności. Przecina cenne podmokłe obszary w kompleksach leśnych i Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny, ingeruje oddziaływaniem w użytek ekologiczny Bagno Bażęgi oraz liczne oczka wodne w urozmaiconym rolniczym krajobrazie, Czyli miejsca o ogromnym znaczeniu przyrodniczym. Realizacja tej trasy grozi zniszczeniem tych ekosystemów i naruszeniem niezwykłej harmonii, którą się tu cieszymy.

Nasz opór nie wynika jedynie z troski o przyrodę, jest także rezultatem rozważnej analizy. Trasa zachodniego korytarza (w przeciwieństwie do korytarza wschodniego) nie poprawi w żaden sposób komunikacji w Olsztynie ani w ościennej gminie Dywity. Podobnego zdania są władze miasta Olsztyna. Naszym zdaniem inwestycja ta jest nieuzasadniona pod względem strategicznym, ekonomicznym i przyrodniczym. Aby jednak nasz opór mógł realnie wpłynąć na powstrzymanie tej inwestycji, potrzebujemy mocnych argumentów, a te zapewnią nam niezależne ekspertyzy przyrodnicze wykonane na trasie planowanej obwodnicy. To zaś wiąże się ze znacznymi kosztami.

Apelujemy zatem do wszystkich, którzy podzielają nasze przekonania o wsparcie naszej inicjatywy. Wasza pomoc może okazać się kluczowa w walce o ochronę wyjątkowych przyrodniczych skarbów Warmii Garbatej. Każda złotówka może przybliżyć nas do tego celu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 23

JA
Jacek
100 zł
WB
Dendrowolf
WO
Mirosław Arczak | Wspólny Olsztyn
555 zł
AZ
Andrzej Zakrzewski
ukryta
Maja Świerżewska
50 zł
Weronika Świerżewska
20 zł
BG
Bartosz Grucela
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
SW
Swaj
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • WO
    Mirosław Arczak | Wspólny Olsztyn

    Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i cieszymy się z możliwości wsparcia tej wartościowej inicjatywy!

    555 zł