id: 5xueuz

Odbudowa tarlisk i zarybianie Sanu

Odbudowa tarlisk i zarybianie Sanu

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 146 519 zrzutek i zebrali 1 194 457 699 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

SOS dla Sanu!

Górski San jest jedną z najpiękniejszych  i wciąż jeszcze dzikich rzek w Europie. Wije się pośród bieszczadzkich gór i lasów niczym błękitna wstęga, poprzecinana wyspami i starorzeczami z licznymi żeremiami bobrów. Niestety na skutek zmian klimatycznych i działalności człowieka grożą mu nieodwracalne zmiany w ichtiofaunie. Zapora w Solinie zatrzymuje transport cennego żwiru, gospodarka leśna i nagłe burze są przyczyną lawin błotnych spływających do rzek i potoków, a ostatnie powodzie zniszczyły tarliska. Ciepłe zimy powodują, że zatrzymują się tu tysiące kormoranów, które dawniej odlatywały na południe Europy. Ptaki te żerują na rybach, które stanowią nie tylko naturalny zasób pokarmowy dla wydr i czarnych bocianów, ale również są przyrodniczo cenne. Wypierane są gatunki ryb szlachetnych oraz znacznie spada populacja gatunków chronionych i endemicznych takich jak minogi, kiełbie, głowacze, kozy, brzanki, brzany karpackie, piskorze, piekielnice. W ostatnich latach w wyniku przegrzania wody oraz presji wędkarskiej drastycznie zmniejszyła się populacja głowacicy. W Polskiej czerwonej księdze zwierząt głowacice, zostały uznane jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Stąd tylko krok do gatunków zanikłych, jak jesiotr lub wymarłych, jak tur.

Głowacica jest ostatnim przedstawicielem majestatycznych ryb łososiowatych, których naturalne tarło można zaobserwować na Sanie. Jej nieliczna populacja występuje również w Dunajcu i Popradzie. Jest to ryba długowieczna, może osiągnąć rozmiar ponad 1,5 m i dożyć ok. 50 lat. Bezsprzecznie należy do narodowych skarbów ichtiofauny. Nic nie jest dane raz na zawsze. Boleśnie i dobitnie przekonaliśmy się na przypadku łososia i jesiotra, gdzie właściwe bezpowrotnie zatraciliśmy rodzimą populację.

Dlatego też, zwracam się do wszystkich miłośników przyrody i ludzi dobrej woli o wsparcie zarybiania Sanu głowacicami oraz odbudowę przynajmniej jednego tarliska. Zarybienia zaplanowano na początek maja, a odbudowę tarliska na przełom lipca i sierpnia br., co pozwoli na odbycie naturalnego tarła wielu gatunkom. Projekt będzie realizowany we współpracy z Kołem PZW w Zagórzu.

To w Twoich rękach jest los tej przepięknej krainy. To, czy przyszłe pokolenie będzie mogło obcować z tym niezwykłym darem natury, zależy od każdego z nas. Nie możemy pozwolić, aby to wielkie dziedzictwo zostało zaprzepaszczone! Nie zwlekaj, już dziś wesprzyj naszą planetę, nasz wspólny Dom i naszą przyszłość, nasz San!

Dziękuję w imieniu przyszłych pokoleń Polaków!

Ernest Nowak

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 86

MU
Michał Ulman
100 zł
PU
Piotr Uruski
100 zł
MK
Marek Kowalski
50 zł
NM
Nęczyński Mateusz
66 zł
PZ
Paweł Zawisza
20 zł
WM
Wojciech Mendzelewski
100 zł
MD
Mateusz Drela
100 zł
 
Dane ukryte
24 zł
AW
Łukasz Woźniczak
100 zł
ŁC
Lukasz Czajkowski
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!