id: 5y4b9b

Remont Mostu nad Sanem w Bieszczadach - Dwerniczku

Remont Mostu nad Sanem w Bieszczadach - Dwerniczku

Nasi użytkownicy założyli 958 917 zrzutek i zebrali 966 685 901 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Drodzy Państwo - zwłaszcza Druhny, Druhowie, Harcerze, Turyści.


Pewnie wielu z Was zna, a jak nie, to mam nadzieje, że wkrótce pozna most nad Sanem w Dwerniczku - Bieszczadach. Ten bieszczadzki most znajduje się w pomiędzy miejscowościami Procisne i Dwerniczek i jest atrakcją turystyczną - punktem widokowym na piękne zakole Sanu, znajdujące się w Krajobrazowym Parku Doliny Sanu - otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Niektórzy, zastanawiają się po co powstał ten most, niektórzy określają go "mostem do nikąd", mostem do dawnego ZSRR, a prawda jest inna. W latach 70 w Bieszczadach zaczęła się Harcerska Operacja "Bieszczady 40", gdzie podczas wakacji harcerze z całej Polski zwiedzali Bieszczady, ale także pełnili czynną służbę w miejscowych zakładach pracy takich jak PGR, Iglopol, tartaki, budowali np. szkoły czy pracowali w polu i lesie. W 1974 roku powstała również Baza Harcerska Hufca ZHP Sosnowiec (ówczesna Katowicka Chorągiew ZHP) w Dwerniczku.


Żeby dostać się na bazę "suchą nogą" należało wybudować odpowiednią przeprawę. Na początku, harcerze budowali swoje mosty całkowicie drewniane czy to przez wyspę, czy to na odpowiednich kolumnach - niestety gdy przychodziła "wielka woda" mosty znikały.lPCpb0OJQcMGvKOc.jpg


V03TcwwwDWrvqLWr.jpg

VACCZQGLYgbbil3M.jpg

Dzięki staraniom instruktorów harcerskich i przyjaciół harcerstwa został wybudowany stalowo-drewniana kładka podtrzymywana linami, które zamontowane są na wysokim pylonie. Od momentu powstania - 1977 rok- do lat 90 ubiegłego stulecia, służył zarówno harcerzom jak i mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy chodzili m.in. z bydłem pomiędzy np. pastwiskami w okolicy Dwerniczka i oborami, które zlokalizowane były w Stuposianach.


Zgodnie z różnymi uzgodnieniami i zawirowaniami historycznymi, utrzymanie mostu w odpowiednim stanie spoczęło na sosnowieckich harcerzach. Raz na ok. 10 lat należy wymienić poszycie mostu, dodatkowo malowanie i konserwacja skorodowanych części i naprawa przyczółków mostu pochłania duża część wypracowanych funduszy.

Komenda Hufca ZHP w Sosnowcu zabezpieczyła część środków na remont mostu, ale w związku inflacją czy znacznym wzrostem ceny materiałów i robocizny przewidziane koszty wzrosły 3-4 krotnie. Dodatkowo wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że na początku marca 2022 roku Komenda Hufca ZHP w Sosnowcu podjęła decyzję o zamknięciu bazy w Dwerniczku w tym roku ze względów bezpieczeństwa, ponieważ baza znajduje sie ok. 3-4 km od granicy z Ukrainą. W zależności od roku z bazy podczas obozu korzysta od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Sam most jest odwiedzany przez turystów dość często.... co również wpływa na jego użytkowanie.


Zwracamy się do Państwa o pomoc w zebraniu odpowiednich środków finansowych tak, aby móc odpowiednio wyremontować most. Szacowany koszt podstawowego remontu to ok. 70-80 tysięcy złotych. W chwili obecnej potrzebujemy zebrać 50 tysięcy złotych i liczymy na Was. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkim nam dzisiaj jest ciężko, jednak myślę, że razem damy radę.


Nasz most w Bieszczadach jest obiektem licznych artykułów - zwłaszcza w prasie/mediach podróżniczych. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "most w Dwerniczku"


TlVF9uDQUbdhu7pl.jpg

kxtpAeU6UE5LIfm3.jpgaxyWg1p7MDRg6Xng.jpg

f3Yhi2KFOQEbHIX9.jpg

Z góry dziękujemy!


Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ


Harcerze z Sosnowca


zdjęcia - własne. os przyjaciół harcerzy, udostępnione publicznie lub kiedyś przesłane do Komendy Hufca ZHP w Sosnowcu

Lokalizacja

Sosnowiec, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 3 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Aktywne organizatora:
Inne
Fundator Drzazgi
Fundator Drzazgi - dla wszystkich osób, firm, organizacji, które wpłacą min 50 zł lub więcej. Zostanie przekazana specjalny magnes przedstawiający most
50 zł

Kupione 13

Inne
Fundator Gwoździa
Fundator gwoździa - dla wszystkich osób, firm, organizacji, które wpłacą min 200 zł lub więcej. Zostanie wykonana specjalne tabliczki zbiorowa które zostaną przytwierdzone do mostu w ramach podziękowań.
200 zł

Kupione 2

Inne
Fundator Deski
Fundator deski - dla wszystkich osób, firm, organizacji, które wpłacą 1000 zł lub więcej. Zostanie wykonana specjalna tabliczka (ze wzorem ustalonym przez wpłacającego), która zostanie przytwierdzona do mostu w ramach podziękowań.
1000 zł

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 23

EM
Ewa
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Anna Żaba
50 zł
MO
Monika
50 zł
AS
Anna Skałecka-Wójcik
50 zł
JO
Jacek Owczarek
50 zł
MK
Mieczysław Krugłowski
50 zł
AD
Anna Deńca
100 zł
SK
Sebastian Komorowski
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • ES
    Ewelina

    Super, że mogę się dorzucić do remontu mostu, z którym mam takie dobre wspomnienia 😊

    30 zł