Kupmy Polskę jaką chcemy
Kupmy Polskę jaką chcemy
Nasi użytkownicy założyli 1 263 420 zrzutek i zebrali 1 452 502 185 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Tytułowe hasło wydaje się przewrotne? Tylko z pozoru. Zastanawiasz się czy można Cię kupić? A jeśli tak, to za jaką kwotę?
100 tysięcy? Milion? Jaką cenę mają Twoje prawa i obowiązki w Polsce?
Czy wiesz ile PiS wydał na kampanię wyborczą w 2019 roku? Około 30 milionów złotych. Mniej niż złotówkę na każdego obywatela. Za niespełna złotówkę kupili sobie prawo o decydowaniu o Twoich prawach i obowiązkach.
Wcześniej, gdy władzę zdobyło PO, było podobnie. Politycy kupowali sobie nasze głosy za nasze własne pieniądze. Obiecywali zmiany, reformy.
Nie sądzisz, że czas to zmienić?
Jest rok wyborczy. Politycy kolejny raz będą chcieli kupić nasze głosy. Dlaczego zatem my nie możemy "kupić" Polski takiej jakiej byśmy chcieli?
Zebraną kwotę przeznaczymy na kampanię informacyjną, tak aby politycy dowiedzieli się jakiej Polski chcą obywatele, a nie obywatele usłyszeli jakiej Polski chcą politycy.
Jeśli popierasz przedstawione poniżej kierunki zmian, to wpłać choćby drobną kwotę. Złotówkę, pięć, dziesięć, sto. Nie ważne ile. Ważne, aby wpłacić choćby grosz i pokazać, że to obywatele mają głos w tej sprawie.
Pamiętaj na ile wycenili Cię politycy. Pokaż im swoją prawdziwą wartość.
4 dniowy tydzień pracy
Dobrobyt bierze się z pracy. Ale nie z samego faktu pracy, tylko z jej efektów. Polacy pracują dłużej niż inne narody, ale niekoniecznie już tak efektywnie jak światowi liderzy. Doświadczenia wielu krajów i przedsiębiorstw z ostatnich dwóch lat pokazują, że 4 dniowy tydzień pracy pozytywnie wpływa na jej efektywność. Pracownicy są mniej zmęczeni a przez to wydajniejsi, przychody firm są wyższe, koszty mniejsze, a pracownicy są bardziej zadowoleni z pracy i z życia. Będziemy mieć więcej czasu dla rodziny, dla siebie, na podróże. Zyskają turystyka i usługi. A przede wszystkim zyskamy my.
Likwidacja wieku emerytalnego
Czy to państwo powinno decydować kiedy możesz przejść na emeryturę czy Ty? Pracujesz od 16 roku życia przez 40 lat i ciągle masz jeszcze wizję przymusowej pracy przez kolejne 10 lat zanim otrzymasz swoją ciężko wypracowaną emeryturę? Z powodu choroby nie masz już sił i zastanawiasz się czy w ogóle dożyjesz do emerytury?
Nie tak powinny wyglądać nasze myśli o przyszłości i emeryturze.
Pracując ciężko przez całe życie powinniśmy móc sami zdecydować kiedy zakończyć etap pracy zawodowej. Jeśli chcesz przejść na emeryturę mając 55 lat, to dlaczego nie? Czujesz się znakomicie i chcesz pracować do 70 roku życia? Fantastycznie. Ale niech to będzie Twój wybór.
Gruntowne zmiany w systemie edukacji
Szkoła powinna przygotowywać do życia a nie uczyć wypełniania testów według wymyślonego przez kogoś klucza odpowiedzi. Powinna uczyć kreatywności, odpowiedzialności, logicznego myślenia, przedsiębiorczości.
Czy w dorosłym życiu przydała Ci się wiedza o amebach, albo jak policzyć logarytm? Jeśli się tym nie zajmujesz zawodowo albo to nie jest Twoje hobby to z pewnością nie.
Dlaczego nauczyciele uczą przez 30 lat tego samego, pomimo iż świat zmienia się każdego dnia? Skoro świat idzie naprzód to szkoła, w której nasze dzieci spędzą kilkanaście lat, także powinna iść z duchem czasu.
Likwidacja ryczałtowej składki do ZUS i NFZ
Prowadzisz małą rodzinną firmę? Ledwo wiążesz koniec z końcem? Takich ludzi jak Ty jest dużo więcej. Dobrze wiesz, że obciążenie składkowe do ZUS i NFZ jest duże. Dlaczego musisz płacić ryczałtowo półtora tysiąca złotych skoro Twój zarobek jest niewiele większy? Albo, co gorsza, masz straty a i tak musisz płacić składki?
Gdyby składki były liczone jako pewien procent od dochodu to byłyby sprawiedliwsze. Płacisz tylko wtedy, gdy zarabiasz i tyle, aby było Cię na nie stać.
Likwidacja części składki opłacanej przez pracodawcę
Pracodawca oprócz pensji brutto musi do pracownika jeszcze sporo dopłacić. Są to składki do ZUS finansowane przez pracodawcę. A pracownik często nawet o tym nie wie.
Średnia krajowa to obecnie około 7000 zł brutto. Dla pracodawcy to jednak prawie 8500 zł.
Zlikwidujmy ukryte koszty pracy.
Skrócenie kolejek do lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów
Złapało Cię przeziębienie i do lekarza rodzinnego musisz czekać tydzień? Masz chore serce a wizyta u kardiologa została wyznaczona za 2 lata? Czy tak powinna wyglądać opieka zdrowotna w centrum Europy? Zdecydowanie nie.
Państwo powinno zapewnić możliwości kształcenia większej ilości lekarzy. W Europie jest około 4 lekarzy na każde 1000 mieszkańców. W Polsce tylko około 3. Należy rozbudować system kształcenia w zawodach medycznych i zapewnić odpowiednie finansowanie służbie zdrowia. Nie tylko na kształcenie, ale też na warunki pracy, sprzęt do badań, czy choćby godne wyżywienie w szpitalach.
Program obowiązkowych badań profilaktycznych
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Wcześnie wykryte choroby dają większe szanse wyleczenia. Ich leczenie jest prostsze i tańsze a skutki uboczne mniejsze. Aby je jednak wykryć potrzebne są badania profilaktyczne. Nie chcesz się badać? To nie oczekuj pierwszeństwa w leczeniu. Dbasz o zdrowie? Dostaniesz więcej i szybciej.
Likwidacja umów cywilnoprawnych, tzw. "umów śmieciowych"
Około miliona osób pracuje obecnie w Polsce wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych. Nie mają poczucia bezpieczeństwa, prawa do urlopu, świadczeń, stałości zatrudnienia. Cierpią na tym setki tysięcy rodzin. I pozwala na to rozwinięty kraj w centrum Europy...
Podstawą zatrudnienia powinna być umowa o pracę. Można zmienić Kodeks pracy by był korzystny dla pracodawców, ale i dobry dla pracowników. Można zlikwidować umowy "śmieciowe", wystarczy chcieć.
Rząd specjalistów
Rząd powinni tworzyć specjaliści z danych dziedzin, a nie wyłącznie politycy kompletnie niezwiązani z ministerstwem, którym kierują. Czy osoba, która nigdy nie miała styczności ze sprawami, o których decyduje, może być dobrym zarządcą?
Odpowiedzialność polityków za złożone obietnice
Rozliczenie polityka za niespełnione obietnice? To obecnie fikcja. Obietnica goni obietnicę, aby tylko wygrać wybory. A potem? 4 lata do kolejnych wyborów, więc wyborcy może zapomną. Niech politycy odpowiadają przed sądem za swoje kłamstwa, niech płacą odszkodowania za niedotrzymane słowa. Niech nie będą chorągiewkami na wietrze.
Szybkie i sprawne sądy
Sprawy ciągnące się latami? Można nie dożyć ich finału. Można stracić majątek na prawników zanim doczeka się sprawiedliwości. W innych krajach można sprawy załatwiać szybciej. W Polsce też by można było.
Proste podatki
System podatkowy powinien być przede wszystkim prosty. Bez luk, kruczków prawnych, wyłączeń, sprzecznych interpretacji. Tak by uczciwy podatnik nie musiał się bać kontroli podatkowej. Dzięki temu podatki będą mogły być też niskie, a kary za ich niepłacenie wysokie. Tak by nie opłacało się oszukiwać.
Silna, sprawna i kompetentna administracja
Państwo jest silne, gdy ma sprawną administrację. Nie pełną biurokracji, ale wspomagającą obywateli. Powinna być nowoczesna, efektywna, wyposażona w narzędzia umożliwiające skuteczne ściganie przestępców i pomoc zwykłym obywatelom.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.