id: 5ygjex

1 zł = 1 obiad dla dziecka w Kamerunie

1 zł = 1 obiad dla dziecka w Kamerunie

Nasi użytkownicy założyli 1 187 659 zrzutek i zebrali 1 249 346 418 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Czy wyobrażasz sobie, że budzisz się rano i nie masz pewności, czy uda Ci się dziś zaspokoić głód? Że wstając już wiesz, że po wodę będziesz musiał iść do oddalonej o kilka kilometrów studni? O ile zdążysz, bo być może wcześniej zostaniesz zmuszony do pracy, za którą nie otrzymasz zapłaty.


Tak wygląda codzienność większości ludności Baka. W południowo-wschodnim Kamerunie żyją obok większej grupy etnicznej – Bantou. Relacje pomiędzy sąsiadującymi ze sobą społecznościami są trudne, naznaczone dyskryminacją, a często wręcz nienawiścią. Baka bywają przez Bantou bici, prześladowani, wykorzystywani do – w zasadzie niewolniczej – pracy (co nie omija również dzieci).


Baka, o ile w ogóle wspomina się o nich w Europie, często określa się jako „Pigemejów” – sami nie chcą jednak tak o sobie mówić, ważna jest dla nich etniczna tożsamość. „Baka” w dosłownym tłumaczeniu znaczy „przysiadać na gałęzi” (jak ptak, na chwilę) – i tak żyli jeszcze do niedawna: prowadzili koczowniczy tryb życia, ich środowiskiem życia był las, żywili się tym, co w lesie można było znaleźć i upolować. W związku z regulacjami rządowymi (m. in. dotyczącymi zakazu polowań, czy nawet zbierania miodu) i eksploatacją terenów leśnych zostali zmuszeni do zmiany trybu życia i osiedlenia się w sąsiedztwie Bantou. Odnalezienie się w tej zmianie jest dla nich ogromnym wyzwaniem.

Komisja Praw Człowieka ONZ miała zająć się tematem i zbadać sprawę sytuacji ludności rdzennej w Kamerunie, na tę chwilę nie widać jednak żadnych systemowych zmian, a wsparcie dla poprawy stosunków między obiema grupami na poziomie instytucji jest często tylko deklaratywne.


Postanowiliśmy nie czekać na systemową zmianę i działać już teraz!

We współpracy ze Zgromadzeniem Braci Szkół Chrześcijańskich de La Salle wybudowaliśmy szkołę dla Baka i Bantou w Bingongol.

·       W szkole dzieci zdobywają edukację (na poziomie niepełnej szkoły podstawowej), która pomoże im w dalszym budowaniu sprawczości i kształtowaniu kompetencji niezbędnych m. in. do tego, by w przyszłości otrzymywać godziwe wynagrodzenie za pracę.

·       To w szkole dzieci mogą zjeść, często jedyny w ciągu dnia, pełnowartościowy posiłek.

·       Wreszcie – to w szkole Baka siedzą obok Bantou. Każdy dzień nauki stwarza szansę, by dzieci z obu grup mogły dostrzegać nie tylko to, co je dzieli, ale także to co, łączy – we wspólnej zabawie, nauce, przy wspólnych posiłkach, na przerwach. Relacje, które zacieśniają się pomiędzy dziećmi przekładają się także na stopniową zmianę wzajemnego nastawienia pomiędzy rodzicami z obu grup.


Zmiana zaczyna się od edukacji, ale żeby ta edukacja była możliwa dzieci muszą mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Dlatego przy szkole wybudowaliśmy studnię, a każdemu dziecku uczęszczającemu do szkoły codziennie zapewniamy obiad.


Twoja wpłata to bezpośrednie wsparcie dla dzieci w szkole w Bingongol w Kamerunie,

1 złotówka = 1 obiad dla dziecka w szkole Fundacji DCU w Bingongol.


Dla większości z nas złotówka to niewiele, a dla dziecka uczącego się w szkole w Bingongol – posiłek, dzięki któremu będzie miało siły na cały dzień.

Nie mamy rządowego finansowania i systemowego wsparcia. W rejonach, gdzie żyją Baka często brak prądu, wody, sieci telefonicznej, nie mówiąc o Internecie. Trudne warunki nie przyciągają organizacji dobroczynnych, my odważyliśmy się działać właśnie tam – w południowo-wschodnim Kamerunie.

Potrzebujemy jednak wsparcia, by móc kontynuować pracę i zapewniać uczniom naszej szkoły codzienny posiłek, bez którego edukacja nie będzie możliwa. Nie mając zapewnionego posiłku, dzieci (szczególnie Baka) nie będą mogły się uczyć – czas, który mogłyby przeznaczyć na naukę będą musiały poświęcić na zdobycie pożywienia, co w ich obecnej sytuacji – bez wsparcia – niejednokrotnie okaże się zresztą zadaniem niemożliwym do zrealizowania.


Wpłacając złotówkę pomagasz nam pomagać. W Fundacji DCU mamy w sercach słowa Nelsona Mandeli „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat” – Twoja wpłata pomaga nam wcielać tę wiarę w życie.

Każda Twoja złotówka to jeden obiad dla dziecka w naszej szkole w Bingongol w południowo-wschodnim Kamerunie. Pomóż nam pomagać!

 

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 60

AN
Anna N
AK
300 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
NN
Nnnn
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
OP
Oczko Pwł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!