id: 654c33

Pomóż nam pobić kolejny Koronkowy Rekord Świata!

Pomóż nam pobić kolejny Koronkowy Rekord Świata!

621 zł 
z 40 000 zł
1%
zakończona 20.12.2021r
14 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W Koniakowie powstaje kolejna Największa Koronka Koniakowska Świata, która będzie reprezentować Polskę i Województwo Śląskie na EXPO 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na tygodniowej wystawie czasowej 27. 01. 2022 – 02. 02. 2022r.


Choć jeden rekord już za nami, to tym razem koronczarki postanowiły uheklować (szydełkować) jeszcze większe dzieło i zawrzeć w nim więcej motywów oraz godło Polski, gdyż wystawa w takim miejscu jak Dubaj na to zasługuje, a reprezentacja naszego kraju musi być na najwyższym poziomie.

 

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z cieniuteńkich bawełnianych nici, która powstaje tylko i wyłącznie w Koniakowie. Jej nietypowość polega na tym, iż zależy od wyobraźni i kunsztu artystki, bo nie ma żadnego szablonu ani wzornika na jej wykonanie. Umiejętność tworzenia tej tradycji, wpisanej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie już od 140lat w tym beskidzkim zakątku.


Wyjątkowe wzory zostały docenione przez takie osobistości jak : królowa brytyjska Elżbieta II, papież Jan Paweł II, Christian Dior czy Rei Kawakubo (Comme des Garcons).


Prace nad serwetą już trwają. Koordynuje je inicjatorka rekordu Lucyna Ligocka-Kohut, właścicielka Centrum Koronki Koniakowskiej oraz Prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej. Wykonanie należy natomiast do Zuzanny Ptak, Mistrza Tradycji, Laureatki nagrody im. Oskara Kolberga, niewątpliwie cieszącej się największym autorytetem w tej dziedzinie sztuki. Razem z córkami, wnuczkami i sąsiadkami heklują największe dzieło, by pokazać rekordowy czas wykonania, rekordową ilość koniakowskich „kwiotków” (motywów), rekordową wielkość i rekordowy efekt.


Byśmy mogli pobić Rekord Polski i oficjalnie otrzymać certyfikat potrzebne są nam środki finansowe w wysokości 40 000 zł.


Każdy grosik nam pomoże!


Dziękujemy z góry za Wasze wsparcie.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

880 003 zrzutki

i zebrali

810 199 243 zł

A ty na co dziś zbierasz?