id: 654c33

Pomóż nam pobić kolejny Koronkowy Rekord Świata!

Pomóż nam pobić kolejny Koronkowy Rekord Świata!

Nasi użytkownicy założyli 978 818 zrzutek i zebrali 998 810 395 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W Koniakowie powstaje kolejna Największa Koronka Koniakowska Świata, która będzie reprezentować Polskę i Województwo Śląskie na EXPO 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na tygodniowej wystawie czasowej 27. 01. 2022 – 02. 02. 2022r.


Choć jeden rekord już za nami, to tym razem koronczarki postanowiły uheklować (szydełkować) jeszcze większe dzieło i zawrzeć w nim więcej motywów oraz godło Polski, gdyż wystawa w takim miejscu jak Dubaj na to zasługuje, a reprezentacja naszego kraju musi być na najwyższym poziomie.

 

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z cieniuteńkich bawełnianych nici, która powstaje tylko i wyłącznie w Koniakowie. Jej nietypowość polega na tym, iż zależy od wyobraźni i kunsztu artystki, bo nie ma żadnego szablonu ani wzornika na jej wykonanie. Umiejętność tworzenia tej tradycji, wpisanej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie już od 140lat w tym beskidzkim zakątku.


Wyjątkowe wzory zostały docenione przez takie osobistości jak : królowa brytyjska Elżbieta II, papież Jan Paweł II, Christian Dior czy Rei Kawakubo (Comme des Garcons).


Prace nad serwetą już trwają. Koordynuje je inicjatorka rekordu Lucyna Ligocka-Kohut, właścicielka Centrum Koronki Koniakowskiej oraz Prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej. Wykonanie należy natomiast do Zuzanny Ptak, Mistrza Tradycji, Laureatki nagrody im. Oskara Kolberga, niewątpliwie cieszącej się największym autorytetem w tej dziedzinie sztuki. Razem z córkami, wnuczkami i sąsiadkami heklują największe dzieło, by pokazać rekordowy czas wykonania, rekordową ilość koniakowskich „kwiotków” (motywów), rekordową wielkość i rekordowy efekt.


Byśmy mogli pobić Rekord Polski i oficjalnie otrzymać certyfikat potrzebne są nam środki finansowe w wysokości 40 000 zł.


Każdy grosik nam pomoże!


Dziękujemy z góry za Wasze wsparcie.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

 
Dane ukryte
50 zł
KK
Katarzyna Kwasek
20 zł
GG
Grażyna Grzywa
70 zł
ML
Marcin Legierski
100 zł
SB
Sylwia
100 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DS
Dorota Szczepanik
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
GK
Grazyna
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków