id: 6ea9ym

V Noc Chórów - 5th Night of Choirs

V Noc Chórów - 5th Night of Choirs

Nasi użytkownicy założyli 1 169 931 zrzutek i zebrali 1 219 028 650 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Wielka radość - NOC CHÓRÓW to wyjątkowy festiwal!


  j0i4HuEft5Lp2Yni.png

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

DOŁĄCZ DO ROZŚPIEWANEGO MIASTA - bo muzyka jest dla wszystkich!


FcphrFoJewqYnFBz.jpg

25 maja 2025 roku w Rudzie Śląskiej – dzielnicy Nowy Bytom, Kaufhaus i Chebzie odbędzie się piąta edycja Nocy Chórów. Rozpocznie się ona o 17:00 na Placu Jana Pawła II, a zakończy o 22:00 również na Rynku. 


Jest to wydarzenie o charakterze artystyczno – edukacyjno – społecznym. Jego celem jest umożliwienie doświadczenia wartościowej muzyki społeczności miasta Ruda Śląska oraz osobom, które zechcą wziąć nim udział w roli słuchaczy. Filozofia Festiwalu zawiera się w sentencji: „Muzyka dla wszystkich!”. Prezentacje zaproszonych chórów nie będą miały charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem bowiem ma być dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi. Ważnym założeniem, jest więc uniknięcie skojarzenia, że piękna muzyka jest czymś elitarnym. Cel jest zgoła odmienny – muzyka jest czymś niezwykle powszechnym. Między innymi z tego powodu chóry będą prezentować ją podczas koncertów plenerowych oraz proszone będą o niewystępowanie w strojach galowych. 


W tegorocznej edycji udział weźmie 26 chórów z Polski i 1 chór z Białorusi. Całością zaopiekuje się grupa ok. 40 wolontariuszy!


Formuła Festiwalu jest nietypowa, bowiem przyjmuje ona formę spaceru, podczas którego publiczność przemieszcza się pomiędzy miejscami koncertowymi chcąc posłuchać wybranego przez siebie zespołu. Tak więc 20 minutowe koncerty odbywać się będą równocześnie w kilku miejscach, które na co dzień nie kojarzą się z obecnością wysokiej sztuki. Będą to: Miejski Rynek – Plac Jana Pawła II, Dworzec PKP – Stacja „Biblioteka”, Wieża Wodna, typowy śląski Einfart, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych, Kino Patria, „Planty” Parkowe, okolice Wielkiego Pieca Hutniczego i Dom Handlowy Kaufhaus. Prezentacje odbędą się również w Śląskim Teatrze Impresaryjnym (ogrody), a Muzyka sakralna wykonywana będzie w kościele pw. św. Pawła.


Program koncertów, prezentowany a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, będzie się mieścił w ramach następujących kategorii stylistycznych: 


 • muzyka współczesna (XX – XXI wiek)
 • muzyka sakralna
 • folklor
 • jazz-pop


Osobną kategorię stanowić będą chóry dziecięce.

AlIYV99nyWKNYzVm.png

Podczas każdej edycji Festiwalu Organizatorzy podejmują działania mające na celu rozśpiewanie publiczności. W tym roku odbędą się krótkie warsztaty chóralne dla publiczności, prowadzone przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr. Krzysztofa Dudzika. W ich trakcie publiczność będzie mogła doświadczyć chóralnego rozśpiewania oraz nauczyć się śląskiej pieśni ludowej, wykonując ją w opracowaniu wielogłosowym. Drugą formą zachęcenia słuchaczy Festiwalu do podejmowania aktywności wokalnej jest wspólne wykonanie przez wszystkich Piosenki Nocy Chórów, której skomponowania podjął się z kolei Dyrektor Organizacyjny Festiwalu, rudzianin z pochodzenia - Pan Kamil Gojowy.


Po wszystkich koncertach trwać będą warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego z Kapelą “Dejcie Pozór” w Pubie “Druid”. 


Organizatorem tegorocznej edycji Nocy Chórów jest Stowarzyszenie “Artifices Artificibus”, Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja “Chórtownia”. 


Patronat Honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa , Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk.


Partnerem Głównym Festiwalu jest: Miasto Ruda Śląska.

Dofinansowano z budżetu Miasta Ruda Śląska.


Partnerami Festiwalu są: “Akademia Chóralna” przy Narodowym Forum Muzyki, Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, Stacja Biblioteka, MOSIR Ruda Śląska, Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty, Kino “Patria”, Fundacja Śląsk “Wczoraj i Dziś”, Projekt Most the Music, GoMix Realizacja, Spółka “Tramwaje Śląskie”, Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza “Nereusz”, Kawiarnia “Panaceum” i MGSM “Perspektywa” jak również Pub “Druid”, Bistro “TuLisMaNore”, Piekarnia Rzemieślnicza “Śląsko Pajda”, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kuś” oraz Firma “Revis”, którzy dodatkowo są sponsorami Festiwalu.


Patronat medialny objęli: Polskie Radio Katowice, Radio Piekary, TVP 3 Katowice, TVS, Dziennik Zachodni, Wiadomości Rudzkie, Gość Niedzielny, Śpiewak Śląski, Portal Presto, Portal “Polmic.pl” oraz  Portal “Nasze Miasto”.


Internacjonalizacja wydarzenia została wsparta przez projekt IGNITE współfinansowany przez Unię Europejską.


Strona: https://www.nocchorow.pl/

Fanpage Fb: https://www.facebook.com/nocchorowwrs

Wydarzenie na fb: https://fb.me/e/3oid1AfSi

Portal chórtownia: https://chortownia.org/?vaction=festiwal_view&fwid=1299

Zrzutka: https://zrzutka.pl/6ea9ym


KONTAKT:

W razie pytań bądź chęci współpracy zachęcamy do kontaktu:

If You will have any questions or doubts do not hesitate to contact us:

Kamil Gojowy - Dyrektor Organizacyjny/ Organisational Director

dr Krzysztof Dudzik - Dyrektor Artystyczny/ Artistic Director

tel. + 48 537 226 395

e-mail: [email protected]

lLlVjCjy77rJBSrO.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 12

MP
Michał Pierończyk
300 zł
DO
Dominika
100 zł
DA
Darek
20 zł
AC
Alicja Cichoń
100 zł
MP
Michał Przybyłka
10 zł
MP
Michalek
50 zł
CA
Chór Akademicki UR
400 zł
MR
Magdalena Raczak
50 zł
JD
Joanna Duda
50 zł
GK
Grzegorz Kuzynin
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!