Ratunek dla Biebrzy !!! ID: 6g5kp5

Ratunek dla Biebrzy !!! ID: 6g5kp5

22 zł z 500 000 zł

0%

22 zł

22 zł

z 500 000 zł

zakończona

zakończona

24.05.2020r

3

3

wspierających
0%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Jak wszyscy wiemy od paru dni płonie narodowy Biebrzański Park Narodowy !!!


Jest to największy Park w Polsce o powierzchni 592.23 km2, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim.


Rozpoczęła się piąta doba gaszenia pożaru bagiennych łąk i lasu. Strażacy kontynuują

Akcje, która sprawdziła się dzień wcześniejwcześniej, z wykorzystaniem do zrzutu wody samolotów gaśniczych i śmigłowców i dogaszeniem być miejsc z zmieni.


Niestety taką akcją gaśnica jest bardzo kosztowna!!! Ale tylko w ten sposób możemy uratować nasz największy Park.


Liczy się każdą złotówka i każde udostępnienie żeby akcja trafiła to jaknajwiekszego grona osób!!!


KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO:


"Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią...


Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką. W nieprzebytych bagiennych lasach są ostoje rzadkich dzięciołów, sów, bielików, czy orlików grubodziobych - najrzadszych orłów Europy. Odnotowano tu ponad 280 gatunków ptaków, w tym wiele rzadkich i gdzie indziej ginących, takich jak dubelt, cietrzew, wodniczka. To miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać łosie, bo tu własnie jest ich najwięcej w całym kraju i tutaj przetrwały okres nadmiernych polowań. Żyją tu rysie, kilka rodzin wilków...nie czas wszystko wymieniać... Mszyste torfowiska tworzyły się tu powoli od tysięcy lat, tworząc mokrą, bagienną gąbkę, dającą najlepszy, bo naturalny magazyn retencyjny, w tak suchych ostatnio latach. To przyrodnicza perła, bo w ostatnim stuleciu osuszono aż 86% wszystkich torfowisk Polski. Rzadkimi roślinami zachwycają się naukowcy całej Europy.


Biebrza fascynuje ogromem przestrzeni i otwartym krajobrazem. Ten, kto choć raz przeszedł biebrzańskim szlakiem, chce tu wracać.


Tymczasem ten tragiczny pożar trawi wszystko... dziś rano miał powierzchnię blisko 1,5 tys. ha, to prawie tyle, co 2 tysiące boisk piłkarskich! A tak bardzo się powiększył.


Ptaki tracą w ogniu swoje lęgi! Pisklętom grozi głód, bo ich żerowiska pełne do niedawna drobnych zwierząt, po przejściu żywiołu będą pustynią.


Wzruszeni jesteśmy Państwa postawą podczas pożaru i zrozumieniem, że Biebrzański Park Narodowy to nasze narodowe dobro. By je uratować potrzebujemy wsparcia. Nasze środki zabezpieczane na wypadek pożarów (150 tys. w tym dofinansowanie z Funduszu leśnego Lasów Państwowych) skończyły się już wczoraj. Pożary nękają nas co roku, zwykle mają jednak powierzchnię do 200 ha rocznie, tymczasem spalony tylko w kwietniu ogniem obszar to blisko 2 tys. ha! teraz intensywnie staramy się o dodatkowe wsparcie i dotacje na pokrycie kosztów nalotów samolotami gaśniczymi, jeden kurs to koszt ok. 10 tys.zł A tych kursów było wiele, końca nie widać...


Prosimy o Państwa finansowe wsparcie, by lepiej wyposażyć GASZĄCYCH OBECNIE POŻAR DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH Z POBLISKICH WSI I MIASTECZEK. Ochotnicy są na każde wezwanie, dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.


Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:


- tłumic do ręcznego gaszenia,


- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,


- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.


Dziękujemy za każdą złotówkę. "


Andrzej Grygoruk


Dyrektor Biebrzańskiego Parku NarodowegoDziękujemy wszystkim za pomoc !!!!


Wszystkie zebranie środki zostaną przekazane na konto Biebrzańskiego Parku narodowego.


Wpłacający3

P
PAULINA
20 zł
MP
Marta Pazdan
1 zł
JG
Jakub G
1 zł

Komentarze1

 
2500 znaków
  • Jakub G

    Moja cegiełka na sprzęt gaśniczy dla Bohaterów ze Straży Pożarnej. Polecam film na YouTube „Koronawirus i co teraz? | niesamowita animacja”.

Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

558 136 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?