id: 6mekhk

Cele statutowe Śląskiej Wioski Humanitarnej

Cele statutowe Śląskiej Wioski Humanitarnej

Nasi użytkownicy założyli 1 068 590 zrzutek i zebrali 1 165 770 652 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W dniu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt z nas nie mógł usiedzieć na miejscu. Chętnych do pomocy w Siemianowicach Śląskich, jak w całej Polsce, było wielu. Postanowiliśmy działać jak najszybciej i jak najbardziej skutecznie. Kilka telefonów, kilka wpisów w mediach społecznościowych i tak powstała inicjatywa „Siemianowice dla Ukrainy”. Poszło błyskawicznie - dzień później prężnie działała grupa na Facebooku, dwa dni później na ulicy Północnej zaczęło działać nasze oczko w głowie – darmowy magazyn dla ludzi w potrzebie.

Przeciwności losu było wiele, ale dzięki mieszkańcom Siemianowic i okolicznych miejscowości magazyn, wówczas jedyny taki w rejonie i jeden z niewielu w Polsce, nieustannie zapełniał się darami. Zaufali nam widząc, że pomoc trafia do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy, którzy osiedlili się na terenie całego Śląska i Zagłębia. Jako organizatorzy inicjatywy szybko przekonaliśmy się, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i są w stanie pomóc w zdobyciu wszystkiego, czego ukraińskie rodziny mogą potrzebować. Już po kilku dniach nikt z nas nie był w stanie policzyć, ile ton darów przewinęło się przez Północną. Tak samo cenimy tych, którzy przyjeżdżają do nas z wypełnionymi samochodami, jak i tych, którzy dzielą się drobnymi darami, które mogą pomóc potrzebującym.

Każdego dnia dziękujemy im w imieniu swoim i wszystkich osób z Ukrainy, które mogą zapełnić nowe domy potrzebnymi rzeczami, których dzieci mają zapewnione podstawowe potrzeby, które mają pełne lodówki i w obliczu tego, co się dzieje w ich ojczyźnie, mają choć odrobinę mniej zmartwień.

Nie byłoby to także możliwe, gdyby nie nasi niestrudzeni wolontariusze. Siedem dni w tygodniu, od rana do nocy, uwijają się na jak pszczoły. Codziennie przez magazyn przewijają się dziesiątki chętnych do pomocy rąk. Każdego dnia jest ich coraz więcej i sami mówią nam, że czują, że więcej z tego czerpią, niż dają. Podziękowania kobiet, które odwiedzają nasz magazyn, i uśmiechy dzieci wynagradzają każdego dnia trud nas wszystkich.

Staramy się pomagać wielotorowo. Pomagamy w szukaniu mieszkań, nasza wspaniała ekipa remontowa odnawia mieszkanie za mieszkaniem. Wszystko przy wsparciu naszej grupy na Facebooku. U nas nie pytają, co jest do zrobienia, pytają o adres, pod którym mają się stawić. Dodatkowo podpowiadamy, jak odnaleźć się w urzędniczych zawiłościach, pomagamy w szukaniu pracy oraz przekazujemy informacje o zajęciach i atrakcjach dla dzieci. Pomogliśmy także w stworzeniu awaryjnej bazy noclegowej w niedalekich Bobrownikach.

Już po tygodniu jako organizatorzy akcji wiedzieliśmy, że musimy mierzyć jeszcze wyżej. Zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie Siemianowice dla Ukrainy, które następnie zostało przekształcone w Śląską Wioskę Humanitarną, by móc pomagać jeszcze bardziej skutecznie. Dzięki temu możemy prowadzić zbiórki pieniędzy, bardziej efektywnie współpracować z firmami, a także nawiązywać współpracę z podobnymi inicjatywami poza granicami naszego kraju. Pierwsze efekty już są – jadą do nas ciężarówki z darami z Irlandii, Holandii i Niemiec.

Nasze obecne działania opierają się na wysyłce darów bezpośrednio na Ukrainę. Nasi odważni wolontariusze każdego tygodnia wyruszają w najbardziej zagrożone rejony, gdzie potrzeb jest najwięcej. Jednocześnie szukamy naszego nowego lokum - udostępnioną bezkosztowo halę Eco-Team musimy opuścić do końca sierpnia. Rozpoczynamy też nowe projekty, skierowane do osób w potrzebie bez względu na kraj pochodzenia. Chcemy być tam gdzie pomoc rządowa nie sięga, albo sięga z dużym opóźnieniem. Zapraszamy na naszą grupę FB Siemianowice dla Ukrainy i nasz fanpage Śląska Wioska Humanitarna, gdzie na bieżąco można śledzić nasze działania.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 179

preloader

Komentarze 44

 
2500 znaków