id: 6vh67e

21 lat bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców - pomóżcie nam działać dalej!

21 lat bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców - pomóżcie nam działać dalej!

Nasi użytkownicy założyli 1 219 023 zrzutki i zebrali 1 327 081 524 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

  • Drodzy Przyjaciele, Wspieracze, Drogie Patronki, Drodzy Patroni,


    Mijający rok był niezwykle ciężki pod wieloma względami. Postawił przed naszym zespołem nowe wyzwania i zmienił nie tylko formę ale i skalę naszych działań. W lutym rosyjska armia wkroczyła na teren Ukrainy wywołując głęboki kryzys humanitarny i największą falę uchodźców w Europie od czasu II wojny światowej. Polska, z kraju przyjmującego rocznie zaledwie kilka tysięcy wniosków uchodźczych, awansowała do ścisłej czołówki krajów przyjmujących największe liczby uchodźców na świecie, stając się zrazem krajem o największej populacji uchodźców z Ukrainy wśród członków UE.


    Obecnie, skala migracji z Ukrainy do Europy jest kilkukrotnie większa niż ta, która miała miejsce w 2015 roku, gdy do Europy uciekali przed wojną i głodem ludzie z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na niespotykane dotąd liczby osób przybywających do Polski w poszukiwaniu schronienia składają się jednak nie wyłącznie osoby pochodzące z Ukrainy.


    Od 2021 r. na granicy polsko-białoruskiej nadal trwa kryzys migracyjny, a osoby poszukujące schronienia i bezpieczeństwa wciąż są odsyłane na teren Białorusi bez formalnego przyjęcia wniosku o ochronę międzynarodową. Zapewnienie tym osobom rzetelnej pomocy prawnej jest wciąż sprawą kluczową, zapewniającą ochronę ich podstawowych praw.


    Przez cały 2022 r. Centrum Pomocy Prawnej, poza działaniami związanymi z kryzysem humanitarnym i falą uchodźców z Ukrainy, polsko-białoruskim kryzysem migracyjnym prowadziło również swoje podstawowe programy bezpłatnej informacji i pomocy prawnej skierowanej do cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców oraz w ośrodkach otwartych dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.


    Był to przełomowy rok, który będziemy wspominać jako czas wytężonej pracy, rozbudowy naszych programów i działań, bliskiej współpracy z wieloma organizacjami krajowymi i międzynarodowymi, ale też rok, kiedy nasze działania na rzecz uchodźców okazały się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Polska nigdy dotąd nie mierzyła się z taką skalą uchodźców, a polskie instytucje i organizacje pozarządowe nie miały żadnego doświadczenia w pracy w warunkach kryzysu humanitarnego. Cieszymy się, że udało nam się w błyskawicznym tempie dostosować do tej nowej rzeczywistości.


    Aby lepiej zobrazować nasze działania, podzielimy się statystykami, które pomogą nam wyobrazić sobie skalę prac zespołu prawniczego Centrum:

     

    DELEGACJE - WIZYTY W OŚRODKACH DLA CUDZOZIEMCÓW

     

    • W 2022 r. odbyliśmy 20 wyjazdów do Ośrodków Strzeżonych, gdzie na bieżąco była udzielana przez nas pomoc prawna cudzoziemcom, którzy zgłaszali się na porady. Placówki, które wizytowaliśmy to: SOC Krosno Odrzańskie, SOC Wędrzyn, SOC Lesznowola, SOC Biała Podlaska, SOC Przemyśl, a także w ramach wspólnego monitoringu sytuacji cudzoziemców w ośrodkach, jako partner wykonawczy UNHCR, odbyliśmy wyjazdy do ośrodków w Białymstoku, Kętrzynie i Czerwonym Borze.
    • 16 delegacji przeprowadziliśmy do ośrodków otwartych, gdzie przebywają cudzoziemcy zwolnieni z detencji, jednak nadal oczekujący wydania względem nich ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia im ochrony międzynarodowej. W mijającym roku byliśmy w takich placówkach jak: Otwarty ośrodek w Lininie, Dębaku, Łukowie, Białej Podlaskiej.
    • Jako odpowiedź na nagłe sytuacje, ale także w ramach zwykłych porad prawnych, inicjujemy na bieżąco połączenia online z ośrodkami dla zwiększenia dostępności cudzoziemców do pomocy prawnej. Na takiej zasadzie, w 2022 r., udało nam się zorganizować 9 takich połączeń online.
    • Łącznie w 2022 r. udało nam się przeprowadzić 45 delegacji! Jest to nasz absolutny rekord!

     

    BENEFICJENCI NASZEJ BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ


    • Istotnym wskaźnikiem w naszej pracy jest także ilość osób, które skorzystały z naszej pomocy prawnej. Prawniczki Centrum w 2022 r. udzieliły wsparcia dla 547 osób przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców.
    • Liczba beneficjentów naszej pomocy w ośrodkach otwartych to równe 100 osób.

    • Łącznie, w 2022 r., wsparłyśmy 647 cudzoziemców, którzy przebywali w ośrodkach i zgłosili się na nasze porady.

    • Dane te obejmują działania prowadzone od stycznia do listopada 2022 r.

     

    LICZBA ZATRUDNIONYCH PRACOWNIKÓW W BIURZE


    • Wraz z koniecznością rozszerzenia działań Centrum, pojawiła się potrzeba powiększenia zespołu dla jak największej efektywności pracy. Z końcem roku 2022 r. zatrudnionych u nas łącznie było 20 osób. To dwukrotnie większy skład, niż jeszcze rok temu o tej porze!
    • Centrum zatrudnia także pracowników udzielających porad w sprawach ukraińskich. W skład naszej grupy ukraińskich prawniczek wchodzi aż 10 osób!

     

    PUNKTY POMOCY PRAWNEJ DLA OBYWATELI UKRAINY


    • Wraz z koniecznością rozszerzenia działań i chęcią dotarcia z pomocą prawną do jak największej ilości osób potrzebujących konsultacji w związku z wojną w Ukrainie, Centrum utworzyło punkty pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy.
    • Aktualnie nasze Centrum prowadzi 13 punktów, gdzie po pomoc prawną mogą zgłosić się osoby, które przyjechały do Polski z Ukrainy w związku z wojną.
    • W 2022 nasze punkty pomocy prawnej dla osób z Ukrainy działały w 5 różnych miastach: w Krakowie, Poznaniu, Rybniku, Wrocław i Lublin.
    • Od 2023 roku zrezygnowaliśmy z punktu w Lublinie, a dodatkowo otworzyliśmy punkty w Sopocie oraz Rzeszowie.
    • W skład naszej grupy prawniczek udzielających porad w tych punktach to 10 osób. Wszystkie zatrudnione osoby to prawniczki z Ukrainy, część przyjechała do Polski w ostatnich miesiącach, wraz z falą uchodźców. Bardzo doceniamy możliwość pracy z nimi. Zatrudnienie prawniczek ukraińskich pozwala nam także lepiej zrozumieć potrzeby naszych ukraińskich beneficjentów i odpowiednio dostosować do nich nasze działania.
    • Dodatkowo, na naszej stronie pomocprawna.org, pojawiają się wpisy na naszym blogu w aktualnościach o zmianach w prawie dot. Obywateli Ukrainy.

     

    INFOLINIA W SPRAWACH UKRAIŃSKICH


    • W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie szybkich konsultacji prawnych w sprawach ukraińskich, Centrum utworzyło specjalną, osobną infolinię poświęconą kwestiom pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.
    • Osoba obsługująca infolinię (nasz numer to 725 449 374) od początku wojny, do grudnia (stan na: 27.12.22, godzina 14.40), udzieliła łącznie 3 809 porad!
    • Dysponujemy także drugą infolinią, przeznaczoną stricte kwestiom pomocy w sprawach małoletnich bez opieki z Ukrainy przebywających na terenie Krakowa i okolic (numer telefonu to 725 449 356). Od maja udało nam się w ten sposób udzielić wsparcia w 200 sprawach!

     

    PLANY NA ROK 2023:


    Rok 2023 stawia przed nami kolejne wyzwania wymagające ogromnego zaangażowania sił i środków. Od początku roku intensywnie przygotowujemy i szkolimy nasz zespół prawniczy. Otworzyliśmy dodatkowe punkty pomocy prawnej dla osób z Ukrainy w Gdańsku oraz w Rzeszowie. Pogłębiamy zakres naszej pomocy prawnej, przygotowując specjalne formy wspierania osób o szczególnych potrzebach, w tym zwłaszcza dzieci i ofiar przemocy.

     

    Ze względu na wysokie zapotrzebowanie dalszej pomocy świadczonej przez CPPHN, oczywiście zamierzamy kontynuować nasze działania, a nawet rozszerzać je na kolejne pola.

     

    Część naszych działań wymagała odpowiedniego dostosowania do zmieniającej się rzeczywistości i w ten sposób, aktualnie prowadzimy punkty pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy w takich miastach polskich jak: Kraków (4 punkty), Rybnik (2 punkty), Poznań (1), Wrocław (3), Sopot (1), Rzeszów (1). Oznacza to, że nasze działania są jeszcze prowadzone także na północy i wschodnie Polski tak, aby móc dotrzeć do jak najszerszego grona osób potrzebujących!

     

    Prawniczki zajmujące się pomocą prawną dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce, w dalszym ciągu odbywają delegacje do strzeżonych i otwartych ośrodków. Prowadzą także nieodpłatne poradnictwo prawne osobiście – na miejscu w placówkach, a także zdalnie – poprzez połączenie online. W samym styczniu i lutym, liczba odbytych porad to 10. Tempo naszej pracy jeszcze nigdy nie było tak duże!

     

    WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA!

     

    W roku 2022 przeszliśmy próbę naszych możliwości. W roku 2023 postaramy się jeszcze lepiej realizować misję statutową naszego Centrum.


    Żeby lepiej pomagać i osiągać nasze cele związane z ochroną praw człowieka i praw uchodźców, potrzebujemy Waszego wsparcia.

    k3TJ3FQ5UtZhp9og.jpg

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Z okazji 21. urodzin naszego Centrum uruchamiamy zrzutkę, która pomoże nam dalej udzielać bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców w Polsce!


Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć jest pozarządową organizacją pożytku publicznego założoną w 2002 r. w Krakowie. Jesteśmy zespołem zmotywowanych prawników specjalizujących się w prawach człowieka, prawie uchodźczym i migracyjnym.


 Przez 21 lat działalności udzieliliśmy bezpłatnej pomocy prawnej prawie 37 300 osobom!


Od 21 lat nieprzerwanie działamy na rzecz ochrony praw człowieka, świadcząc bezpłatną pomoc prawną cudzoziemcom poszukującym w Polsce ochrony międzynarodowej, uchodźcom, bezpaństwowcom i ofiarom handlu ludźmi. Jesteśmy organizacją partnerską UNHCR, a obok pomocy prawnej zajmujemy się monitoringiem przestrzegania praw człowieka w odniesieniu do uchodźców i monitoring granic oraz opracowywaniem raportów na ten temat, działalnością rzeczniczą i edukacyjną. 

 

Nasza pomoc prawna w ośrodkach dla uchodźców i w ośrodkach detencyjnych:


Nasza pomoc prawna kierowana do cudzoziemców uciekających przed prześladowaniem udzielana jest zawsze za darmo i udzielana w sposób rzetelny, z poszanowaniem szczególnych potrzeb osób, które mają za sobą traumatyczne doświadczenia przemocy, z uwzględnieniem różnic kulturowych oraz w językach zrozumiałych dla tych osób. Nasze biuro mieści się w Krakowie, ale regularnie prowadzimy osobiste konsultacje prawne w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców (w Przemyślu, Lesznowoli, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim), oraz w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców poszukujących ochrony (w Lininie, Dębaku, Białej Podlaskiej, Łukowie, Bezwoli i Grupie pod Grudziądzem).


Nasza pomoc dla uchodźców z Ukrainy


Przez wiele lat nasze działania skupiały się na świadczeniu pomocy prawnej w ośrodkach dla uchodźców oraz w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców, pomagaliśmy tam uchodźcom z różnych części świata, z Federacji Rosyjskiej, z Bliskiego Wschodu, Afryki oraz z Ameryki Południowej. Obecnie kontynuujemy te działania, ale od 24 lutego 2022 r., a wiec od dnia wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, dodatkowo uruchomiliśmy wiele działań mających na celu pomoc uchodźcom przybywającym do Polski z tego państwa. Prowadzimy infolinię w języku ukraińskim i rosyjskim, nasi ukraińsko- i rosyjskojęzyczni prawnicy prowadzą stałe porady prawne w różnych punktach recepcyjnych dla uchodźców w Krakowie i nie tylko (również w Rybniku, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Rzeszowie), monitorujemy sytuację na granicy, oraz wprowadziliśmy system identyfikacji i wsparcia dla dzieci, które przybywają z Ukrainy bez opieki, tak aby jak najszybciej znalazły wsparcie prawne i bezpieczne miejsce pobytu. Obecnie pracujemy nad wieloma innymi działaniami, chcemy objąć również wsparciem przebywających w Krakowie uchodźców o szczególnych potrzebach: osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na różnego rodzaju przewlekłe choroby.


Nasze Centrum obecnie stanęło przed największym w swojej historii wyzwaniem. Prowadzimy ogromną liczbę działań i obsługujemy rekordową liczbę spraw. Niestety część tych działań jest niedofinansowana, ciągle pojawiają się też nowe potrzeby i nowe problemy zgłaszane przez uchodźców. Potrzebujemy też wsparcia naszej struktury zarządzania.


21 000 zł na 21 lat istnienia Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć!


Dlatego też, z okazji 21 urodzin naszego Centrum (które wypadają dokładnie 20.05.2023 r.) rozpoczęliśmy niniejszą zrzutkę, której celem jest zebranie środków (w wysokości 21 000,00 zł), które pozwolą nam działać jeszcze bardziej dynamicznie i w większym zakresie godzinowym, co pozwoli na objęcie pomocą prawną jeszcze większej liczby osób! 


Mocno wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się osiągnąć ten cel, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować naszą misję! Każda, nawet najmniejsza wpłata ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego bardzo prosimy o chociaż symboliczne wsparcie.

Prosimy, wesprzyjcie naszą kampanię i pomóżcie nam nadal pomagać! Będziemy też bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie informację o zrzutce na swoich kanałach społecznościowych!





Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 9

 
Olha Dziubych
 
Monika
50 zł
 
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Anna Pawica
50 zł
 
Gurishia
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł

Komentarze 1

 
2500 znaków