id: 6vh67e

21 lat bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców - pomóżcie nam działać dalej!

21 lat bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców - pomóżcie nam działać dalej!

Nasi użytkownicy założyli 1 187 030 zrzutek i zebrali 1 248 005 685 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Drodzy Przyjaciele, Wspieracze, Drogie Patronki, Drodzy Patroni,


  Mijający rok był niezwykle ciężki pod wieloma względami. Postawił przed naszym zespołem nowe wyzwania i zmienił nie tylko formę ale i skalę naszych działań. W lutym rosyjska armia wkroczyła na teren Ukrainy wywołując głęboki kryzys humanitarny i największą falę uchodźców w Europie od czasu II wojny światowej. Polska, z kraju przyjmującego rocznie zaledwie kilka tysięcy wniosków uchodźczych, awansowała do ścisłej czołówki krajów przyjmujących największe liczby uchodźców na świecie, stając się zrazem krajem o największej populacji uchodźców z Ukrainy wśród członków UE.


  Obecnie, skala migracji z Ukrainy do Europy jest kilkukrotnie większa niż ta, która miała miejsce w 2015 roku, gdy do Europy uciekali przed wojną i głodem ludzie z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na niespotykane dotąd liczby osób przybywających do Polski w poszukiwaniu schronienia składają się jednak nie wyłącznie osoby pochodzące z Ukrainy.


  Od 2021 r. na granicy polsko-białoruskiej nadal trwa kryzys migracyjny, a osoby poszukujące schronienia i bezpieczeństwa wciąż są odsyłane na teren Białorusi bez formalnego przyjęcia wniosku o ochronę międzynarodową. Zapewnienie tym osobom rzetelnej pomocy prawnej jest wciąż sprawą kluczową, zapewniającą ochronę ich podstawowych praw.


  Przez cały 2022 r. Centrum Pomocy Prawnej, poza działaniami związanymi z kryzysem humanitarnym i falą uchodźców z Ukrainy, polsko-białoruskim kryzysem migracyjnym prowadziło również swoje podstawowe programy bezpłatnej informacji i pomocy prawnej skierowanej do cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców oraz w ośrodkach otwartych dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.


  Był to przełomowy rok, który będziemy wspominać jako czas wytężonej pracy, rozbudowy naszych programów i działań, bliskiej współpracy z wieloma organizacjami krajowymi i międzynarodowymi, ale też rok, kiedy nasze działania na rzecz uchodźców okazały się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Polska nigdy dotąd nie mierzyła się z taką skalą uchodźców, a polskie instytucje i organizacje pozarządowe nie miały żadnego doświadczenia w pracy w warunkach kryzysu humanitarnego. Cieszymy się, że udało nam się w błyskawicznym tempie dostosować do tej nowej rzeczywistości.


  Aby lepiej zobrazować nasze działania, podzielimy się statystykami, które pomogą nam wyobrazić sobie skalę prac zespołu prawniczego Centrum:

   

  DELEGACJE - WIZYTY W OŚRODKACH DLA CUDZOZIEMCÓW

   

  • W 2022 r. odbyliśmy 20 wyjazdów do Ośrodków Strzeżonych, gdzie na bieżąco była udzielana przez nas pomoc prawna cudzoziemcom, którzy zgłaszali się na porady. Placówki, które wizytowaliśmy to: SOC Krosno Odrzańskie, SOC Wędrzyn, SOC Lesznowola, SOC Biała Podlaska, SOC Przemyśl, a także w ramach wspólnego monitoringu sytuacji cudzoziemców w ośrodkach, jako partner wykonawczy UNHCR, odbyliśmy wyjazdy do ośrodków w Białymstoku, Kętrzynie i Czerwonym Borze.
  • 16 delegacji przeprowadziliśmy do ośrodków otwartych, gdzie przebywają cudzoziemcy zwolnieni z detencji, jednak nadal oczekujący wydania względem nich ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia im ochrony międzynarodowej. W mijającym roku byliśmy w takich placówkach jak: Otwarty ośrodek w Lininie, Dębaku, Łukowie, Białej Podlaskiej.
  • Jako odpowiedź na nagłe sytuacje, ale także w ramach zwykłych porad prawnych, inicjujemy na bieżąco połączenia online z ośrodkami dla zwiększenia dostępności cudzoziemców do pomocy prawnej. Na takiej zasadzie, w 2022 r., udało nam się zorganizować 9 takich połączeń online.
  • Łącznie w 2022 r. udało nam się przeprowadzić 45 delegacji! Jest to nasz absolutny rekord!

   

  BENEFICJENCI NASZEJ BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ


  • Istotnym wskaźnikiem w naszej pracy jest także ilość osób, które skorzystały z naszej pomocy prawnej. Prawniczki Centrum w 2022 r. udzieliły wsparcia dla 547 osób przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców.
  • Liczba beneficjentów naszej pomocy w ośrodkach otwartych to równe 100 osób.

  • Łącznie, w 2022 r., wsparłyśmy 647 cudzoziemców, którzy przebywali w ośrodkach i zgłosili się na nasze porady.

  • Dane te obejmują działania prowadzone od stycznia do listopada 2022 r.

   

  LICZBA ZATRUDNIONYCH PRACOWNIKÓW W BIURZE


  • Wraz z koniecznością rozszerzenia działań Centrum, pojawiła się potrzeba powiększenia zespołu dla jak największej efektywności pracy. Z końcem roku 2022 r. zatrudnionych u nas łącznie było 20 osób. To dwukrotnie większy skład, niż jeszcze rok temu o tej porze!
  • Centrum zatrudnia także pracowników udzielających porad w sprawach ukraińskich. W skład naszej grupy ukraińskich prawniczek wchodzi aż 10 osób!

   

  PUNKTY POMOCY PRAWNEJ DLA OBYWATELI UKRAINY


  • Wraz z koniecznością rozszerzenia działań i chęcią dotarcia z pomocą prawną do jak największej ilości osób potrzebujących konsultacji w związku z wojną w Ukrainie, Centrum utworzyło punkty pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy.
  • Aktualnie nasze Centrum prowadzi 13 punktów, gdzie po pomoc prawną mogą zgłosić się osoby, które przyjechały do Polski z Ukrainy w związku z wojną.
  • W 2022 nasze punkty pomocy prawnej dla osób z Ukrainy działały w 5 różnych miastach: w Krakowie, Poznaniu, Rybniku, Wrocław i Lublin.
  • Od 2023 roku zrezygnowaliśmy z punktu w Lublinie, a dodatkowo otworzyliśmy punkty w Sopocie oraz Rzeszowie.
  • W skład naszej grupy prawniczek udzielających porad w tych punktach to 10 osób. Wszystkie zatrudnione osoby to prawniczki z Ukrainy, część przyjechała do Polski w ostatnich miesiącach, wraz z falą uchodźców. Bardzo doceniamy możliwość pracy z nimi. Zatrudnienie prawniczek ukraińskich pozwala nam także lepiej zrozumieć potrzeby naszych ukraińskich beneficjentów i odpowiednio dostosować do nich nasze działania.
  • Dodatkowo, na naszej stronie pomocprawna.org, pojawiają się wpisy na naszym blogu w aktualnościach o zmianach w prawie dot. Obywateli Ukrainy.

   

  INFOLINIA W SPRAWACH UKRAIŃSKICH


  • W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie szybkich konsultacji prawnych w sprawach ukraińskich, Centrum utworzyło specjalną, osobną infolinię poświęconą kwestiom pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.
  • Osoba obsługująca infolinię (nasz numer to 725 449 374) od początku wojny, do grudnia (stan na: 27.12.22, godzina 14.40), udzieliła łącznie 3 809 porad!
  • Dysponujemy także drugą infolinią, przeznaczoną stricte kwestiom pomocy w sprawach małoletnich bez opieki z Ukrainy przebywających na terenie Krakowa i okolic (numer telefonu to 725 449 356). Od maja udało nam się w ten sposób udzielić wsparcia w 200 sprawach!

   

  PLANY NA ROK 2023:


  Rok 2023 stawia przed nami kolejne wyzwania wymagające ogromnego zaangażowania sił i środków. Od początku roku intensywnie przygotowujemy i szkolimy nasz zespół prawniczy. Otworzyliśmy dodatkowe punkty pomocy prawnej dla osób z Ukrainy w Gdańsku oraz w Rzeszowie. Pogłębiamy zakres naszej pomocy prawnej, przygotowując specjalne formy wspierania osób o szczególnych potrzebach, w tym zwłaszcza dzieci i ofiar przemocy.

   

  Ze względu na wysokie zapotrzebowanie dalszej pomocy świadczonej przez CPPHN, oczywiście zamierzamy kontynuować nasze działania, a nawet rozszerzać je na kolejne pola.

   

  Część naszych działań wymagała odpowiedniego dostosowania do zmieniającej się rzeczywistości i w ten sposób, aktualnie prowadzimy punkty pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy w takich miastach polskich jak: Kraków (4 punkty), Rybnik (2 punkty), Poznań (1), Wrocław (3), Sopot (1), Rzeszów (1). Oznacza to, że nasze działania są jeszcze prowadzone także na północy i wschodnie Polski tak, aby móc dotrzeć do jak najszerszego grona osób potrzebujących!

   

  Prawniczki zajmujące się pomocą prawną dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce, w dalszym ciągu odbywają delegacje do strzeżonych i otwartych ośrodków. Prowadzą także nieodpłatne poradnictwo prawne osobiście – na miejscu w placówkach, a także zdalnie – poprzez połączenie online. W samym styczniu i lutym, liczba odbytych porad to 10. Tempo naszej pracy jeszcze nigdy nie było tak duże!

   

  WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA!

   

  W roku 2022 przeszliśmy próbę naszych możliwości. W roku 2023 postaramy się jeszcze lepiej realizować misję statutową naszego Centrum.


  Żeby lepiej pomagać i osiągać nasze cele związane z ochroną praw człowieka i praw uchodźców, potrzebujemy Waszego wsparcia.

  k3TJ3FQ5UtZhp9og.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Z okazji 21. urodzin naszego Centrum uruchamiamy zrzutkę, która pomoże nam dalej udzielać bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców w Polsce!


Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć jest pozarządową organizacją pożytku publicznego założoną w 2002 r. w Krakowie. Jesteśmy zespołem zmotywowanych prawników specjalizujących się w prawach człowieka, prawie uchodźczym i migracyjnym.


 Przez 21 lat działalności udzieliliśmy bezpłatnej pomocy prawnej prawie 37 300 osobom!


Od 21 lat nieprzerwanie działamy na rzecz ochrony praw człowieka, świadcząc bezpłatną pomoc prawną cudzoziemcom poszukującym w Polsce ochrony międzynarodowej, uchodźcom, bezpaństwowcom i ofiarom handlu ludźmi. Jesteśmy organizacją partnerską UNHCR, a obok pomocy prawnej zajmujemy się monitoringiem przestrzegania praw człowieka w odniesieniu do uchodźców i monitoring granic oraz opracowywaniem raportów na ten temat, działalnością rzeczniczą i edukacyjną. 

 

Nasza pomoc prawna w ośrodkach dla uchodźców i w ośrodkach detencyjnych:


Nasza pomoc prawna kierowana do cudzoziemców uciekających przed prześladowaniem udzielana jest zawsze za darmo i udzielana w sposób rzetelny, z poszanowaniem szczególnych potrzeb osób, które mają za sobą traumatyczne doświadczenia przemocy, z uwzględnieniem różnic kulturowych oraz w językach zrozumiałych dla tych osób. Nasze biuro mieści się w Krakowie, ale regularnie prowadzimy osobiste konsultacje prawne w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców (w Przemyślu, Lesznowoli, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim), oraz w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców poszukujących ochrony (w Lininie, Dębaku, Białej Podlaskiej, Łukowie, Bezwoli i Grupie pod Grudziądzem).


Nasza pomoc dla uchodźców z Ukrainy


Przez wiele lat nasze działania skupiały się na świadczeniu pomocy prawnej w ośrodkach dla uchodźców oraz w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców, pomagaliśmy tam uchodźcom z różnych części świata, z Federacji Rosyjskiej, z Bliskiego Wschodu, Afryki oraz z Ameryki Południowej. Obecnie kontynuujemy te działania, ale od 24 lutego 2022 r., a wiec od dnia wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, dodatkowo uruchomiliśmy wiele działań mających na celu pomoc uchodźcom przybywającym do Polski z tego państwa. Prowadzimy infolinię w języku ukraińskim i rosyjskim, nasi ukraińsko- i rosyjskojęzyczni prawnicy prowadzą stałe porady prawne w różnych punktach recepcyjnych dla uchodźców w Krakowie i nie tylko (również w Rybniku, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Rzeszowie), monitorujemy sytuację na granicy, oraz wprowadziliśmy system identyfikacji i wsparcia dla dzieci, które przybywają z Ukrainy bez opieki, tak aby jak najszybciej znalazły wsparcie prawne i bezpieczne miejsce pobytu. Obecnie pracujemy nad wieloma innymi działaniami, chcemy objąć również wsparciem przebywających w Krakowie uchodźców o szczególnych potrzebach: osoby starsze, niepełnosprawne, cierpiące na różnego rodzaju przewlekłe choroby.


Nasze Centrum obecnie stanęło przed największym w swojej historii wyzwaniem. Prowadzimy ogromną liczbę działań i obsługujemy rekordową liczbę spraw. Niestety część tych działań jest niedofinansowana, ciągle pojawiają się też nowe potrzeby i nowe problemy zgłaszane przez uchodźców. Potrzebujemy też wsparcia naszej struktury zarządzania.


21 000 zł na 21 lat istnienia Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć!


Dlatego też, z okazji 21 urodzin naszego Centrum (które wypadają dokładnie 20.05.2023 r.) rozpoczęliśmy niniejszą zrzutkę, której celem jest zebranie środków (w wysokości 21 000,00 zł), które pozwolą nam działać jeszcze bardziej dynamicznie i w większym zakresie godzinowym, co pozwoli na objęcie pomocą prawną jeszcze większej liczby osób! 


Mocno wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się osiągnąć ten cel, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować naszą misję! Każda, nawet najmniejsza wpłata ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego bardzo prosimy o chociaż symboliczne wsparcie.

Prosimy, wesprzyjcie naszą kampanię i pomóżcie nam nadal pomagać! Będziemy też bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie informację o zrzutce na swoich kanałach społecznościowych!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 9

OD
Olha Dziubych
MC
Monika
50 zł
F-
Tomasz Sieniow
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
AP
Anna Pawica
50 zł
GD
Gurishia
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł

Komentarze 1

 
2500 znaków